Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Nina | 2017
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 11.10.2018
režie: Juraj Lehotský
hrají: Bibiana Nováková, Robert Roth, Petra Fornayová, Martin Maťas

Nina: Recenze


ikona
Rimsy
bibiana novákovájuraj lehotskýnina
Nenápadné slovensko-české drama pohlíží na rodinné problémy trochu jinak - pohledem dítěte. Stačí však poetičnost nevinné dívky na zábavný film? 

Zajímavým trendem posledních let je pojmenovávat film "Nina". Během uplynulé pětiletky se titul s takovým názvem objevil téměř každý rok, letos si tuzemští diváci musejí poradit hned se dvěma. Karlovarské publikum sledovalo polské drama o tom, jak se neplodný pár vyrovnává s rodinnou krizí, ale za pár dnů do běžných kin vstoupí úplně jiná Nina. Mladá, slovenská a sledující rodinné trable tentokrát z dětského pohledu. Měli byste ji vidět?

Dvanáctiletá Nina zbožňuje plavání a čelí rozvodu svých rodičů. No a to je z děje tak nějak všechno. Rodiče se o ni samozřejmě přetahují, dělají si naschvály, občas obviní i dívku samotnou a postupně tak nějak dělají všechny ty neplechy, jež bývají s nepokojnými rozchody spojeny. Sérii takových epizod završí ucelenější příhoda až ke konci, naštěstí umírněná stopáž zabrání tomu, aby se člověk začal nudit. O minulosti postav a jejich osobnostech se toho moc nedozvíme, ale pro atmosféru jsou načrtnuty dostatečně; psychologicky vyeskalovanou válku Roseových však určitě nečekejte.

Jedná se o druhý hraný celovečerní kus Juraje Lehotského, opět se vrací k tématu dospívání, opět využívá v hlavní úloze šikovnou neherečku, opět se dočkáme řady záběrů z vody. Lehotský se postupně zlepšuje, avšak stále se nejedná o nic víc než malé rodinné drama. Namísto příběhu stojí na poetické snaze vykreslit dětské vnímání světa, kam drsný rozvod rodičů v ideálním případě prostě nepatří. Tomu napomáhá místy nápaditá kamera, jež odhaluje spíše hrdinčiny pocity nežli vypointované hádky rodičů.

Čeho si však všimnete okamžitě, je dabing. Nechápu, proč je u slovenského snímku vůbec potřeba, jeho robotičnost však dost kazí dojem a výkony všech zúčastněných kvůli němu působí o poznání prkenněji. Nejlépe z toho vyšla samotná představitelka Niny Bibiana Nováková, z jejíhož příjemně civilního výkonu je cítit talent. Nakonec je to však právě snaha o civilnost a nepřepjatost, která nás k hrdinům nepustí blíž; ve výsledku proto Nina vyšumí z povědomí až příliš rychle.

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Snaha o náhled na to, jak dítě vnímá rozvod svých rodičů, se sice úplně neminula účinkem, zároveň však ale nepřinesla ani nic neviděného či hlubokého. Slušná práce, která však v divákovi dlouho nezůstane.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    pepo

  • avatar6/10

    kikush777

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace