Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Nejsledovanější | 2017
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 14.09.2017
režie: Jiří Sádek
hrají: Gabrielle Hecl, Pedro, Shopaholic Nicol, Kovy, A Cup of Style

Nejsledovanější: Recenze


ikona
Rimsy
a cup of stylegabrielle hecljiří sádekkovynejsledovanějšípedroshopaholic nicol
Selfíčka, videjka, řasenky a zblázněné děti. Prostě YouTube. 

Jiří Sádek loni debutoval slušnou Polednicí, která sice byla trochu nedotažená a příběhově podivná, ovšem vizuálně výrazná a na hororový debut docela v pohodě. Z obilných lánů se Sádek vydal mezi milovaný i nenáviděný fenomén posledních let – youtubery. Rok natáčel s pěticí z nich a snažil se zjistit, zdali internetový fenomén může fungovat i na filmovém plátně. Budou-li miláčci monitorů stát svým fanouškům za obětování skoro dvou stovek, se uvidí v dalších týdnech, my zatím můžeme zhodnotit, jestli tahle výprava splnila účel.

Což se samozřejmě odvíjí od očekávání. Do pětice sledovaných youtuberů patří Kovy, Gabrielle Hecl, A Cup of Style, Pedro a Shopaholic Nicol. Pokud se v YouTube scéně orientujete, tak jsou pro vás tahle jména známá a zároveň dávají najevo, že se tenhle snímek do žádné kontroverze pouštět nechce. Řada youtuberů je očividně hloupých, labilních a všelijak problematických, jenže zrovna tenhle kvintet mezi ně nepatří. Jak tvůrci sami přiznali, nechtěli dávat prostor bizárkům, ale raději vybrali ty, kteří dokážou online scénu i sami sebe reflektovat. Sádek se do interakce nepouští, pouze sleduje hvězdy před kamerou, které se vyjadřují k různým tématům a ukazují zákulisí práce youtubera.

Zábavnost tím trochu trpí, jelikož se skutečných úletů nedočkáme. Všichni hrdinové jsou docela normální, nemají extrémní názory a žijí poměrně spořádaně. Ve svých vlastních videích se nebojí pouštět do soukromí, takže přidaná hodnota filmu o nich není velká. Co si totiž odnesete z toho, že vám klidní a vyrovnaní tvůrci videí ukážou svoje pokojíčky a řeknou, že tahle práce není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá? Problém cílení je tu zjevný, neboť skalní fanoušci se nic moc nového nedozvědí a starší diváci, dosud YouTubem nepoplivaní, si k tématu dost možná nebudou chtít hledat cestu. Tomuto problému je uzpůsobené i PR, které film prezentuje jako „celovečerní vlog“, neboť slovo „dokument“ by děti vyděsilo.

Zajímavé jsou názory rodičů sledovaných youtuberů, kteří obvykle zastávají střízlivé postoje a k aktivitám svých ratolestí se vyjadřují s upřímným nepochopením. Právě jejich výpovědi odkrývají i skrytou rovinu tohoto dokumentu, jež je však pro celou tematiku stěžejní – generační střet. Každá generace totiž má své fenomény, které ta starší nechápe a povětšinou i odsuzuje. Jeden z rodičů se k této tvorbě vyjadřuje s velkým nepochopením a soudí, že dnešní děti jsou prostě znuděné, jinak by si našly něco lepšího na práci než sledovat, jak někdo doma na posteli vykládá o včerejším obědě.

Tvůrci tvrdí, že natočili i spoustu dalšího materiálu pro edukační účely, třeba jako představení moderních technologií do škol. V tomhle duchu se nese i výsledný film; jako úvod k neznámému fenoménu funguje spolehlivě a říká přesně to, co by říkat měl. Tedy že internetové sociální sítě jsou nebezpečným místem, kde číhá spousta divňáků, ale zároveň i prostorem ke kreativnímu vybití současné mládeže. Občas film potěší nějakým tím zábavným střihem, postupně ovšem trochu ztrácí dech a na devadesátiminutovou stopáž toho vlastně nemá tolik co říct. Což je možná symptomatické i pro celou YouTube scénu? Otázky každopádně vyvstávají, a to je dobře.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (11)

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Rehabilitace youtuberské scény v očích veřejnosti. Takto může Sádkův svěží dokument o hrdinech mladé generace fungovat, jako břitká analýza fenoménu však nikoli. Pokud vás tento jev aspoň trochu zajímá, vedle nešlápnete. Číselné hodnocení je ale v tomto případě jen orientační...


Hodnocení čtenářů

  • avatar2/10

    malylada

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace