Na pivo do první linie: Recenze
13:30 | 05.10.2022 |
Ještě před lety byl Peter Farrelly znám jako režisér buranských komedií, stačilo se ovšem oddělit od svého bráchy Bobbyho a nečekaný úspěch byl na světě. Jeho příchod do ambicióznějších vod v podobě Zelené knihy totiž skončil nejen ziskem tří Oscarů, včetně toho za nejlepší film, ale zejména skvěle napsaným retro feel-good dramatem, které dokázalo zahřát u srdíčka snad všechny generace. A u silného dobového tématu zůstal Farrelly i tentokrát, jen vyměnil rasismus za válku ve Vietnamu. I když z toho tentokrát asi moc prestižních cen necinkne, i ve své novince režisér prokazuje, s jakou lehkostí dokáže proměnit vážné motivy ve vděčný divácký mix komedie a dramatu.
Příběh snímku Na pivo do první linie pak zní sice zprvu neuvěřitelné, vychází však ze skutečné události i následné knížky. Dostáváme se tedy do období 60. let, kdy celé Spojené státy žijí válkou ve Vietnamu. Jenže zatímco spousty kamarádů šlo bojovat do první linie a jeho ségra proti bojům demonstruje, hlavní hrdina John „Chickie“ Donohue je flákač bez práce, co většinu dne prospí či prosedí se štamgasty v hospodě. Jelikož ale v televizi běží podle hospodských povalečů o válce samé blbé zprávy a zdá se jim, že vojáci necítí podporu lidu, rozhodne se Chickie svůj postoj změnit. Zvedne tedy zadek, vezme plechovky poctivých amerických piv a odcestuje do Vietnamu, aby je jako symbol podpory rozdal svým kamarádům. Jenže naivní hrdina ani netuší, jaké velké nebezpečí ho čeká. A že ne všichni kamarádi budou z jeho návštěvy nadšení.
Na lehce bizarní, ale pořád reálné zápletce, pak Farrelly vystavěl správně odlehčenou dramedy, co ví, kde vzhledem k příběhu leží její limity a nikdy nemůže být v otázkách vietnamské války samozřejmě tak silná a emocionálně vysilující jako klasiky typu Četa či Lovec jelenů. A naštěstí se o to nikdo ani nesnaží. Film je tedy v podstatě vietnamskou road movie, v níž Chickie postupně odhaluje hrůzy války a usměvavému naivními paku, který se stále snaží působit jako největší pohodář, se postupně otvírají oči.
I přes vzestupující porci válečných výjevů (i když na nějaké brutality samozřejmě zapomeňte) si ovšem snímek stále udržuje jistou porci humoru a lehkosti, kterou divák vezme s povděkem. Režisér navíc tento feel-good koktejl odvypráví s řemeslnou lehkostí, svižným tempem, sympatickými postavami a výtečným vizuálem a kamerou za zády. V závěrečné třetině se navíc docela vyřádil i po akčnější stránce a chvílemi by kousku dokonce slušelo i velké plátno. Farrelly se pak může spolehnout i na výborného Zac Efrona, jenž prakticky nesleze ze záběru, a i když bude mít asi pořád jisté herecké limity, zde snímek bez problémů utáhne a sympaťáka Chickieho si zahrál s velkou chutí. Jen škoda, že přesně obsazený Russell Crowe v roli válečného zpravodaje nedostal o trochu více prostoru, jelikož jejich společné scény patří k těm zdaleka nejpovedenějším.
Na druhou stranu, tvůrčí taktika do některých motivů příliš nezabrušovat má za následek, že se ve filmu jede až příliš po povrchu, jisté konflikty či vztahy jsou zkratkovité a řada témat se tu jen nakousne a více nerozvede. Což je škoda, obzvlášť když si např. Efron s Crowem povídají o mediálním obrazu války a jejich dialogy padají na úrodnou půdu. V jistých momentech by pak menší přitlačení na emocionální pilu také neuškodilo a divák má občas pocit, že by šlo z některých scén přeci jen vymačkat o něco více. Jenže na to tvůrci rezignovali, a tak Farrellyho novinka není ve výsledku tak výrazná a scenáristická přesná jako Zelená kniha a míří spíše do jednohubkových vod.
Přehrajte si trailer I přesto ale zůstává Na pivo do první linie hodně příjemným diváckým mixem, který je správně hřejivý, úsměvný a občas i vážný. Jen mohl režisér ve všech těchto parametrech klidně ještě trochu přitlačit na pilu. Pořád se však jedná o jeden z těch řemeslně trefných kousků, jenž můžete bez problémů pustit i svým rodičům a prarodičům a víte, že i jim se hezky trefí do noty. Na Oscarech se tedy tentokrát autorům tleskat nebude, na to jsou stěžejní témata výrazně méně vytěžené než u Zelené knihy, ale škatulku „válečný feel-good film“ naplňuje novinka stále poctivě.
Verdikt
Spooner
Chickie je povaleč, který chce vyjádřit podporu svým kámošům ve vietnamské válce a rozhodne se jim přivézt do první linie pivo. Farrelly natočil další dobovou pohodovku, jež sice mohla být v jistých pasážích silnější či vtipnější, opět však zvládne prodávat ambiciózní témata tím správný diváckým a řemeslně precizním způsobem.
Vaše hodnocení
Hodnocení redakce
- 6/10
TedGeorge
Hodnocení čtenářů
- 6/10
Revan
- 6/10
cabal
- 7/10
Ragnarok
- 7/10
Tomino
- 7/10
BranoZ
- 7/10
hroubek
- 7/10
Perun
- 7/10
Maverick
- 7/10
AverageJoe
- 6/10
HulibrkCZ
- 7/10
slord
- 8/10
Suteren
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry