Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Na palubu! | À l'abordage | 2020
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 08.07.2021
režie: Guillaume Brac
hrají: Salif Cissé, Asma Messaoudene, Benjamin Natchouang, Édouard Sulpice

Na palubu!: Recenze


ikona
Rimsy
na palubu
Mladé lásky i zklamání, na které sice svítí letní slunce, ale duše se občas zahalí nějakým tím mráčkem. Prostě teenagerská komedie s příjemně zasmušilými Francouzi. 

Francouzské komedie mám v posledních letech spojené hlavně s trapnými hereckými kreacemi Christiana Claviera, buranským humorem partičky kolem Philippa Lacheaua či pitvoření ve stylu Bruno Dumonta. Ani jedno však nedělá francouzské komediální tradici příliš dobré jméno, a tak je velmi potěšující, když se k nám dostane kousek, který se drží nohama na zemi. Právě to platí pro nenápadný kousek od Guillauma Braca, který měl premiéru loni v Berlíně. A ačkoli v přeplněné červencové nabídce pohříchu zapadne, určitou pozornost si jistě zaslouží.

Příběh nikterak složitý není. Félix se během jednoho večírku v Paříži seznámí s dívkou Almou, která však musí druhý den odjet na venkov. Impulsivní mladík se za ní společně s kamarádem, dobráckým Chérifem, bez ohlášení vydá. Pokoutně se vecpou do auta neurotického zbohatlíka Edouarda a popichující trio vyrazí na nezkažený jihofrancouzský venkov. Situace se samozřejmě zkomplikuje, když Edouard musí kvůli opravě auta zůstat v cíli cesty déle, než by si představoval, a ani Félixovy námluvy neprobíhají podle jeho představ. Ideální nastavení pro bláznivou komedii plnou záměn, zběsilých úprků a letní pohody, že? Inu, právě naopak.

Lépe řečeno, pohodové atmosféře se přece jen blížíme – vodácký kemp a malebná krajina si o feel-good náladu přímo říkají. Zároveň je ale ve svěžím vzduchu cítit silná melancholie po nenaplněných očekáváních a falešných snech zakrývajících hlubší nejistoty. Pokud slovo hořkosladký navzdory tuctům českých komedií, jež se tímhle přívlastkem ověsily, má ještě nějaký význam, právě sem se ideálně hodí.

Všichni tři mladíci si z velkoměsta nesou nemalou psychologickou zátěž, která postupem vyprávění decentně probleskuje, Brac se však nesnižuje k doslovnosti či patosu – a to ani ve chvílích, jež si o to vyloženě říkají. Posmutnělé ladění se zadrhne jen na konci, který si z žánrových důvodů žádá happy end, jenže předchozí děj k němu příliš nesměřuje. I to se však daří vyřešit vcelku šalamounsky a po hodině a půl strávené ve společnosti zcela obyčejných charakterů si řeknete, že byste to s nimi ještě chvíli klidně vydrželi.

Chybí nechutný humor a přehrávání, místo nich nastupuje všednost a situace, které diváci pravděpodobně znají. To hlavně zpočátku znamená lehkou nudu, jenže postupně se vám sympatičtí hrdinové dostanou pod kůži. Civilní ráz podtrhuje i observační kamera, která svou statičností a dlouhými záběry místy připomíná dokument; každá scéna je však nenásilně vypointovaná a Brac má nepochybně výrazný talent pro vyprávění obrazem bez zdlouhavého vysvětlování. K tomu mu pomohla i přirozenost mladých herců, respektive studentů herectví, s nimiž scénář vytvářel a dopřával jim dostatek prostoru k improvizaci. Výsledek je překvapivě celistvý a zároveň nehraně civilní.

Tahle komedie není třeskutě vtipná, s nadhledem však vypráví o patáliích, které většina z nás ve věku 20+ řešila. Hledání partnerské lásky i vztahu k sobě samému, machrování před kamarády i prostá snaha užít si dovolenou. Neokázalá jednohubka skrývá ve své subtilnosti silně humanistické poselství a nepotřebuje k tomu rozmáchlá gesta.

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Žádná prázdninová řachanda, jen decentní letní romantika kombinující trefné pozorování, sympatické přátelství ústředních hrdinů i lehce depresivní podtóny. To vše uvidíte, když vyrazíte Na palubu!Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Tomino

  • avatar7/10

    Sos0

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace