Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Na hraně zítřka | Edge of Tomorrow | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 06.06.2014
CZ premiéra: 05.06.2014
režie: Doug Liman
hrají: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton, Charlotte Ray, Jonas Armstrong

Na hraně zítřka: Blu-ray


ikona
KarelR
Tom Cruise není odhodlaným dříčem jen na velkém plátně! 

Tom Cruise je už pár dekád zárukou dobrého filmu. Jeho přešlapy byste napočítali na prstech jedné ruky (Rock of Ages, M:I:II...) a zdaleka je převažuje spousta akčňáků, dramat a sci-fi filmů, ve kterých Cruise soustavně předkládá argumenty pro to, že by nám jeho osobní život měl být úplně volný. Jakmile se totiž zapne kamera, je jedním z nejpilnějších áčkových dříčů v Hollywoodu. A nic to nedokazuje lépe než Na hraně zítřka.

 

O zpackaném marketingu, ne zcela oslnivých tržbách (stovka z Ameriky padla jen silou vůle) a soustavném měnění názvu už jsme psali. Trochu smutný příběh filmu, ze kterého se vyklubal prvotřídní sci-fi akčňák, ale dostává díky Blu-rayi úplně nové rozměry. V přiloženém čtyřicetiminutovém dokumentu, který režiséra Douga Limana ukazuje jako největšího pohodáře pod sluncem, se totiž dozvíte neskutečné věci.

Mno, neskutečné... spíš jde o věci, o kterých všichni tak nějak víme, ale skoro nikdy se neříkají na plnou hubu dřív než deset let po premiéře. Je jasné, že se hollywoodské blockbustery často začínají točit bez hotového scénáře (stihnout datum premiéry je důležitější). Když ale tahle situace potkala Na hraně zítřka, nikdo nešílel, nepanikařil ani nic podobného. Liman, Cruise i Emily Blunt tu berou absenci scénáře jako naprosto běžnou věc a během produkce se často pořádají meetingy, na kterých se poklidně řeší třeba kompletní finále filmu.

 

Na hraně zítřka se totiž točilo podle série Limanových concept artů! Postavy se formovaly zásadně podle obsazených herců, o knižní předlohu se nikdo moc nezajímal a Liman si preprodukci prokládal tenisovými lekcemi, které pro něj byly důležitější než třeba debatování s trénujícími herci. Celé natáčení tak vypadá jako nesourodá tvůrčí sešlost za 180 mega, z níž píle nižších šarží a stoprocentně připraveného Cruise zázračně vylamuje adrenalinovou pecku.

Neříkám, že si Liman nezaslouží uznání za to, že v hercích probudil maximum a ve finále to všechno sestříhal tak, že fungují dramatické, komediální i akční prvky. A navíc to celé i docela dává smysl. Jeho styl nenápadně organizovaného chaosu má asi něco do sebe (dal nám ostatně prvního Bournea a Mr. and Mrs. Smith), sledovat jeho styl práce je ale vyloženě fascinující. Spousta veselé improvizace, pošťuchování režiséra druhého štábu, který točil většinu akce, pobíhání po place a křičení "Mimik!"... Pokud se vám blůčko Na hraně zítřka někdy dostane do ruky, nevzdávejte se ho dřív, než si vpálíte budoucí dokumentární kult "On the Edge with Doug Liman".

 

Nová cruiseovka je tak malý filmařský zázrak. Příběh zbabělého majora Billa Cage, který se snaží zastavit mimozemskou invazi (a díky nasáté superschopnosti se po každém skonu vrací na začátek výsadku), měl skončit jako nesourodý guláš s pěkným vizuálem. Nakonec se z něj ale vyklubala jedna z nejnatřískanějších popcornovek roku, která se hrdě hlásí k odkazu Vetřelců a Vojína Ryana. Finále se sice mco zachránit nepovedlo a je krapet klopýtavé a pro leckoho i matoucí. Prvních 100 minut do vás ale Liman s Cruisem nalijí tolik filmové nádhery, že jim to s klidným svědomím odpustíte. (8/10)

Na hraně zítřka doráží na Blu-ray s dokonalým obrazem i zvukem, jež doplňuje příkladná bonusová výbava. O jejím hlavním chodu už toho snad víte dost, kolem něj ale najdete ještě 7 vystřižených scén (nic zásadního) a tři zhruba osmiminutové featuretty o nejzajímavějších aspektech filmu - scéně na pláži, exo-brněních a mimicích. Ve všech případech jde o informačně vydatné jednohubky, které se s hlavním dokumentem překrývají jen občas. A zaujme na nich jak příklon k reálné fyzice a praktická akce, tak Cruiseovo vůdcovství a totální nasazení (na jeho přání se točilo 7 dní v týdnu!).

Koupit na FilmGame.cz

 

Pokud Na hraně zítřka považujete za zábavný a dobře vyvážený blockbuster, který si rádi dáte víckrát než jednou, neměli byste s nákupem blůčka váhat. K nadprůměrnému filmu totiž dostanete skvělou bonusovou výbavu, které kraluje Liman jako totální opak Michaela Baye. Kéž by se mu příště zadařilo stejně jako tady. Odteď se totiž nelze divit tomu, že vedle tří vydařených akčňáků natočil třeba tragického Jumpera.

Obraz: 2,35:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 7.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 8. 10. 2014
Cena: 358,- (DVD), 538,- (BD), 628,- (BD 3D + BD), 718,- (BD 3D + BD ve Futurepacku)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace