Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Most špiónů | Bridge of Spies | 2015
csfd  imdb
US premiéra: 16.10.2015
CZ premiéra: 03.12.2015
režie: Steven Spielberg
hrají: Tom Hanks, Amy Ryan, Alan Alda, Mark Rylance, Sebastian Koch

Most špiónů: Blu-ray


ikona
KarelR
Pokud jste na Spielbergovi nebyli v kině, můžete ho dohnat doma. 

Hrdinové bez charakterních kazů a s nerozbitným morálním kompasem se už moc nepěstují. Filmové zápletky teď pohánějí hlavně vnitřní konflikty a čím dál tím populárnější jsou antihrdinové, tedy sympatičtí zmetci, kteří musejí bojovat s daleko většími zmetky. V tomhle rozpoložení je Most špiónů malým zjevením. Vrací se totiž k rétorice Jako zabít ptáčka a nabízí Toma Hankse v roli, která si v průzračných úmyslech nezadá s Forrestem Gumpem.

 

Spielbergovo nejnovější retro je prostě retrem až do morku kosti. Kamera, výprava, teskná hudba... to všechno se jasně otáčí do 50. let, čímž vzniká precizní obraz nejtužší studené války. Zatímco se v Americe houfně panikaří z ruských špiónů, právník James Donovan svolí k tomu, že bude obhajovat jednoho právě uloveného. Amerika totiž stojí na principu "nevinen, dokud není prokázán opak", a ačkoliv se to kdekomu nelíbí, Donovan z téhle zásadovosti nehodlá slevit.

Jak možná víte, v tomhle bodě začíná pravdivý příběh, z něhož Spielberg upekl další excelentní celovečerák. Most špiónů možná neoslní závratným tempem nebo progresivní filmařinou, rozhodně se ale jedná o skvěle vystavěné drama, ve kterém budete Donovanovi fandit od začátku do konce. Zčásti je to samozřejmě tím, že ho hraje neselhávající Tom Hanks. Hodně chvály si ale zaslouží i scénář od Matta Charmana a bratrů Coenových, v němž se sešel správný poměr napětí, paranoie a pasujícího humoru.

 

Jak to vypadá v praxi? Pokud jste ještě neměli tu čest, vězte, že Hanks jezdí z místa na místo, dialogově kličkuje jako o život a zarputile se snaží dosáhnout toho, aby si Amerika s Ruskem nedali po tlamě. Občas mu při tom skvěle sekunduje Mark Rylance, který si došel pro vcelku zaslouženého Oscara, většina filmu ale leží na bedrech Hanksova nezlomného advokáta. Je otázkou, zda mohl být reálný Donovan až takový machr. Vzhledem k tomu, že opravdu dokázal věci, které film popisuje, si ale tuhle poctu určitě zasloužil.

Že jsem pořádně nezmínil Spielberga? Inu, ono není moc co komentovat, Steven zkrátka sedí za kamerou a mění každou scénu ve zlato. Jeden herecký veterán střídá druhého, komorní debaty prokládají efektní davové výjevy, sem tam se zastaví moment, který se vám navždy vypálí do paměti... zkrátka zkušená ruka člověka, který se s Donovanem opravdu piplal. Kdekdo ve Spielbergově novince vidí jen dobový nadprůměr, nad kterým se rychle zavře voda. Já bych se ale hodlám rvát za brilantní drama s dojemným finále, které na Oscarech vůbec nebylo do počtu a čeká ho dlouhá a zářivá "televizní kariéra". (9/10)

Koupit na FilmGame.cz

 

Jak dopadlo samotné blůčko? Základem je pochopitelně "ostrý obraz a dobrý zvuk" (aneb tradiční spielbergovský luxus), ke kterému se přihodilo 45 minut bonusů. U těch bohužel zapomeňte na vystřižené scény nebo něco osobitějšího. Most špiónů nabízí jen 4 vcelku průměrné featuretty, u nichž je nejzajímavější zjištění, kolik se toho natočilo v reálných polských ruinách s armádou komparzistů. Ano, většina materiálů je příjemně dlouhá a dozajista potěší fandy historie. Mapování tehdejších událostí ale není moc komplexní a natáčení bylo víceméně obyčejné, takže při nákupu počítejte zejména s nejlepším Spielbergovým filmem za poslední dekádu. Což vlastně zas tak málo, no ne?

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD Master 7.1 anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 6.4.2016
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (5)
© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace