Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Mládí v hajzlu | Youth in Revolt | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 08.01.2010
CZ premiéra: nestanovena
režie: Miguel Arteta
hrají: Michael Cera, Portia Doubleday, Steve Buscemi, Ray Liotta, Justin Long

Mládí v hajzlu: Recenze


ikona
k0C0UR
Nick, Levák, Sheeni a další v adaptaci kultovního románu C.D. Paynea konečně míří do našich kin. Nebo spíše bohužel? 

Pokoušet se adaptovat kultovní literární skvosty, to chce pořádnou dávku odvahy. A když zkřížíte meče s někým takovým, jako je Nick Twisp, hrdina filmu i románové předlohy Mládí v hajzlu, musíte si být absolutně jisti, že víte, co děláte. Stačí jeden krok stranou nebo zpět, a jste v pekle.

Nebudeme chodit dlouho kolem horké kaše – režisér Miguel Arteta se na kroky vykašlal a přímo si v tom bahně zastepoval. Jeho vize Nicka Twispa je na hony vzdálená drzé vizi C.D. Paynea a těžko k ní přiřadit byť jeden přisprostlý monolog, který je v knize k nalezení. Těžko obecně porovnávat jakékoliv atributy původního hrdiny a toho, kterému byla předurčena podobizna Micheala Cery. Prostě to není ono (a v podstatě už papírově být nemohlo). Ale to by asi nebyl ten hlavní problém (i když Cerův myší hlásek si na ten nejvýraznější bez pochyby zadělává); tím je absence nekončící vlny nápadů, která komplexnost příběhu knihy vymršťuje do absurdně bizarních rovin (to je pochvala). Tahle filmová verze je zajímavá pouze tím, jak je učebnicově definovaná hollywoodskými škatulkami, ale přesto se z nich snaží vehementě vyvlíknout. Z čehož ve finále vyplývá, že příběh je jednoduchý, postavy se chovají nelogicky, jednotlivé události prostě tak nějak plynou, Cera tak prostě nějak existuje v dílčích scénach a celé to viditelně nikam nespěje.

Nezávislý kabátek, do kterého je film navlečen, navíc neslouží vůbec ničemu a bohužel podtrhuje viditelnou bezradnost s látkou, u které vlastně není vůbec jisté, jestli by se dala pořádně zadaptovat a přitom nezestručnit. Vzít pár klčových okamžiků, najmout jako otce Stevea Buscemiho a nechat ho dělat legrační obličeje, ještě není výhra v loteruu, přestože takhle si zárodek stoprocentně nezávislého filmu představuji v první řadě.

Kniha je živou látkou plnou překvapení. Film je nepřesvědčivě uzívanou nudou, která se ani nesnaží zastírat, že nemá žádné vysoké ambice. Protože se tyhle věty nejsou podobné, filmové eskapády Nicka Twispa zřejmě nejsou dobře zadaptovány a nemusíte se jimi vůbec zabývat. A pokud jste knihu nečetli, můžete se o dům dál přesunout s ještě větším klidem.

P.S. Čtyři hvezdičky za Buscemiho a hipíka Longa, kterému se jednu část filmu podařilo přesunout do nevídaných drogově-esoterických rovin, spadajících do požitkařské škatulky guilty pleasure.

Verdikt

avatar4/10

k0C0UR

Jmenuje se Nick Twisp, jeho rodina je v těžkém rozkladu a jeho puberta ve velmi pokročilém rozpuku. A protože za vším musí být i žena, pro jistotu se bezhlavě zamiluje do dívky jménem Sheeni. A je pro ni samozřejmě ochoten udělat vše. Nemastně přisprostlá adaptace prvního dílu kultovního románu není zajímavá prakticky ničím a dá se shrnout jednoduchým konstatovaním: Film, ve kterém není pořádně vtipný ani Zach Galifianakis, prostě nemůže být úplně dobrý.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Spooner

 • avatar3/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  st39.6

 • avatar4/10

  yeniczek

 • avatar3/10

  Revan

 • avatar4/10

  mcb

 • avatar5/10

  Snura

 • avatar4/10

  speedy.mail

 • avatar4/10

  seifgard

 • avatar4/10

  beast6776

 • avatar7/10

  Arthur

 • avatar7/10

  kyller

 • avatar3/10

  puffy2

 • avatar5/10

  Ragnarok

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace