Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Clerks aka Mladí muži za pultem aka Podvodníci z New Jersey | Clerks | 1994
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Kevin Smith
hrají: Brian O'Halloran, Jeff Anderson, Marilyn Ghigliotti, Jason Mewes, Kevin Smith

Clerks aka Mladí muži za pultem aka Podvodníci z New Jersey: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
jaynew jerseyquick stopsilent bobvim
Vítejte ve Quick Stopu.  

Každá generace má svůj film. Každá generace má svoje hrdiny. A pro dnešní diváky mezi dvacátým a třicátým rokem jsou to bezpochyby Dante Hicks a Randall Graves. Dva naprosto obyčejní mlaďoši, kterým život nevyšel přesně tak, jak si kdysi plánovali, a teď sedí v krámě a videopůjčovně a usilovně přemýšlí, co dál. A mluví. O všem.

Sám za sebe můžu říct, že okamžik, kdy Kevin Smith prodal svou comicsovou sbírku s tím, že za utržené peníze natočí po nocích s kamarády film, považuji za jednu z nejvýznamnějších kulturních událostí devadesátých let dvacátého století. Když totiž nepočítáme druhý díl, tak ani po čtrnácti letech od vzniku Mladých mužů za pultem nespatřil světlo světa film, který by mně (a rozhodně nejen mně!) byl takhle blízký. Při tom Kevin Smith vezme diváky jen na pár hodin do druhořadého obchodu a ukáže jim pár poměrně bizarních postaviček (z nichž Jay a Tichý Bob jsou ještě poměrně normální), které nechá bavit se o pornu s hermafrodity, řešit problémy instalatérů na Hvězdě smrti nebo jen tak bezdůvodně nadávat zákazníkům. Zároveň však ale člověk cítí, že někde tam pod všemi těmi rozhovory o sexu (37!) a filmech je něco víc.

A když se budete dívat pozorně, tak to „něco“ uvidíte. Smith ve svém debutu shrnul jednu životní etapu, kterou si prošel nebo projde opravdu téměř každý člověk, do jednoduchého konstatování „někdy je to zkrátka všechno úplně v hajzlu, ale pokud nejseš posera, který se vyžívá v rochnění se ve vlastních problémech, tak se z toho dostaneš.“ Samozřejmě je velmi jednoduché koukat se na Mladé muže za pultem jen jako na levný film plný obhroublých dialogů a popkulturních odkazů. Pokud však člověk překoná v sobě ten hlas, který mu říká, že film, v němž se hrdina kouká na porno s hermafroditem, zkrátka existenciální přesah mít nemůže, čeká ho výjimečný zážitek.

Mladí muži za pultem zkrátka klamou tělem a i když se na povrchu možná mohou zdát jen jako prostoduchá sbírka nejrůznějších vulgarit a hlášek z filmů, stojí za to podívat se na ně pořádně. Pod zdánlivě průhlednou slupkou se totiž skrývá film, který je nejen chytrý a zábavný, ale především stoprocentně pravdivý. Jestli tedy mátě čas od času pocit, že vám nic nevychází a všechno kolem vás se hroutí, sáhněte po téhle nezávislé klasice. Zjistíte, že v tom nejste zdaleka sami.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace