Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Minority Report | 2002
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 17.06.2002
CZ premiéra: 26.09.2002
režie: Steven Spielberg
hrají: Tom Cruise, Collin Farell, Max von Sydow

Minority Report: V.I.M.


ikona
k0C0UR
collin farellmax von sydowsteven spielbergtom cruise
Vrcholná sci-fi Stevena Spielberga s Tomem Cruisem a... blitkobušky. 

Tam, kde pro Spielberga končila vlna kontroverzních ohlasů na A.I. – Umělou inteligenci, začalo pění ód na spolupráci s Tomem Cruisem a modrý svět plný technických hejblátek. Skutečnost je taková, že Spielberg nenabídl po příběhové stránce žádné překvapivé terno a v podstatě jen přeformuloval notorické známé v originálnějších kulisách z budoucnosti. Anderton vede šťastný život do chvíle, než mu zavraždí syna a neuteče od něj manželka. Dává se k policii a své trápení utápí v hromadách drog a alkoholu. No neviděli jsme to už párkrát? Jen díky netradičnímu konceptu a časovému zasazení může Spielberg rozehrát něco více než jen obyčejnou kapitolu životem zklamaného policisty.

A že je o co stát! Minority report mám rád hlavně proto, jak fungující, soběstačný a uvěřitelný svět nabízí. Hodně se ve své době mluvilo o tom, kterak se režisér sešel s těmi nejpovolanějšími odborníky a vizi budoucnosti si přál mít co nejvěrnější tomu, co nás opravdu čeká. Kromě toho, že tenhle pocit mám, je to samozřejmě i poměrně cool a zábavné. Ve světě Minority Report jako by všichni hráli počítačové hry a neživili se rukama, jako je tomu ještě dneska občas zvykem ;). V PreKrimu jde tenhle pocit ještě daleko za horizont ostatních okolních ilustrací – způsob, jakým si Cruise pohrává s obrázky z místa činu, nemají daleko k dirigování orchestru.

 

Ano, a pak je tu ta detektivka, jejíž zápletka řídne a řídne, čím více se blížíme k závěru. V tomto ohledu má Spielberg bohužel smůlu, že si potrpí na happyendy, a proto je rozuzlení takové, jaké je, bez ohledu na to, jestli to čirou náhodou neodporuje „dobrému pocitu“ a jakýmsi racionálním úvahám. Akčně-pátrací průběh je však ukázkovým řemeslem se všemi odhalovacími milníky, honičkami, i pseudozáporákem v podáni Collina Farrella a jak už bylo řečeno, v kulisách budoucnosti vypadá prostě mnohem nářezověji než fádní příběh z portfolia Big Bena. Nadháněčka v automobilové továrně, invaze špivouků, či operace očí v podání bizarního Petera Stormarea, to jsou filmové okamžiky, které se nezapomínají a zaslouží si své jmenování v popcornové síni slávy. Ač se druhá spolupráce dua Spielberg-Cruise (Válka světů) už nedotkla hvězd, Minority Report navždy zůstává brilantní ukázkou toho, že ze spojení velkých jmen nemusí automaticky vzniknout velký hype. Jednoduše skvělá a divácky přístupná sci-fi, o které si budou vyprávět ještě vaši potomci.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (24)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace