Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Mimořádná událost | 2022
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 03.02.2022
režie: Jiří Havelka
hrají: Jana Plodková, Igor Chmela, Jenovéfa Boková, Jaroslav Plesl, Alois Švehlík

Mimořádná událost: Recenze


ikona
Rimsy
ctirad götzigor chmelajana plodkovájaroslav plesljenovéfa bokovájiří havelkamarie ludvíkovámimořádná událost
Na základě skutečného případu se Jiří Havelka vysmívá slabosti a neschopnosti řadových občanů i regionálních politiků. Ale co tím přesně sleduje? 

Herec a divadelník Jiří Havelka si s Vlastníky připsal zásah do černého. V kinech film vidělo více než 320 tisíc diváků a úspěch potvrdilo ocenění scénáře Českým lvem i Cenou kritiky. Navzdory mnoha kvalitám však Vlastníkům šlo i leccos vyčíst – třeba přílišnou stereotypizaci postav či střelbu do poněkud snadných terčů. To se ale s druhým filmem určitě doladí, no ne?

Tentokrát si Havelka nevybral modelovou situaci jako v případě Vlastníků, nýbrž vycházel ze skutečné, pár let staré události. Na lokální trati tehdy ujel strojvedoucímu vlak s 11 pasažéry. Žádná tragédie se nestala, ale Havelka mimořádné situace využil jako výchozího bodu k dalšímu satirickému zamyšlení. V tomto případě bohužel oproti Vlastníkům (či jiným satirám posledních let) nevymyslel mnoho nového.

Ocitáme se ve starém motoráčku na jinak opuštěné železniční trati. Skladba cestujících se na první pohled vzpírá nejtypičtějším stereotypům, během odhalování charakterů se však ukáže, že několik klasických figurek nechybí: Zahořklý xenofobní myslivec (Ctirad Götz), bodrá tetka se zabalenými řízky (Marie Ludvíková), rozhádaný manželský pár v krizi (Igor Chmela a Jana Plodková), mladá matka zaujatá více mobilem než dítětem (Jenovéfa Boková) a řada dalších. Mladičký Oliver Vyskočil hraje přechytralého chlapečka a Jaroslav Plesl zase majitele krematoria, u něhož je inspirace Karlem Kopfrkinglem zjevná na první pohled.

V součtu se jedná o nesourodou směs pár nebanálních postav, jež by zasloužily hlubší rozpracování (Chmela, Boková), a karikaturně jednorozměrného zbytku. Havelka navíc výpověď zatěžkává dalšími odbočkami, vycházejícími ze skutečných událostí. Ať už se jedná o historku o bábě pod kořenem, Hamáčkův červený svetr, pokus o teroristický útok ze strany pomateného důchodce či další anekdoty, postupně se jich vyjevuje takové množství, že se důsledného rozkreslení nedočká žádná z nich. Kvůli přehršli témat i postav nemůže nic pořádně vyznít, vše je potřeba dohrát, dopovědět.

A je to škoda, protože potenciál je na první pohled patrný: Sada šikovných herců, nesporné řemeslné dovednosti Havelkova týmu i inteligentní tvůrce v pozadí. Jenže výsledek působí jako sequel Vlastníků, v němž musí být všeho více, a tak stejně jako se postavy odlišují svou propracovaností, tak i humor přeskakuje od popkulturních narážek přes politicko-společenské proklamace až k občasnému slapsticku.

Zároveň Havelka využívá svých oblíbených zpomalovaček a osudových detailů tváří – rovněž nic nového oproti Vlastníkům, kterým se jinak díky omezenému záběru vyprávění podařilo udržet sílu výpovědi. Zde je však na škodu i stominutová stopáž, vzhledem k anekdotické povaze díla přece jen trochu přestřelená. Přesto nelze výsledku upřít řadu zábavných momentů, které v jednotlivostech docela pěkně fungují.


Přehrajte si trailer
Havelka by se možná rád přiblížil satirické genialitě a údernosti třeba takového Miloše Formana, zůstává však až příliš bezpečně zakopán v pozici liberálního mileniála, který se nezdráhá vysmát buranství, kognitivním zkreslením a zapšklému čecháčkovství. Svou kritikou s minimem ochoty pochopit „druhou stranu“ (kterých je však reálně ještě mnohem více) však do značné míry dělá přesně totéž.

Verdikt

avatar5/10

Rimsy

Mimořádná událost bohužel není tak mimořádnou událostí, jak by se na novinku Jiřího Havelky slušelo. Nesourodá změť nápadů a témat k vyjádření otupuje sílu satirické výpovědi, která nakonec sklouzává k banalitě.Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar5/10

  the dark knight

 • avatar6/10

  Slarque

 • avatar4/10

  malylada

 • avatar6/10

  Atchyroz

 • avatar8/10

  Ceslo

 • avatar6/10

  ZeroCZE

 • avatar8/10

  DrsnejPekac

 • avatar6/10

  Dathomir.

 • avatar5/10

  rublik05

 • avatar6/10

  hrumsrt

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace