Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Půlnoční expres | Midnight Express | 1978
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Alan Parker
hrají: Brad Davis, Irene Miracle, Bo Hopkins, Paul L. Smith, Randy Quaid, John Hurt, Kevork Malikyan

Půlnoční expres: DVD


ikona
Shushika
 

Už dlouho jsem při sledování filmu nezažil tak radikální obrat vnímání hlavního hrdiny. V první půlhodině mi byl Hayes krajně nesympatický a jak postavě tak herci bych, slušně řečeno, nejraději nakopal do hader. Možná je to citové vydírání - zcela jistě však chytrý dramaturgický tah scenáristy Olivera Stonea - ale ne později než za polovinou se cosi změní. Těch 30 let v dehumanizovaném prostředí turecké věznice je přece jen trochu moc i pro hloupého fracka. A začnete mu fandit. Parkerova režie je místy sice poněkud chladná a odtažitá, ale zpětně tenhle kudrlinek zbavený přístup oceníte. Vězení je zobazeno jako peklo na zemi, které dokonale vyplňuje hrdinův obzor. Chápete na kost ohlodanou účelovost vzniklých přátelství a nedivíte se, proč to někteří z osazenců dávno vzdali, jsou otroky nutkavých myšlenek a raději po celé dny zůstávají v drogovém rauši. Na teplými tóny prozářený Shawshank se v hlavním vysílacím čase s chutí podívají celé rodiny, u Půlnočního expresu poslední maminky odpadnou při vrcholně depresivní scéně "sexu přes sklo." Film byl kritikou na jedné straně vynášen do nebes (mj. Oscar za scénář a hudbu), na straně druhé nařčen z rasizmu a přílišného očerňování a démonizování Turků. Těžko říct, o podobných zvěrstvech přinášejí média svědectví denodenně a je jedno, zda se právě skloňuje Guantánamo nebo Barma. Půlnoční expres však obstojí i jako podívaná bez vztahu k reálným událostem, stejně jako Let číslo 93 vystihuje mentalitu pasažérů uneseného letadla i bez 11. září. Silný, živočišný a očistný film. (9/10)

V polovině února o novém vydání filmu na DVD informoval portál Zóna a případným zájemcům doporučil nákup v zahraničí. Situace se nezměnila. Bontonfilm i nadále zarytě mlčí a tak skalním diskofilům nezbude než vyťukat přísně střežená data do profilu některého z britských e-shopů. Já zvolil prověřený Amazon. Na disku pečlivě odvedené edice je kromě fešného obalu, nového masteru obrazu i zvuku a českých titulků celá řada bonusů. Jak se ostatně od DVD upomínající na 30. výročí uvedení snímku do kin sluší. Uvnitř krabičky vás jako bonus k bonusům čeká třináctistránková brožura Making of Midnight Express. Na disku je komentář Alana Parkera, fotogalerie a tři anglicky otitulkované fičury Producers (26:50), Production (24:29) a Finished Film (23:47). Ty jsou sice vizuálně poněkud statické, ale v anglicky věcném a kondenzovaném stylu se v nich dozvíte spoustu zajímavých informací ze všech stádií výroby. A taky uslyšíte John Hurta bez pípání fu*kovat:). Bonusovou sekci uzavírají trailery na nově vydanou Gattacu a vyfintěnou edici Blízkých setkání třetího druhu ke 30. výročí. A kdyby vám to stále bylo málo, můžete si na YouTube od Billyho Hayese poslechnout, jak to bylo "doopravdy" (ve videích zpočátku mluví turecky).

Pozn. To je mi ale náhoda. Naplánuji si do rubriky disk ze zahraničí a osud/Fero Fenič mi dohodí ten největší možný bonus - retrospektivu Alana Parkera na právě probíhající Febiofestu, kde je Půlnoční expres k vidění na 35mm v celé své kráse. V případě že nedisponujete kreditkou nebo platbám přes internet zásadně nedůvěřujete, máte jedinečnou příležitost vidět tohle chytlavé sedmdesátkové drama za cenu poledního menu.

Obraz: 1,85:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, italsky
Titulky: české
Cena: 6,97£ (z britského Amazonu s poštovným a DPH celkově za cca 320Kč) 

 

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace