Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Michael Clayton | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 05.10.2007
CZ premiéra: 17.01.2008
režie: Tony Gilroy
hrají: George Clooney, Tom Wilkinson, Tilda Swinton, Sydney Pollack

Michael Clayton: DVD


ikona
Cival
 

Michael Clayton je dalším snímkem, který vhání sympaťáka v nažehleném kvádru do mezní situace. Michael Clayton přesto není jen jedním filmem z řady. Naopak. Tak osobitý film aby člověk pohledal nejen v letošním oscarovém klání, ale v celém distribučním plánu l. p. 2008. Na Claytonovi je jasně patrné, že jej točil chlápek, kterého nesemlely pohodlné „řemeslné“ postupy, chlápek, který si dokáže svou látku vypiplat přesně tak, jak se na jednoho z nejúspěšnějších scenáristů posledních let (Bourneovská trilogie) sluší a patří.

Michael Clayton (George Clooney) má zvláštní nadání. Mocné korporace si šikuly jako je on najímají na vyřešení každého problému, ať už při nich jde o firemní hlavouny, nebo jejich vlivné přátele. Clayton se ale zapletl do příliš ošemetné situace. Navíc v ní neprokázal dost rozhodnosti (čti: odmítl být sviní), takže jeho odstranění je pro mocipány v podstatě jediným možným východiskem ze šlamastiky. Na Michaela si ale nepřijdete, chátro bezpáteřní!

Zvláštní nadání má navíc nejen hlavní postava, ale i film. Dokáže hladce klouzat před očima, chrabře kličkovat mezi klišé i požadavky na „kvalitní žánrovou podívanou“, a přitom vám podsouvat pocit, že sledujete něco víc. Inteligentnější, sofistikovanější a syrovější kus z ranku hollywoodských thrillerů. V tomhle je Tony Gilroy (zároveň scenárista i režijní debutant) velmistr. Umí se elegantně vracet k motivům, dovede přitahovat zvídavost publika k jemným metaforám, i k scénám, které jako jemné metafory pouze působí, přitom jsou jen obyčejnou zastávkou ve výtečně narýsovaném thrilleru. Samozřejmě že Gilroy nezapře svůj scenáristický původ: V jeho filmu se hodně mluví a každý herec díky tomu získává scény, které jsou vyhrazeny pro okázalá herecká gesta, až exhibice. S tak silným hereckým obsazením to ovšem nelze chápat jako vyložený zápor.

Michael Clayton je jedním z nejzajímavějších filmů posledních měsíců, na průměrně vybaveném DVD si jej proto buď oživte, nebo se do něj konečně zakousněte. Nebudete litovat.

Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, česky
Titulky: české...
K mání: 22. 9. 2008
Cena: 399,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace