Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Meg 2: Příkop | The Meg 2: The Trench | 2023
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 04.08.2023
CZ premiéra: 03.08.2023
režie: Ben Wheatley
hrají: Jason Statham, Sienna Guillory, Wu Jing, Cliff Curtis, Skyler Samuels

Meg 2: Příkop: Recenze


ikona
Mr. Hlad
ben wheatleyjason stathammegmegalodonwu jing
Statham vs. pravěcí vládci oceánů podruhé 

Chtělo by se říct „A komu tím prospějete?“ Jenže Jason Statham, Warner Bros. a obecně Hollywood asi neznají Pelíšky a MovieZone nečtou. Jejich škoda. V každém případě k Meg 2 by se to hodilo absolutně. Přiznám se, že na film jsem se těšil. Možná i víc, než by bylo zdrávo, protože jednou dvakrát za letní sezónu si prostě rád užiju v kině velkolepý výplach, který o sobě ví, že je blbý a vůbec se za to nestydí a paradoxně právě díky tomuhle přístupu dovede být zábavný. Desáté Rychle a zběsile v tomhle případě docela příjemně překvapilo a trailery na Meg 2 lákaly na podobně neambiciózní koninu, v níž bude Jason Statham mlátit pravěké žraloky místo toho, aby jezdil rychle autem nebo kopal do hlavy lidi. No a i když na to samozřejmě taky dojde, s nadšeným úsměvem jsem z kina neodcházel. 

Z prvního Mega se vyklubalo příjemné předražené béčko, které dokázalo v kinech uspět nejspíš víc, než kdokoliv z jeho tvůrců čekal. Nakonec ani nevadilo, že se muselo obejít bez eRkového ratingu. Byly na něm vidět prachy, dobře kombinovalo seriózní pojetí s béčkovou zábavou a mělo fajn obsazení. Upoutávky na sequel Příkop naznačovaly, že právě na tu se bude ve dvojce tlačit víc. Do tempa rockové vypalovačky od Heart létal Statham na skůtrech, házel po žralocích kopí s dynamitem, obří chobotnice žrala lidi a vypadalo to na krásný letní výplach. Jenže i když je za kamerou tentokrát jiný režisér a i když tvůrci – pokud nejsou úplně blbí – museli tušit, že hraní na seriózní notu jim nevyjde a lidi do kina jdou hlavně kvůli masakru (i když PG-13), rozhodli se natočit něco trošku jiného. Bohužel. 

Meg 2: Příkop je v jádru mnohem béčkovější než jeho starší brácha a nepokouší se brát tolik vážně. Což samozřejmě není chyba, protože filmy o megalodonech se moc vážně brát nedají a když by se to s tou seriózností přehnalo, mohlo by to skončit mrzením. Na druhou stranu to, jakým směrem se sequel vydává, taky není úplně šťastné. Tentokrát je to totiž blbé nad rámec toho, co jsem minimálně já schopný tolerovat. Dvojka žraločí podívané totiž háže na diváka strašně moc věcí a někdy v půlce si možná uvědomíte, že jste toho viděli hrozně moc, ale že vás nic z toho extra nebaví, protože v Megovi se toho děje zkrátka moc. Nejen že dostaneme tři megalodony místo jednoho (plus tu obří chobotnici), dál tu máme srandovně záporácké záporáky, kteří by byli směšní i v animácích, tajné základny na dně oceánu, pravěké krokodýlocosi, co umí běhat po souši, protože to umí běhat po souši a do toho všeho ještě humor cílený na asijské publikum. A to má holt trošku dětinštější smysl pro legraci než to západní, takže se tu často vesele padá a vesele křičí. Plus se vrací hláškující černoch DJ, jenž má za úkol řvát „Hell yeah“ a tvářit se u toho srandovně. 

Na samotný masakr rekreačního střediska dojde až v poslední třetině, do té doby ale stačí Meg 2 nadhodit deset nápadů a podzápletek, které obvykle nikam nevedou, protože na to není čas. A tak se o to ani nikdo moc nesnaží. Jenže film na člověka sype tyhle nikam nevedoucí koniny bez nějakého řádu, takže místo toho, aby se řešili žraloci, probírá se, jak hlavní hrdina ve stylu Jamese Bonda chrání přírodu, nezodpovědně se těží kovy na dně oceánu, řeší se rodinné vztahy a objevují se záporáci toužící pomstít se Stathamovi, který vůbec neví, co jsou zač. Až člověk snadno zapomene na to, že tu mají být nějací megalodoni. Meg 2 je jako pískoviště, kam dětem vysypete bednu hraček a necháte je, aby blbli. A jim nezáleží na tom, že před nimi leží plastový stegosaurus, dva angličáky, pár kousků lega ze tří stavebnic, dvě lopatky a figurka G.I. Joe. A z toho něco, co by dávalo smysl, nebo mělo alespoň nějaký funkční tvar, jednoduše neposkládáte. 

Netvrdím, že Meg 2 je nuda. Přinejmenším poslední třetina funguje v rámci blockbusterového výplachu celkem fajn, ale cesta k ní je plná slepých odboček, zbytečných zaškobrtnutí a dramaturgického bordelu. A čekání na to, až monstra vyplují nad hladinu a začnou požírat koupající se zoufalce, je v jistých chvílích až úmorné. Meg 2 se nebojí zabrousit do béčkovějších vod než jeho předchůdce, bohužel většinu času se v nich topí a sám sobě svou přehnanou ambiciózností (pořád v rámci béčkových vod) škodí. A to zamrzí. A pokud se někdy dočkáme trojky, bylo by fajn, kdyby si tvůrci v klidu sedli a zkusili alespoň minutu přemýšlet o tom, proč lidi na jejich filmy chodí a co v nich chtějí vidět. Samozřejmě nechci mluvit za ostatní, pokud by se však případná trojka točila jen a pouze okolo toho, jak velcí žraloci žerou lidi a Jason Statham dvakrát za film někomu zlomil nos, byl bych asi o dost spokojenější, než kdybych měl znova koukat na tenhle binec. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (15)

Verdikt

avatar5/10

Mr. Hlad

Jason Statham si podruhé vyšlápl na vládce pravěkých oceánů. A ačkoliv je Meg 2 béčkovější a méně vážný než jednička, není bohužel o moc lepší. Hlavní problém tkví ve snaze narvat tam co nejvíc témat, nápadů, odboček a konin, které nikam nevedou, což má za následek přeplácanost, která je chvílemi až unavující. A obstojné finále zase kazí dětinský humor. I v rámci letních výplachů je druhý Meg přinejlepším průměrný.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  acheron

 • avatar3/10

  Revan

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar5/10

  Slide

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar4/10

  the dark knight

 • avatar5/10

  Herkulesss

 • avatar5/10

  krumlajs

 • avatar6/10

  blackinho

 • avatar6/10

  Demonic8

 • avatar4/10

  slord

 • avatar4/10

  Livia

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace