Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Mechanik zabiják | The Mechanic | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 28.01.2011
CZ premiéra: 21.07.2011
režie: Simon West
hrají: Jason Statham, Ben Foster, Donald Sutherland, Christa Campbell, Jeff Chase

Mechanik zabiják: Recenze


ikona
imf
Jason Statham opravuje auta a popravuje lidi v akčním béčku. Zní to jako Kurýr, ale Kurýr to není. Bohužel. 

Na některé filmy čeká člověk jako na smilování, aby si po dlouhých týdnech analytického filozofování mohl odpočinout u zážitkové recenze, ve které se neřeší herecké výkony, oscarové šance nebo kostýmy, ale spíš úniková rychlost vyhřeznuté sleziny nebo počet stoliček v puse po zásahu pažbou brokovnice. Hrozně rád bych se takhle vyřádil, ale nová stathamovka jede až podezřele dlouho na volnoběh. Pojďme se jí podívat pod kapotu.

Mechanik je jméno mnoha významů - můžete si pod ním představit vychrtlého Balea, Lundgrena z videopůjčovny, ale ti starší mezi vámi si jistě vzpomenou na akční thriller s Charlesem Bronsonem. Mechanik je ten, co spraví váš život… většinou tak, že rozmontuje někoho, kdo je vám nepohodlný. Jason Statham zvládá všechny základní služby - běžné atentáty pro potěchu publika i komplexní "nehody", ze kterých se točí hlava i borcům ze CSI. Umí zacházet se vším, co způsobuje bolest, má pevné zásady a po vzoru své přezdívky si vypěstoval fetiš na jaguáry - jednoho z nich už pár let dává do kupy ve své osamělé vile. K typickým zabijáckým klišé patří i to, že má Jason šéfa. A ten má dalšího šéfa. Politikaření tomu chce, že Jason musí zabít svého chlebodárce a kamaráda, což učiní bez mrknutí oka. Stejně chladně jako jsem vám teď propálil zásadní spoiler. K úkonu ovšem dojde v prvních deseti minutách, takže do smrti dobrý, ok? Co není dobrý je to, že Jason - poháněn vinou - vezme do péče šéfova syna Stevea.

Tenhle krok se dá celkem pochopit a zvlášť fandové originálu začnou tušit, kam to celé směřuje (remake se ovšem povědomého šosu rychle pouští). Trénink, buddy-chemie, velké podřezávání a… a leda houby. Mechanik je bohužel až příliš ukecaný a váhavý, jako by režisér Simon West, autor jedné velké pecky (Con Air) a několika průměrných (Tomb Raider) až otřesných (Na lince je vrah) filmů, taktéž váhal a nemohl se rozhodnout, jestli se bude hrát na zábavu nebo promlouvání do duše. Okolo obou židlí se hraje obíhačka nebezpečně dlouho, přičemž Ben Foster sice přehrává Jasona 5:0, co se týče hlubokých pohledů do dáli, on mu to ovšem vrací na poli čistě praktickém. Jasonův jednoduchý charakter si vystačí s pletencem svalů pod třičkem a několika kreativními killy - prostě od prvního zatnutí pěsti víte, že na to má. Foster je naopak čím dál tím těžší koulí na jeho noze. Místo lehkonohého verbálního pinkání nebo alespoň základní užitečnosti v boji je Steve za mumlajícího opilého spratka, kterému řemeslo příliš nejde, což je v kombinaci s přehnaným sebevědomím dokonale smrtící kombinace.

Divák přestává chápat, proč se s ním Jason zahazuje, když s ním není zábava a ani nikterak nepřispívá celkové hloubce sdělení (celá ta zápletka ohledně zabitého otce se začne řešit za pět minut dvanáct). Jasonovi by zkrátka o samotě bylo líp. Měl by čas šlápnout důrazněji do akčních scén a místo chůvy se samopalem by mohl po kolena zabřednout do dalšího klišé o bývalém mariňákovi. Což zní jako typický béčkový videomateriál, ale pořád o pořádný kus lákavější než Mechanik, který to pod unavenou Westovou režií dotáhnul na post rádoby klipově natočeného remaku, který se marně snaží přeskočit propast mezi akčním středověkem a postmodernou. Na to aby se podobal sedmdesátkovým oldschoolům nemá dost důrazu na postavy a masité akční scény, od moderního pojetí ho zase distancují vážně servírovaná klišé s notně prošlým datem spotřeby. Je zastaralý, sucharský, v podstatě dost frigidní a v samotném závěru ještě nešťastně zbrklý, když se snaží narychlo diváka přesvědčit o tom, že zvládne ohňostroje i maturitu z matematiky.

Je to kromobyčejně zmařená šance pro Stathama i Fostera. Oba jedou na půl plynu s ohledem na toho druhého. Statham se snaží udělat prostor Fosterově zmučené duši, Foster zkouší Stathamovi nepřekážet. Moji snahu o recenzi plnou hezkých přídavných jmen, efektní dojmologie a přehledné tabulky s počtem mrtvol oba sabotují dokonale. Jedno jsme se ale dozvěděli. Jasonova škatulka je těsnější, než si myslíme. Aby dokázal vytáhnout z bahna akční prefabrikát, potřebuje víc prostoru na lámání kostí, zvedání obočí, mučení aut a souložení s Amy Smart (případně nějakou náhradnicí, ať si ta chuděra taky občas odpočine). Odepřete mu cokoliv z toho a všechno se začne hroutit. To není zklamané konstatování, spíš poučení pro všechny hardcore fandy, kteří si ještě bláhově myslí, že Jason je víc než beranidlo v rukou schopných tvůrců.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar4/10

imf

Bez šťávy, humoru a překvapení ani z Jasona bič neupleteš. Uondané béčko o sentimentálním nájemném vrahovi, otravném parťákovi a neohrabané pomstě nedrží pohromadě ani zevnitř, ani zvenku, protože si na něm prostě nikdo nedal záležet.


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Spooner

 • avatar4/10

  duro

 • avatar4/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Vincent

 • avatar7/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  Mayhem

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar2/10

  X-Mac

 • avatar4/10

  mcb

 • avatar6/10

  Le_Chuck

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar5/10

  speedy.mail

 • avatar7/10

  kyller

 • avatar5/10

  uderenec

 • avatar7/10

  Milford

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace