Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Mariňák | Jarhead | 2005
csfd  imdb
US premiéra: 04.11.2005
CZ premiéra: 16.02.2006
režie: Sam Mendes
hrají: Jake Gyllenhaal, Jamie Foxx, Peter Sarsgaard, Chris Cooper

Mariňák: DVD


ikona
Cival
 

Už dlouho mě žádné DVD tolik nepotěšilo svou komplexností. Film přitom nemíním potřetí oslavovat – zlatá cihlička na plakátě a rozjásaná recenze myslím dostatečně dokumentují velikost Sama Mendese. Ta přitom vyniká i ve všech bonusech, které jsou k potěše lidu vybaveny i kompletní a bezproblémovou českou podporou. Jedenáct vystřižených scén se vyplatí zkouknout nadvakrát. Poprvé s filmovým zvukem, podruhé s komentářem Mendese a jeho střihače Waltera Murche. Ani jedna scéna není vyloženě zbytečná, oba chlapíci ovšem dokáží velice věcně a zajímavě vyložit, proč ta která sekvence nezapadá do celkové koncepce filmu. Nečekejte prázdné plky. Mendes není typem filmaře, který by víceméně náhodě kupil obrazy a hledal v nich svá sdělení. Všechno je perfektně načasováno, ve světle čehož Mendes vypadá spíš jako matematik, který dokáže dokonale spočítat hranu, na níž už hrozí doslovnost či polopatičnost, umí odhadnout, kdy ztratí výcviková pasáž říz, a zvládá i vykalkulovat, jak nejlépe uvést na scénu Foxxova velitele (mimochodem, v první vystřižené scéně se předvede i Sam Rockwell).

Podobně vychytrale Mendes přibližuje i důvody, proč nevpustil do filmu čtyři Swoffordovy sny. Literární předloha je sice obsahovala, do komorního filmového tvaru by ovšem explodující kadibudka ani seržant v růžových šatičkách nezapadli. Můžete si je alespoň užít na DVD. Podnětné jsou i oba audiokomentáře. První spoléhá na prožitou zkušenost a vybízí autora knihy Anthonyho Swofforda a scenáristu Williama Broylese jr., veterána z Vietnamu, aby divákům nejen sdělovali své vlastní prožitky z války („moje holka mi fakt řekla, že dobře naslouchá a že s ním dělá večerní směny“), ale jednotlivé scény i zařazovali do širšího kontextu. Politického, společenského, dobového a s důrazem na témata, o něž se v danou chvíli hraje. Naproti tomu Mendesův slovní popis se více zajímá o strukturu Mariňáka i leckterá realizační úskalí. Nikdo z diváků asi nepozná, jak velké množství scén je digitálně vylepšováno a přenášeno „z křovin a kopců“ do irácké pouště. A neodhalí ani četné výstupy ve studiu nebo před zeleným plátnem. Mendes na ně pochopitelně často a rád upozorňuje a dovoluje nahlédnout i do své režijní dílny: Leckdy vysvětluje roli každého zvuku, konkrétního způsobu záběrování a popisuje i, jak svou filmovou řečí vyvolává napětí i pocity marnosti. Pro cinefila vynikající potrava. To komentář obou pisálků obsahuje možná příliš mnoho pauz a zbytečně doslovných (tj. děj popisujících momentů), ale i tak žádného zájemce o Mariňáka - nebo válečnou problematiku ve filmu obecně - nezklame.

Skvělý dojem z disku, který sice vypadá skromně, ale nabízí víc než většina ostatních, dotváří šestnáct minut improvizovaných rozhovorů mariňáků s televizním štábem, kdy herci, již sžití se svými postavami, vyprávějí o svých pocitech. Ztraceni v poušti. Mendes s Murchem do toho znovu přisypávají informace ze zákulisí i z tvůrčího procesu samotného... a já chápu, že rok 2006 má konečně DVD, které se prostě vyplatí pořídit.

Obraz: 2,35:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky a česky
Titulky: české...
Cena: 499,-
K mání od: 28. 8. 2006

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace