Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Máme na víc | 2018
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 24.01.2019
režie: Robin Kvapil, Radim Procházka
hrají: Michal Horáček, Robin Kvapil, Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Jiří Ovčáček

Máme na víc: Recenze


ikona
Rimsy
máme na vícmichal horáčekrobin kvapil
O nespokojenost nad výsledkem loňských prezidentských voleb se podělil i brněnský nezmar Robin Kvapil. Jeho podíl na kampani Michala Horáčka však budí řadu otázek. 

Brněnský talent Robin Kvapil před dvěma lety zaujal neotřelým pohledem na Štatl s názvem Všechno bude fajn. Originalita z pseudodokumentu prýštila stejně jako lidová zábavnost a z osobitého vystižení genia loci této obydlené zatáčky mezi Prahou a Vídní se stal právem hit (samozřejmě v našich velmi omezených, dokumentárních měřítkách). Kvapil se však také podílel na volební kampani Michala Horáčka, o čemž natočil další film; ten je však už přijímán mnohem rozporuplněji.

Zatímco ve Všechno bude fajn se Kvapil držel v pozadí a vystačil si s úlohami loutkáře bizarních postaviček a nekompromisního komentátora brněnské mentality, v dokumentu o prezidentském kandidátovi nečekaně hraje hlavní roli. Vlastně hned dvě hlavní role, vystupuje totiž nejen jako zapálený dokumentarista, mapující poměry v tuzemské politicko-mediální scéně, nýbrž i jako Horáčkův poradce. Vzhledem ke skromným poměrům volebního štábu tak Kvapil téměř nesleze z plátna, ať už v jedné, či druhé úloze. Proklamovanou hlavní hvězdu filmu tak značně zastiňuje, a to dokonce i použitou skladbou scén.

Kvapil se totiž skrze předkládané záběry vyjadřuje k politické situaci a rozličným mediálním strategiím politiků. Postava Michala Horáčka se tak stává jen prostředkem v rukou angažovaného filmaře, téměř až hercem vystupujícím podle kýženého vyznění. Píšu to možná až přehnaně negativně, ale pokud máte o tento dokument zájem, měli byste být připraveni na to, že vypovídá mnohem více o pohledu na svět Kvapila nežli Horáčka.

Až na několik vyloženě exhibičních Kvapilových výstupů je přitom ve filmu nemálo opravdu zajímavého materiálu. A to přestože se zjevně nejedná o výsledek propracované dramaturgie, nýbrž spíše polního natáčení čehokoli, co se aktuálně dělo. Vidět zákulisní záběry z mediálně dobře známých afér a předvolebních bojů, to nemalou hodnotu má. Političtí fanoušci však budou žehrat nad tendenčností a subjektivitou předkládaného pohledu; příznivci bizarních dokumentárních úkroků stranou (třeba právě ve stylu Všechno bude fajn) si zase na žádných audiovizuálních hodech nesmlsnou. Kavárníci (nejen pražští, ale tentokrát i ti brněnští) si tudíž pomlaskají nad další protizemanovskou agitkou a dočkají se několika nečekaných scén. Jenže zatímco během sledování tahle hodina a čtvrt s Robinem Kvapilem ještě leckdy baví, moc po ní nezůstane.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar5/10

Rimsy

Autorský dokument, který vinou několika nešťastných rozhodnutí zůstal na půli cesty mezi politickou investigativou a výraznou osobní výpovědí. Nedostatky se snaží dohnat expresivitou Robina Kvapila, ale skutečný Horáček, o kterém to mělo být, tam místy poněkud chybí.


Podobné filmy

 • avatar5/10

  Matrix AB

 • 7/10

  Svědkové Putinovi

 • 7/10

  Všechno bude fajn

 • 8/10

  Spřízněni přímou volbou


Hodnocení čtenářů

 • avatar1/10

  CAPS_LOCK

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace