Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Matrix AB | 2015
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Vít Klusák
hrají: Andrej Babiš, Jean Reno

Matrix AB: Recenze


ikona
xxmartinxx
Jak se povedl nový dokument o Andreji Babišovi? 

No jo... Klusák... S Klusákem to máme těžký jak s Michaelem Moorem. Že jde o manipulátory a jejich dokumentaristické postupy jsou přinejmenším pochybné, snad vidí i jejich nejvěrnější. Vždycky se ale najde někdo, kdo dodá, že je na nich přesto co uznávat.

 

Jenže na rozdíl od Moorea u Klusáka moc důvodů ke shovívavosti nevidím. Možná proto, že americký křikloun s kšiltovkou se hlava nehlava, graf negraf a fakt nefakt rve za svou pravdu, kdežto Klusák, často v závěsu s Remundou, prostě jen sbírá, co zrovna v prostředí českého bizáru popadalo na zem a dělá z toho efektní kompilace. Tedy v tom lepším případě. V tom horším naopak nějakou pseudokauzu vykonstruuje od počátku, jako když se nalepil na chudáka řidiče Smetanu a dostal ho do vězení. Tehdy už se kvůli svému egu dostal hodně za hranu etiky.

Matrix AB z Českého žurnálu patří do první Klusákovy kolonky, tedy "chytil jsem šanci za pačesy". Opravdu se mu nedá upřít čich na témata - bere si na paškál nebezpečné zjevení české politiky Andreje Babiše, tedy pána, ze kterého padá ob větu nějaká smutně srandovní hláška a z toho, jak ovládá jazyk země, v níž tráví většinu času, by si dělal srandu i Arnold Schwarzenegger.

 

Takže když se Remundovi podařilo nějakým zázrakem přemluvit Babiše, aby ho mohl pronásledovat s kamerou a sestříhat z toho dokument, bylo jasné, že pár situací bude zajímavých. Vyžadovalo by hodně koncentrace, aby se v několika hodinách materiálu s člověkem, který na svých volebních mítincích zároveň propaguje svoje firmy, nenašlo něco šťavnatého a pobuřujícího. Takže našlo. Jenže u toho zůstalo.

Kdo o Babišovi ví alespoň základy, toho nepřekvapí jeho buranství, jeho nevědomost, jeho nepochopení základních demokratických principů, kdy si chválí, jak je to v tom Maďarsku fajn s tou vládou jedné strany, že to on by bral. Samozřejmě, že se Babiš obklopuje jen svými věrnými, kteří o něm mluví jako o spanilém princi, co zachrání království (Komárek jede bomby). Samozřejmě, že se najde plno lidí, kteří zoufale vykládají o tom, o jak nebezpečného člověka porušujícího zákony jde. To všechno je samozřejmé, víme to a Klusák nedělá víc, než že ukáže, co mělo být výchozím bodem jeho práce, ne jejím závěrem.

 

Babiše ani na chvíli nepoznáme jako člověka – zůstává ve své skořápce svérázného byznysmena vymknutého kontrole, z čehož však nejde nic vyvodit, protože ho nevidíme v situacích, kdy by se měl chovat jinak. Neustále se tedy vozíme po očividném a neustále si opakujeme status quo. Stejně jako když jsme si v Dělnících bulváru jen dokola potvrzovali svou představu o Novotném.

Klusák umí, podobně jako zmíněný Moore, krásně zesměšnit své okolí, na druhou stranu u Babiše pro to není potřeba mnoho úsilí. Pustit mu dokument a nahrát jeho vztekání se na filmaře za to, že ho zradili, je pak tečka leda emocionální, ale ne informační – žádné informace totiž celý projekt nenese. Klusák zkrátka promarnil šanci dostat se pod povrch člověka, jehož vnitřní svět je pro nás bohužel zcela zásadní.

 

A jestli se mu podařilo alespoň zachytit atmosféru šumu Babišova úlu? Osobně tomu nevěřím, protože nevěřím Klusákovi. Představuje pro mě moc velkého manipulátora na to, abych mohl jím nabízené záběry vnímat jako něco autentického. Jestli ho vy máte rádi, budete možná smýšlet jinak.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (46)

Verdikt

avatar5/10

xxmartinxx

Matrix AB je povrchní dokument zobrazující jen to nejočividnější dění okolo Andreje Babiše, nad nímž se můžeme zas a znovu pohoršovat. Mnoho nového se ale nedozvíme. Daří se tedy alespoň detailně zmapovat prostředí? Opravdová otázka je, jestli ještě věříme Klusákovi natolik, abychom ho vůbec přijali jako průvodce.


Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar1/10

  novoten

 • avatar5/10

  cabal

 • avatar6/10

  Nexus6

 • avatar5/10

  Atchyroz

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace