Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Malcolm a Marie | Malcolm & Marie | 2021
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 05.02.2021
CZ premiéra: 05.02.2021
režie: Sam Levinson
hrají: John David Washington, Zendaya

Malcolm a Marie: Recenze


ikona
Spooner
John David Washingtonmalcolm a marienetflixsam levinsonzendaya
Natočil tvůrce seriálové Euforie vtahující vztahovku?  

Režisér Sam Levinson o sobě dával vědět zejména na nezávislé scéně, nedávno se však solidně zapsal do povědomí diváků oceňovaným seriálem Euforie. V té nám nabídl po vizuální stránce vtahující sondu do života dnešních teenagerů, v níž nechybí drogy ani silné psychické problémy, a z které nebylo asi rodičům díky realistické a tísnivé atmosféře příliš dobře. A navíc se zde naplno ukázalo, že Zendaya rozhodně není jen hezkou tvářičkou a bývalou Disneyho hvězdičkou, ale má solidní talent. Na další společný projekt dua Zendaya/Levinson jsem se proto docela těšil. Snímek Malcolm a Marie měl navíc potenciál stát se nejen hereckým koncertem hlavní dvojice, ale také strhující dialogovkou, jež diváka semele životními pravdami o vztazích. Celé to však skončilo někde na půli cesty.

Premisa je zde samozřejmě na první pohled jednoduchá přesně tak, jak podobná žánrovka vyžaduje. Titulní dvojice a zdánlivě šťastný pár se vrací domů z premiéry Malcolmova nového filmu. Jenže zatímco malinko arogantní režisér čeká na první recenze svého kousku, jeho přítelkyni Marii se cosi nelíbí. A tím začíná zhruba stominutová analýza jejich ne úplně idylického vztahu, v níž se propírá minulost i budoucnost a charaktery páru, který se ničí a miluje zároveň, se ukazují naplno.

A Levinson zase naplno ukazuje, že mu to nejvíce šlape po řemeslné a vizuální stránce. Černobílý look a koketování se starými filmy k celkové atmosféře hezky sedí, režisér a kameraman si pak s vizuálem zase parádně hrají, vytvářejí šikovně vymyšlené obrazové kompozice a nechybí ani dlouhé záběry a nápadité kamerové hrátky. Režisér pak umí tyto své atributy využít k tomu, aby dal scénám tu správnou sílu a naléhavost. A zejména v první polovině se mu tato snaha většinou daří a dokáže vykouzlit sekvence, u nichž umí postavám bodnout vztahový nůž pořádně hluboko, a ještě ho v nich hezky zakroutit. 

Levinson pak znovu dokazuje, jak skvěle dokáže vést herce. Zejména Zendaya ze sebe pod jeho vedením zase ždíme maximum a herecky roste s každým dalším filmem. Ostatně to by se dalo říct i o Johnu Davidu Washingtonovi, jenž charisma po tatínkovi rozhodně nezapře. Ano, dalo by se tvrdit, že trápení Malcoma s Marií je do velké míry hlavně jejich hereckým cvičením, což ale rozhodně není špatně.

Bohužel film skrývá svůj nejslabší článek zrovna v místě, kde by měl být zdaleka nejsilnější, ve scénáři. Ten sice nabízí několik silných momentů i přesně mířených partnerských ran a bavily mě i průpovídky Malcoma o kriticích a filmech, jenže postupem času je čím dál více znát, že se scénář vlastně jen točí v kruhu. Některé postupy se zde až okatě opakují a milostné peripetie hlavní dvojice jako by se v jistém bodě zastavily na místě. Snímek tak místo toho, aby emočně gradoval, si své vrcholy vybere někdy v polovině a k závěru už nemá moc co nabídnout a čím odrovnat. Levinson se snaží tvářit sebejistě jak za kamerou, tak na papíře, dialogy ovšem často dost šustí papírem. A nálady postav se tu mnohdy mění zkrátka jen proto, že to scénář zrovna potřebuje. Po režijní stránce si pak tvůrce není přeci jen úplně jistý v kramflecích a u delších dialogových pasáží má problémy s tempem. Což je ostatně věc, kterou má novinka společnou s nedávnými speciálními díly Euforie.


Přehrajte si trailer
Hlavní důvod, proč Malcolm s Marií ztrácí na ty nejlepší vztahové konverzačky v čele s Before trilogií Richarda Linklatera, pak je, že scénáři zkrátka chybí správná autentičnost a známka toho, že to má autor „odžité.“ Novinka prostě nemá to správné srdíčko, scenáristická ruka je místy znatelně cítit a kvůli tomu vztahové trápení diváka nesejme zdaleka tolik, jak se nabízelo. Což je škoda, protože mladý tvůrce znovu ukazuje své vizuální cítění a herecká dvojice jede od začátku do konce na maximum. Jenže když vás u konverzačky brzdí samotné dialogy, už boj o zařazení k žánrovým vrcholům nemůžete vlastně vyhrát.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (5)

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Malcolm s Marií se vrací z premiéry jeho nového filmu a společně čekají na první recenze. A řeknou si během toho bolestivé pravdy o svém vztahu. Prvotřídně zahraná a vizuálně poctivá vztahovka, která ovšem paradoxně doplácí na slabší dialogy a fakt, že se autor točí malinko v kruhu. Na jedno zkouknutí fajn záležitost. Silnou žánrovku, jež by vás emocionálně rozložila a divák se v ní tak trochu našel, ale hledejte asi jinde.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  imf

 • avatar7/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  the dark knight

 • avatar6/10

  Spiker

 • avatar8/10

  RidleyCrowe

 • avatar7/10

  Perun

 • avatar3/10

  CAPS_LOCK

 • avatar4/10

  MartinS96

 • avatar6/10

  holub109

 • avatar6/10

  blackinho

 • avatar7/10

  Cinefil

 • avatar6/10

  Atchyroz

 • avatar7/10

  Muel

 • avatar7/10

  Tranda-lina

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace