Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
M3GAN | 2023
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 06.01.2023
CZ premiéra: 12.01.2023
režie: Gerard Johnstone
hrají: Allison Williams, Ronny Chieng, Violet McGraw, Jen Van Epps, Brian Jordan Alvarez

M3GAN: Recenze


ikona
imf
james wanjason blumM3GAN
Líbivá, i když možná trochu moc banální vybíjená s chytrou panenkou ze Silicon Valley 

M3GAN je dokonalý marketingový produkt. Míněno panenka i film samotný. Po několika dnech od zhlédnutí je pro mě už skoro těžké oddělit jedno od druhého, ale jakkoliv musím vyseknout poklonu produkujícím hororovým ikonám Jamesi Wanovi a Jasonu Blumovi, samotný výsledek na plátně je opravdu spíš jednohubkou a příslibem věcí budoucích. Což není nutně na škodu, protože každá generace zjevně potřebuje vraždící panenku a po Chuckym nebo Annabelle to bude pro aktuální tiktokovou omladinu právě M3GAN, metr dvacet vysoká titanová barbína poháněná umělou inteligencí. 

Úvodní výkop zápletky je jednoduchý jako facka sněžnou rolbou, ostatně právě ta smete ze silnice auto rodičů desetileté Cady. Ještě třesoucího se sirotka dovezou k tetě Gemmě, třicetileté programátorce ze Silicon Valley, která víc rozumí vývoji programů než rozvoji dítěte, takže zahrnuje nebohé dítě spíše hi-tech hračkami než pozorností. Allison Williams a její chladný kukuč jsou pro tuhle roli jako stvořené. Od plyšového tamagoči je už jen krůček k prototypu holčičího androida jménem M3GAN (Model 3 Generative ANdroid) - ideálního společníka pro adoptivní dceru. Co by se asi tak mohlo pokazit, že?

Kombinace tragickou nehodou rozhozené holčičky a pokročilého androida, jemuž někdo zapomněl naprogramovat tři zákony robotiky, by v japonské anime vedla k vraždícímu sirotkovi, co se chce s pomocí své vlastní terminátorky pomstít světu, ale M3GAN se vydává schůdnější PG-13 cestou (necenzurovaná verze prý existuje a dočkáme se jí na VOD), v níž se okatě rozestaví figury na šachovnici dostatečně předem a zbytek stopáže je vyplněn maximálně kritikou softwarových inženýrů. Odfláknutý scénář bych mohl krýt právě tím, že v nejrůznějších startupech se na bezpečnostní protokoly a plány B moc nehledí. Jak kdysi říkal Zuckerberg při vývoji Facebooku: Move fast and break things. To M3GAN skutečně umí, a protože holčička se na ní upne a ono pouto funguje i zpětně, přijme tříčtvrteční android za svou životní misi ochránit Caddy před čímkoliv a kýmkoliv – od dětské šikany, Karen ze sousedství nebo novou maminkou, co se jí moc často nevěnuje. 

M3GAN logicky sahá k čím dál tím drastičtějším řešením, přičemž roztomilou panenku nikdo nepodezírá. Tady ve třetím dějství už budete muset trochu zapojit fantazii, protože jakmile se v okolí začnou ztrácet zvířata i lidi, policie by zřejmě prototyp chytrého androida trošilinku podezírala. Když se pak v závěru M3GAN rozjede do plného terminátořího módu, je třeba zahodit logiku úplně, protože jsme ve slasherovém vesmíru, kde se snaha bavit musí odpoutat od zákonů reality. 

Kdo od M3GAN očekává horor, když už ne plný gore, tak alespoň nějaké tísně (a nemluvím o uncanny valley při pohledu na panenku zpívající hity Taylor Swift), ten by se měl pravděpodobně poohlédnout jinde. Tohle je produkt často balancující na hraně jemného násilí a černého humoru, mixovaného halabala tak, aby se nikdo moc nebál, ale spíš si užíval jemné znepokojení v době, kdy se začínají objevovat hračky poháněné různými algoritmy, umělá inteligence nabírá konkrétních obrysů a fotorealistické panenky a panny jsou běžnou součástí kulturního prostoru nejen ve filmech, ale i na online shopech a v youtuberských videích (ano, některé ty panny si lze splést s lidmi, např. na Twitchi, ale to už je jiná hororová story). Není divu, že v kinech se o premiérovém víkendu objevili hlavně teenageři, protože těm mladším je snímek určen především, což není nutně kritika, mnohem spíš jemné varování. 


Přehrajte si trailer
Režírující Gerard Johnstone odvedl solidní rutinu, ale upozornit bych chtěl hlavně na scenáristku Akelu Cooper. Ta má na kontě už loňské Zhoubné zlo, kde se nemusela tolik krotit a po M3GAN završí hattrick holčičích hororů pokračování Jeptišky. Cílení na dívčí publikum – v hororech málokdy vídané – je v její tvorbě jasně patrné, vede k novým chutím a odstínům. Jen čas ukáže, zda to horor jako žánr jednoznačně obohatí. Jakkoliv u M3GAN lavíruji mezi šestkou a sedmičkou, tenhle aspekt mě nutí sáhnout po vyšší číslovce. Už proto, že v případném sequelu by se tvůrci mohli pěkně rozjet a probudit skrz umělou inteligenci nejen panenky, ale celou propojenou domácnost. Takové Sám doma s inteligentními spotřebiči bych si dal moc rád.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (16)

Verdikt

avatar6/10

imf

Jednoduchý nápad a jednoduchý film se solidním tahem na branku. Přesně takové by ty malé horory měly být. Kdo od zlobivé panenky M3GAN nebude očekávat víc než povedenou žánrovku, ten odejde z kina spokojený.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  b1aster

 • avatar6/10

  Slide

 • avatar6/10

  Phil cze

 • avatar6/10

  the dark knight

 • avatar5/10

  krumlajs

 • avatar6/10

  ragnar.

 • avatar5/10

  malylada

 • avatar5/10

  Perun

 • avatar6/10

  Maverick

 • avatar5/10

  holub109

 • avatar6/10

  Sub-Zero

 • avatar5/10

  slord

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace