Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Lovci pokladů: Kniha tajemství | National Treasure: The Book of Secrets | 2007
csfd  imdb
US premiéra: 21.12.2007
CZ premiéra: 14.02.2008
režie: Jon Turteltaub
hrají: Nicolas Cage, Justin Bartha, Diane Kruger, Harvey Keitel, Jon Voight

Lovci pokladů: Kniha tajemství: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Posledních pár let to s kariérou Nicolase Cage nevypadá vůbec dobře. Člověk, kterého jsme ve Skále, Tváří v tvář a Con Air milovali jako akčního boha a díky Obchodníkovi se smrtí, Adaptaci a Leaving Las Vegas respektovali jako zajímavého herce, párkrát šlápnul vedle či podcenil výběr scénáře nebo režiséra, je najednou tak trochu za otravného a stárnoucího šaška. Rituál, World Trade Center a Next byly komerční propadáky, Ghost Rider zase díky mizerné režii skončil jako nechtěná parodie a s Cagem to vypadalo čím dál hůř. Naštěstí mu to došlo a rozhodl se s tím něco udělat.

A pokud si člověk potřebuje zachránit kariéru, není nic jednoduššího než natočit pokračování nějakého toho hitu. První Lovci pokladů byli sice jen neurážející a jednoduchou dobrodružnou podívanou, ale právě proto, že se producent Jerry Bruckheimer rozhodl natočit film pro celou rodinu a ne přímo konkurovat Indiana Jonesovi, vydělali hodně peněz. A s dvojkou to je (nebo respektive bude) úplně stejné. Ben Gates se tentokrát se svým otcem a přáteli vydává pátrat po deníku vraha prezidenta Lincolna, aby všem dokázal, že jeho prapředek nebyl v atentátu nijak zapleten. Brzy se však dostává na stopu pokladu takové hodnoty, že kdyby se mu podařilo ho najít, Bill Gates by si k němu mohl chodit půjčovat prachy.

O filmu Lovci pokladů: Kniha tajemství, se dá v podstatě říct jedno. Pokud se vám líbila jednička, budete u dvojky spokojeni. Žádná změna tady totiž nenastala. Parta hrdinů jezdí po světě (tentokrát krom Ameriky navštíví i Paříž nebo Londýn), vloupává se do dokonale střežených míst, občas padne nějaká ta hláška, sem tam se objeví akčnější sekvence a pak je konec. Všechno funguje jako dobře promazaný stroj, nikoho film nemůže vyloženě urazit (snad až na fanatické historiky) a vydržet vzhůru až do závěrečných titulků by neměl být pro nikoho zásadnější problém. Bohužel když jsem napsal, že druhý díl Lovců pokladů je téměř stejný jako jednička, platí to i pro chyby.

A těch je tu dost. Začněme režisérem. Už u prvního dílu se na Johna Turteltauba snesla vlna kritiky. Tenhle chlapík není nic víc než obyčejný rutinér, kterému navíc akční žánr příliš nesedí. Jeho režie je až příliš sterilní a předpokládatelná, nezmůže se na nějaké překvapení nebo byť jen na jednu jedinou scénu, kterou by si divák pamatoval druhý den. Žádné výraznější chyby ve vyprávění v nových Lovcích pokladů nejsou, ale bohužel tu nenajdete ani nic vyloženě zajímavého. Je to jako když si koupíte v cukrárně rakvičku. Je celkem fajn, zasytí, chuťové buňky potěší, ale když potom přijde člověk domů a cítí, že z trouby se line vůně domácího štrůdlu, na předchozí gurmánský zážitek zapomene během několika vteřin.

Vedle nevýrazné režie je velkým problémem téhle dobrodružné série i kvalita scénářů. Jerry Bruckheimer se v Lovcích pokladů zaměřil na nenáročné rodiny a chtěl natočit film pro všechny a jak už to bývá, nakonec natočil film, který není vlastně pro nikoho. Máme tu romanci, máme tu hláškující důchodce, automobilovou honičku, odvážné loupeže i trochu toho napětí. Nic z toho ale nedostane pořádný prostor a filmu tak chybí jakákoliv atmosféra nebo osobitost. Všechno se vždycky seběhne až příliš rychle a příliš jednoduše (po zhlédnutí filmu jsem měl pocit, že vykrást Buckinghamský palác je jednodušší než koupit si lístek do tramvaje) na to, aby se člověk začal o hrdiny bát nebo alespoň trochu zajímat.

O něco lepší je to alespoň s hereckým obsazením. Nicolas Cage se ani moc nesnaží, ale role hledače pokladů Bena Gatese mu sedí a i když ve filmu nepředvádí kousky jako ve Skále, dokazuje, že na akčního hrdinu pořád ještě má. Pochvalu si zaslouží i sympaťák Justin Bartha (už v prvním filmu byl celkem fajn) a oscarová dvojice Jon Voight a Helen Mirren, kteří si sice k Turteltaubovi přišli evidentně jen vydělat, ale dělají to stylově. Stejně jako v jedničce je však problém s nevýrazným záporákem. Ed Harris nemá dost prostoru na to, aby něco předvedl a tvářit se dvě hodiny naštvaně zkrátka nestačí k tomu, aby si o něm člověk začal myslet, že je to padouch. Co se Diane Kruger týče, tak její herectví stále zůstává na stejné úrovni. Nudná, nevýrazná, nezajímavá.

Lovci pokladů: Kniha tajemství je v podstatě naprosto zbytečný film. Pravděpodobně z něj nebudete odcházet nadšeni a velmi rychle na něj zapomenete, ale když už do kina vyrazíte, přežijete bez problémů a během těch dvou hodin si určitě pár zábavných okamžiků najdete. Když ale zůstanete doma, o nic nepřijdete. Zkrátka pokud máte jedničku rádi, dvojku si užijete. Všem ostatním ale doporučuji počkat na návrat toho jediného a pravého lovce pokladů. Toho s kloboukem a bičem.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (35)

Verdikt

avatar5/10

Mr. Hlad

To samé co naposledy. Nicolas Cage si hraje na Indiana Jonese, hledá poklady a snaží se očistit jméno svého předka obviněného z atentátu na prezidenta Lincolna. I když se ve filmu prakticky pořád něco děje, něco tomu chybí. Možná atmosféra, lépe zrežírované akční scény a méně snahy zavděčit se otcům, maminkám i dětem v kině. Tvůrci se zkrátka pokusili natočit dokonalý rodinný film pro každého. A to se jim povedlo. Každý si tu něco najde, ale ve výsledku těch stoprocentně spokojených diváků nejspíš moc nebude.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  imf

 • avatar5/10

  Cival

 • avatar4/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  novoten

 • avatar6/10

  acheron

 • avatar4/10

  luksa

 • avatar5/10

  Silence

 • avatar8/10

  Invisigoth

 • avatar6/10

  Marv

 • avatar7/10

  Sagittarius

 • avatar6/10

  izinka

 • avatar10/10

  Baffer

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar6/10

  MAJkLSON

 • avatar5/10

  Snek

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace