Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Louskáček a čtyři říše | The Nutcracker and the Four Realms | 2018
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 02.11.2018
CZ premiéra: 01.11.2018
režie: Lasse Hallström
hrají: Keira Knightley, Morgan Freeman, Helen Mirren, Richard E. Grant, Mackenzie Foy

Louskáček a čtyři říše: Recenze


ikona
Mr. Hlad
helen mirrenkeira knightleylouskáčekmackezie foymorgan freemannutcracker
Jak se povedla velkolepá pohádka plná hereckých hvězd?  

Disneyovská Kráska a zvíře ukázala, že lidi budou do kin rádi chodit na velké CGI verze klasických pohádkových příběhů a v nejbližších letech dorazí Dumbo, Aladin, Lady a Tramp a hromada dalších podobných filmů. Teď je tu Louskáček, který sice nevychází z animované klasiky, ale stejně o něm slyšel skoro každý. A navíc bylo už z prvních fotek a upoutávek evidentní, že má jít především o další „velkou, barevnou, drahou, hvězdně obsazenou a pokud možno hodně úspěšnou“ pohádku. Jestli to dopadne, zjistíme v příštích týdnech. Ovšem co se týče kvalit, tam máme jasno už teď. Bohužel. 

V kině se můžete těšit na víceméně klasický příběh, což u pohádek vlastně moc nevadí. Dospívající Klára je trochu paličatá a hodně chytrá holka, která se pořád ještě nevyrovnala se smrtí své maminky. Pod stromečkem ale najde nečekaný dárek, díky němuž se dostane do ještě podivnější říše plné zlodějských myší, hrdých vojáků a tří tak trochu trhlých regentů. Ti vládnou třem říším a řeknou jí, že její matka byla královnou téhle země a že také existuje čtvrtá říše a čtvrtá regentka a ta chce všechno zničit. Klára se musí ujmout svých nových vladařských povinností, postavit se strašlivé Perníkářce a najít ukradený klíč, který by jí mohl pomoci odhalit jedno velké rodinné tajemství. 

No a tím končíme. Dál následují asi dva nebo tři zvraty, které nejsou zrovna překvapivé a dají se očekávat několik minut dopředu, pak nějaká bitka, poučení a smíření s tatínkem, s nímž se Klára na začátku pohádala. A pak domů. Tohle osobně neberu jako velký problém, i ta Kráska a zvíře byla podobně nekomplikovaná, stejně jako třeba Alenka v říši divů nebo podobné filmy a u tohohle žánru jde o součást hry. Pro děti je to tak akorát a dospělí se musí smířit s tím, že tady je cílovému publiku asi tak devět let, což si logicky žádá jisté ústupky. Příběhově Louskáček zrovna nepřekvapuje, nestrhne a nezaujme a všechno dělá do značné míry dobře a tak, jak se od něj očekává. Potíž je, že nijak extra nezaujme ani v ničem dalším. 

Pokud se těšíte na velkolepost, tak ta tu je, bohužel poněkud nepatřičná. Samotný svět nijak zvlášť epicky nepůsobí. Dostaneme jeden les, hrad a most. A to je všechno. Tvůrci se to pokouší dohnat kulisami, maskami a kostýmy, naneštěstí však sází spíš na množství než na kvalitu. Kostýmy jsou opulentní, podivné vozítko zlé Perníkářky několikametrové a zámek vypadá jako Chrám Vasila Blaženého na steroidech. Všude je něco růžového, kytičkovaného nebo divně počmáraného a čím víc mi to Louskáček zkoušel na sílu cpát před ksicht, tím víc mi to připadalo kýčovité a občas i decentně odpudivé. Samozřejmě chápu, že jde o záležitost osobního vkusu, přesto mám pocit, že Lasse Hallström a Joe Johnston tohle úplně nezvládli a je toho prostě moc a v místech, kde by to nebylo úplně potřeba. A navíc v Louskáčkovi dostaneme i několik baletních výstupů odkazujících k Čajkovského inscenaci, ale jakkoliv mohou být efektní, působí zároveň dost nepřirozeně a jaksi navíc. 

V ne moc zajímavém příběhu s ne moc zajímavým vizuálem jsou nakonec i ne moc zajímaví herci. Mackenzie Foy je sice sympatická, i když ke své smůle hraje jen další odvážnou holku, které to pálí a nakonec všechno zvládne. Nic moc lepšího se ale odehrát nedalo. Zbytek herců se pak jen více či méně kření, nebo jsou schovaní pod hromadou make-upu a podobných věcí. Morgan Freeman, Helen Mirren nebo Keira Knightley tu zkrátka moc prostoru k hraní nedostanou. Na druhou stranou jsou však na rozdíl od spousty dalších herců alespoň k poznání. 


Přehrajte si trailer
Louskáček je trošku unylá pohádková sázka na jistotu, která se pokouší být vizuálně atraktivní podívanou pro celou rodinu, ale rychle se ukáže, že nabízí jen okoukaný příběh a mnohdy skoro až nehezkou výpravu. V porovnání s podobně laděnými velkolepými filmy dost ztrácí, na druhou stranu v kinech teď prudí i Když draka bolí hlava, takže pokud musíte mermomocí na pohádku, možná, že nakonec tuhle po všech stránkách průměrnou věc nakonec oceníte. 

Verdikt

avatar5/10

Mr. Hlad

Klára objeví podivnou zemi plnou kouzel a barev a zjistí, že se má stát její královnou. Nejdřív ale musí zastavit Perníkářku, která chce celou říši zničit. Louskáček a čtyři říše je po všech směrech průměrná pohádka, která má funkční, ale okoukaný příběh, často zbytečně přeplácaný a skoro až kýčovitý vizuál a herce, kteří pod tou hromadou makeupu a v divných kostýmech nemůžou pořádně hrát. Prachy na tom jsou vidět, ale to je tak všechno. Průměrná pohádka, která neurazí, na první ligu ovšem ani zdaleka nemá.


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Ragnarok

 • avatar6/10

  mkubalikova

 • avatar3/10

  Maverick

 • avatar4/10

  Atchyroz

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace