Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Lásky čas | About Time | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 08.11.2013
CZ premiéra: 07.11.2013
režie: Richard Curtis
hrají: Rachel McAdams, Domnhall Gleeson, Bill Nighy, Tom Hollander, Lindsay Duncan

Lásky čas: Blu-ray


ikona
KarelR
Režisér a scenárista Lásky nebeské je tu s další láskyplnou klasikou. 

Richard Curtis dal světu Láskou nebeskou, a kdyby už nikdy nic jiného nenatočil (jakože má na svědomí ještě rozporuplné Piráty na vlnách), bohatě by mu to stačilo k filmařskému blahořečení. Klasik britské romantické komedie ale naštěstí na režírování zatím nerezignoval a deset let po svém majstrštyku přichází s další geniální oddechovou trvalkou.

 

Ano, nebojím se tak Lásky čas označit už nyní, pár měsíců po premiéře. Curtisova novinka je totiž přinejmenším stejně zábavná, dojemná a nápaditá jako jeho nejznámější film, přičemž se jí dá důrazně vyčítat akorát jediná věc - že si svůj nenápadný sci-fi prvek nehlídá zdaleka tak dobře jako promyšlenější konkurence. Cestování v čase je tu vyloženě ohebná berlička, která Curtisovi pomáhá odvyprávět příběh nesmělého Tima (Domhnall Gleeson), který se o tomhle zvláštním rodinném daru dozvídá v 21 letech. Jeho svérázný otec (famózní Bill Nighy) mu přitom ale "opomene" sdělit pár velice klíčových informací, jen aby je mohl scénář naservírovat až ve správnou chvíli a posunout tak příběh kýženým směrem.

V tomhle ohledu je tedy Lásky čas poněkud děravý, a kdyby v něm bylo cestování v čase a jeho využívání hlavní oblastí zájmu, zasloužil by si spoustu oprávněných políčků. Curtise ale samotný proces přesunu z jedné chvíle do druhé příliš nezajímá. Jeho ztvárnění je až školácky jednoduché (stačí vlézt do skříně a zatnout pěsti), mnohem důležitější jsou jeho převážně komické dopady. Tim totiž svoji novou "superschopnost" používá především k tomu, aby oslnil něžnější pohlaví. Což může znít jako teenagerská stupidita, skvěle obsazený Gleeson ale každý přesun (a zklamání z toho, že neměl zas takový efekt) prodává s tak dokonalou ňoumovitou grácií, že se jeho snažení nedá nefandit.

 

Samozřejmě netrvá dlouho a Timovi se podaří náležitě okouzlit roztomilou Američanku Mary (Rachel McAdams). Co by mnozí viděli jako cíl ale Curtis využívá jen jako odrazový můstek k tomu, aby teprve začal řešit věcí, kterými chtěl film naplnit. Jeho pojetí vztahů, ať už rodinných nebo partnerských, je tu sice stejně pohádkové jako u Lásky nebeské. Jen málokterý režisér ale dokáže člověka tak neodolatelně vtáhnout do svého světa, v němž už se pak velmi snadno přistupuje na daná pravidla hry. Ta jsou celkem jednoduchá - radost ze života, porozumění a dobrá nálada musí ve finále udupat svoje pochmurné protiklady, protože trápení a bolestivá zklamání si člověk dosyta "užívá" v realitě.

Nechci tím pochopitelně říct, že by filmu chyběly smutné nebo dramatické situace. Právě naopak, kdykoliv se nějaká objeví, okamžitě se vám zaryje do paměti a ještě víc vás přiblíží k nesmírně sympatickým hrdinům. Curtise ale obvykle víc zajímá jejich dopad na další dění, které se často nese v duchu oblíbeného montypythonského pokřiku "vždycky ber život z té lepší stránky." Lásky čas tu zkrátka není proto, aby vám ukázal ubíjející vztahové peripetie, které kolem sebe máte každý den. Naopak servíruje vzletný eskapismus v jeho nejvybroušenější podobě a nabíjí pozitivní energií jako málokterý film poslední dekády. Že vám to zní lákavě? Aby ne. Dosáhnout tak brilantního výsledku v tak otřepaném žánru dnes dokáže málokdo, a i kdyby se k němu Curtis plánoval vracet jen jednou za deset let, pořád by před ním měla konkurence hluboce smeknout klobouk. (9/10)

 

Lásky čas udělal v kinech slušný byznys (vydělal 87 milionů při dvanáctimilionovém rozpočtu), ten pravý boom by ho ale měl čekat až při vstupu na domácí nosiče. Jde totiž o ideální rodinný film, jehož pozitivním poselstvím se člověk může nabíjet do aleluja, a už proto potěší, že u nás nevychází na podtaktovaném modrém disku jako spousta žánrových kolegů. Naopak si můžeme užít stejné audiovizuální potěšení jako v zahraničí, jež doprovází i nějaké ty (poctivě otitulkované) bonusy.

Těch je na tak malý film docela hodně (dohromady mají 40 minut), drobný problém ale spočívá v tom, že by ideálně měly mít tak třikrát tolik. Každé Curtisovo povídání je totiž ohromně zajímavé a vyzařuje z něj zvláštní osobní zápal, který se bez debat přenesl i do filmu. Curtis tak kupříkladu nahrál úvodní slovo ke každé ze čtyř vystřižených scén a dělá z jejich uvedení jakýsi malý svátek. Podrobně se dozvíte, proč se každá z vybraných sekvencí nedostala do filmu a jak moc bolestivé bylo její vystřižení, což vždycky vyústí v překvapivě výborný kus (oprávněně) nepoužitého materiálu.

Koupit na FilmGame.cz

 

Curtis vás tak rychle naladí na potřebnou notu, další radost pak rozdávají čtyři solidní featuretty (o cestování v čase, lokacích, použití písničky The Luckiest a Curtisově tvůrčím procesu), jež ale trpí společnou vadou - mají jen několik minut, ačkoliv by se na každý z nich dalo koukat mnohem déle. Některé vyloženě vypadají jako shrnutí či zakončení parádního půlhodinového dokumentu. Pro víc informací tak musíte zabrousit k audiokomentáři, ve kterém vás Curtis a všichni důležití herci (bohužel s výjimkou Rachel McAdams) nadšeně protáhnou celým filmem. Alespoň že tak.

Je to vše? V podstatě ano. Na disku sice ještě najdete klip k ústřední písničce How Long Will I Love You a tři minuty zkažených záběrů. To první ale odzpívá Ellie Goulding (verze "z metra" je daleko lepší) a to druhé je akorát podivný sestřih hihňajících se herců, který je tak o úroveň pod zbytkem materiálů. Tyhle drobné přešlapy ale vem čert. Lásky čas je jednou z nejlepších romantických komedií posledních let a rozhodně i s touhle výbavou by měl být povinným vlastnictvím každé domácnosti. Pokud vám tedy tahle srdcovka náhodou utekla v kině, koukejte ji co nejdřív dohnat!

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 12.3.2014
Cena: 268,- (DVD), 449,- (BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace