Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Lady Macbeth | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 14.07.2017
CZ premiéra: 11.05.2017
režie: William Oldroyd
hrají: Florence Pugh, Christopher Fairbank, Bill Fellows, Paul Hilton, Naomi Ackie

Lady Macbeth: Recenze


ikona
Rimsy
florence pughlady macbethmacbethwilliam oldroyd
Má smysl vyrazit na historické komorní drama s ambiciózním názvem? 

Macbethovské téma je ve filmové historii hodně oblíbené a jeho různé adaptace by vydaly na samostatnou (a dost zajímavou) analýzu. Vždyť tohle skvělé drama o morálce a touze po moci uchopili třeba Welles, Kurosawa, Polanski, Tarr, Branagh a naposled Justin Kurzel se svým kontroverzně přijatým výkladem (a Michaelem Fassbenderem v hlavní roli). Zajímavý úkrok stranou předvádí neznámý William Oldroyd, který podle novely ruského klasika Nikolaje Leskova zpracovává příběh Macbethovy manželky - a to v prostředí poloviny 19. století na venkově viktoriánské Anglie.

Mladičká Florence Pugh dokazuje, že o ní ještě uslyšíme. Představuje tu mladou dívku, která je proti své vůli provdána za bohatého statkáře. V domě navíc musí žít i s jeho dost nepříjemným otcem a překvapivě protivnou služebnou. Samé zákazy a žádná zábava se na mladé dívce nekompromisně podepisují, a tak je jen otázkou času, než se zamiluje do drzého čeledína. Jenže zakázaná vášeň rozhodně není tím, co by usedlé osazenstvo domu uvítalo, a tak se rozjíždí poměrně drsný kolotoč událostí, který postupně nabírá na obrátkách. Pugh svou roli zvládá suverénně a její proměna z uťáplé dívenky v nekompromisní paní domu je přitom ukázková a mráz po zádech nažene s nečekanou suverenitou.

Výhrady naopak budete mít k některým dějovým veletočům, které působí až příliš uměle. Lady Macbeth nejistě přešlapuje mezi divadelní adaptací, kde by podobné kousky mohly být tolerovány, a komorním filmovým dramatem, jež by mělo stát na postavách a podobných zmatků se vyvarovat. To je patrné především v první polovině, kde se všechno děje vcelku nahodile a literární základ je až příliš znát. Druhá polovina však už jede hlavně na emoční vlně a jistě dá zabrat i otrlejším divákům…

Strohý vizuál připomínající televizní film i zdánlivě těžké téma způsobí, že tohle nenápadné dílo ve svých kinoplánech nejspíš přeskočíte. Je to ovšem chyba, protože ačkoli se nejedná o velkolepou produkci, která by slibovala rozpracování slavné tragédie přístupným a oku lahodícím způsobem, pro vnímavého diváka Lady Macbeth otevře řadu otázek a některé scény jsou skutečně nekompromisní. A to i díky formální odměřenosti, jež nechává celé vyznění na vás. Tahle hodinka a půl ve vás prostě zanechá  výraznější stopu než většina hollywoodských jednohubek, což je vždycky vítaný výsledek.

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Povedený debut Williama Oldroyda potěší všechny, kteří rádi vidí klasiku uchopenou trochu jiným způsobem. Ani očividně mrzký rozpočet nebrání mladé démonce Florence Pugh, aby rozehrála jednu děsivou proměnu osamělé ženy.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar7/10

  malylada

 • avatar8/10

  CAPS_LOCK

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace