Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Krotitelé duchů: Říše ledu | Ghostbusters: Frozen Empire | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 12.04.2024
CZ premiéra: 11.04.2024
režie: Gil Kenan
hrají: Paul Rudd, Mckenna Grace, Carrie Coon, Patton Oswalt, Finn Wolfhard

Krotitelé duchů: Říše ledu: Recenze


ikona
Mr. Hlad
bill murraydan aykroydghostbusterskrotitelé duchůpaul rudd
Klasika osmdesátých let se vrací. A místo toho, aby šla dopředu, zůstává na místě a sama se střílí do nohy.  

Krotitelé duchů jsou klasika klasik. Když se s někým budete bavit o nejslavnějších filmech osmdesátých let, na tuhle partu stoprocentně dřív nebo později přijde řeč. Ikonické auto, hrdiny i samotné duchy zná každý a dokonce i TV Nova pustila jedničku jako vůbec první zahraniční film na svém kanále. Nejsem si sice jistý, jak moc u nás rezonovaly komiksy nebo animovaný seriál, ale Ghostbusters je zkrátka značka slavná jako třeba Terminátor. Takže ji logicky Hollywood chce dojit. 

O tom prvním pokusu od Paula Feiga mluvit nebudeme, napodruhé se to ale povedlo. Krotitelé duchů: Odkaz dokázali spojit nostalgii s novými hrdiny, fungovala i změna prostředí z velkoměsta na americký venkov a Jason Reitman dovedl důstojně navázat na to, co jeho táta Ivan stvořil v osmdesátkách. Navíc to celé nestálo moc peněz a Ghostbusters se tak dostali možná trochu nečekaně opět do povědomí a byli připraveni vyrazit bavit další generaci. No a teď u toho zakopli, zlomili si nos a ještě se vyváleli v kravinci, který se pokoušeli překročit. 

Pod nové Krotitele duchů se podepsal Gil Kenan, který kdysi natočil hodně solidní rodinně-hororový animák V tom domě straší!, u hraných filmů toho však zatím moc nepředvedl. Nejsem si jistý, jestli za kvality Říše ledu může on, ale když bych si měl vsadit, řekl bych, že v tom je trošku nevinně. Konec konců jeho novinka slušně vypadá, triky se docela povedly a honičky po městě nebo nahánění monster dovedou zabavit. Jenže všechno ostatní za moc nestojí. Hlavně proto, že dvojka nových Krotitelů duchů odmítá jít dopředu a místo toho se raději vrací o několik kroků zpátky. 

Přesouváme se do New Yorku, což se vzhledem ke konci předchozího filmu dalo čekat, na scénu se vrací mladí hrdinové z Odkazu a pomocnou ruku jim tentokrát podávají i veteráni, jenže mnohem víc než minule. A mnohem víc, než by bylo třeba. Říše ledu se totiž rozhodla vsadit prakticky všechno na nostalgii a cpe dopředu staré známé víc, než by se slušelo. Dan Aykroyd, Bill Murray, Ernie Hudson a spousta dalších lidí se vrací ke svým ikonickým rolím, mají víc vrásek a víc kil, ale snaží se předstírat, že jsou stejně zábavní a fajn jako kdysi. Jenže nejsou. Říše ledu se totiž vehementně snaží házet na diváky jeden odkaz na staré díly za druhým a někdy po půl hodině to začne být unavující. 

Ono je fajn vidět veterány v akci, připomenout si slavnou lekačku z knihovny, okukovat ten obří auťák a podobně, ale s takovými věcmi se musí opatrně, protože pak se může snadno stát, že nezbude moc prostoru pro příběh a pro hrdiny, kteří mají převzít štafetu a zažívat svoje dobrodružství. To tu prakticky neexistuje, většina nováčků tu dělá jen stafáž, občas zahlásí a Makenna Grace tu bojuje s tím, že ji všichni berou jako outsidera, jenže když se má příběh rozjet do vyšších otáček, nějak gradovat nebo třeba i překvapovat, tak zabrzdí. Nebo se úplně zastaví. Místo toho se objeví William Atherton, jenž hrál lumpa v prvním filmu. A hraje ho i teď. Protože to diváci chtějí. Asi. 

A tohle platí bohužel o všem. Skoro mám až chuť napsat, že Krotitelé duchů: Říše ledu nejsou film, spíš sešlost starých herců a starých hrdinů, které kdosi za kamerou nutí dělat to, co dělali dřív. A reálně tu překáží všemu ostatnímu. Je smutné sledovat, jak se Krotitelé duchů po zajímavém restartu nedokážou odrazit k vlastní tváři, k vlastnímu stylu a vrací se k tomu, co už bylo uzavřené a představě, že fanoušky potěší spíš fakt, že se tu neděje nic nového a budou se variovat jen ty staré a prověřené věci. Do jisté míry by to mohlo fungovat (a fungovalo) poprvé. Naneštěstí jako druhý díl „nové série“ je tenhle přístup nejen zbytečný, ale nakonec i dost otravný. 

Těch sto minut není úplně marných a pokud patříte mezi fandy, nejspíš vás potěší, když se na scéně objeví Bill Murray s Danem Aykroydem. Ovšem obávám se, že i ti největší fanoušci si budou v půlce říkat, že jako že dobrý, že se stavili, ale že by se v tom filmu mohlo taky něco dít, protože jinak tam pobíhá asi deset lidí, z nichž většina vpodstatě za celou stopáž nic zásadního neudělá. A pak to skončí. Noví Krotitelé duchů se nedokázali oprostit od nostalgie a jít dál a pokud vás nebaví ZNOVU se radovat z návratu staré party, tak tu vážně nenajdete skoro nic. Neochota hodit minulost za hlavu tak možná nakonec povede k tomu, že noví Krotitelé duchů skončí dřív, než jim studio dovolí, aby se pořádně rozjeli. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (14)

Verdikt

avatar4/10

Mr. Hlad

Svět je v ohrožení, protože se na scénu vrací dávný duch, který chce všechno proměnit v led. A musí ho zastavit Krotitelé duchů, ti mladí, i ti staří. Nebo spíš hlavně ti staří. Pokračování úspěšně restartované série se totiž odmítá posouvat dál a všechno sází na nostalgickou kartu, což ovšem přestane fungovat někdy po půl hodině. A pak to začne být zlé. Tvůrci totiž neřeší děj, nové postavy nebo nápady, ale jen hledají způsoby, jak se odkazovat na něco z původních filmů a zapomínají na to, že film by měl nějak gradovat, k něčemu vést a o hrdiny byste se měli zajímat nejen proto, že jste část z nich viděli před pětatřiceti lety. Zbytečný film, který dost možná celou sérii pohřbí.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Cival


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  speedy.mail

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar5/10

  Slide

 • avatar4/10

  malylada

 • avatar5/10

  Perun

 • avatar6/10

  Sub-Zero

 • avatar5/10

  Ceslo

 • avatar10/10

  Kristy77

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace