Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Královna | The Queen | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 06.10.2006
CZ premiéra: 15.02.2007
režie: Stephen Frears
hrají: Helen Mirren, Michael Sheen, James Cromwell, Sylvia Syms

Královna: DVD


ikona
Cival
 

Královna získala za mořem 98% pozitivních recenzí. Helen Mirren si díky ní odnesla Oscara i Zlatý glóbus. Od únorového ceremoniálu jsem přitom o Královně neslyšel ani slovo. Dá se tím měřit skutečný význam Frearsova filmu? Nevím. Možná se pohybuju v příliš mladém prostředí, možná, že konzervativní hodnoty vtělené do téhle decentní konverzačky nadchnou až babičky a tetičky schoulené u televizorů a z Královny se klasika teprve stane. Na trh s DVD každopádně vplula v tichosti, se stejnou odměřeností, s jakou vystupuje ve filmu. Osobně na ní pořád neshledávám nic moc zajímavého, s čestnou výjimkou castingu, který musel netradičně konfrontovat podobu herců s reálnými předobrazy, jež stále pobíhají po novinách a obrazovkách. Dočkáme se díky němu několika bizarních situací: Pozorovat totiž rozložitou paní, která má připomenout drobounkou Královnu Matku (toho času už nebožku), anebo sledovat „náhle hezkého“ prince Charlese, nabízí místy víc zábavy než standardně pojaté psychologické malůvky. S odstupem času mi putování do královniny hlavy připadá poněkud banální, přiznávám ale Frearsovi schopnost vést herce v plynulém, příjemně ubíhající drámu, které občas odlehčí tón jemným vtipem a které vcelku nevtíravě volá: „God Save the Queen and Tony Blair“. Více tady v recenzi za 6/10.

Bonusová výbava je co do položek průměrná, stejným slovem by se vyplatilo zhodnotit i její atraktivitu. Je poznat, že v audiokomentáři promlouvají dva moudří lidé, kteří už něco odžili a kteří umí dávat reálnou politiku nejen do širších souvislostí, ale důvtipně ji i otiskovat na plátno. V komentáři důkladně rozkryjí to, jak filmař uvažuje, jak každému detailu přičítá význam, který vás kolikrát nepadne jen intuitivně, a někdy ani to ne. Naopak při rozhovorech sedí herci zkoprněle jako u policejního výslechu, možná i proto z jejich úst vycházejí nijak objevné věty. Mluví se v nich o Blairovi, o tom, jaká je asi královna uvnitř a jak se má ta která postava asi uchopit. Odevšad se ozývá úcta vůči celé královské familii, odevšad se line láska k britskému tradicionalismu, která přerůstá až v mrtvolný klid. Ano, rozhovory mě upřímně nebavily, víceméně úplně stejně jako film o filmu nebo trailer. Chybí jim totiž nejen šťáva, ale i objevná informační hodnota. DVD si proto pořizujte jen v případě, že slintáte nad filmem.

 Obraz: 1,85:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - česky, anglicky
Titulky: české
Cena: 399,-
K mání od: 6. 11. 2007

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace