Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Král | The King | 2019
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: David Michod
hrají: Timothée Chalamet, Sean Harris, Ben Mendelsohn, Joel Edgerton, Robert Pattinson

Král: Recenze


ikona
Cival
Ben MendelsohnDavid MichôdJoel EdgertonKrálnetlflixRobert PattinsonThe KingTimothée Chalamet
Netflix zase jednou boduje. Jak moc? 

Sakra, to bylo dobrý!

Rozhazovačná politika Netflixu v posledních třinácti měsících konečně nese i své filmové plody a zvlášť letos na podzim, kdy se tenhle hegemon začal třást o své postavení, nám v rychlém sledu doručil hned několik lahůdek.

 

Netflix je jako prostopášný mecenáš, o jehož obchodní racionalitě lze s úspěchem pochybovat, ale řadě tvůrců dopřává nejen pořádné budgety, ale i nadstandardní svobodu – a i když to občas vede ke vzniku projektů, jimž by přísnější dramaturgický dohled rozhodně neublížil (lehce u Scorseseho Irčana, těžce u Bayova 6 Underground), tahle velkorysost pomáhá i ke vzniku rozmáchlých autorských projektů, jež by se nikdy nedostaly k takové mase diváků nebo by nemohly tak inspirovat svou výjimečností. Moc mě těší, že poslední zmíněnou skupinu rozšířil i The King.

 

Do jeho recenze jsem se určitě nehnal – zrovna v téhle historické problematice celkem plavu a ani Shakespearovy hry, dotýkající se vlády Jindřicha V., jsem zrovna nečetl ani neviděl. Nedokážu proto posuzovat významové nuance nebo posuny v přístupu ke slavnému králi a jeho pobočníkům, stejně tak ani nemůžu polemizovat s historickou věrností. Posoudit nicméně dokážu, že jde o jeden z nejpůsobivějších a nejzajímavěji zrežírovaných titulů letošního roku.

The King se nemůže chlubit kdovíjak rozmáchlými kulisami, preferuje interiéry a tři louky s hradem před čirou opulencí. Přesto mu lze jeho dobovost věřit v každém momentu – výprava je správně špinavá, kamera zabírá detaily na chodby, stany, močály, hradby, průchody a ložnice tak vychytrale, že celý film působí výrazně velkolepějším dojmem, než kolik by člověk odvozoval z velmi úsporného rozpočtu 23 milionů dolarů. The King opravdu vyznívá jako hutná středověká podívaná, jejíž svěží jazyk a dnešní energii postav zasazují adekvátně tvrdě do historického kontextu svíčky, bláto i usekané hlavy.

 

Pomáhá k tomu kamera Adama Arkapawa, ponořená to temných kulis a měkkého světla, její táhle pohyby a precizní kompozice, nezřídka evokující nejen renesanční malířské mistry. Luxusní je i hudební doprovod, taktéž neokázalý ale skvěle funkční – precizní práce s rytmem střihové skladby dovoluje i z docela obyčejných scén udělat výjimečný divácký požitek, parádní podívanou, která mi zimomriavky dopřávala v poměrně pravidelných intervalech, ač by to poměrně prostý obsah daných scén úplně nepředpokládal.

Extrémně silnou stránkou filmu, který vám připomene, že ve zbrojích umírali častěji než čtyřicetiletí Melové Gibsonové vytřepaní osmnáctiletí panici, je herecký ansámbl. Robert Pattinson i Joel Edgerton si zapisují do svých filmografií jedny z nejvděčnějších úloh, králem je tu ale jednoznačně Timothée Chalamet. Je to právě jeho prýštící charisma, strhující herecká přirozenost a absolutní schopnost odtáhnout i relativně poklidné scény, které posouvají tenhle biják o level výš. Díky Chalametovi je ta story o mladinkém a nejen kvůli svému drobnému a pohublému vzezření podceňovaném dědici koruny tak působivá - a ukázky jeho schopností i náznaky nelítostného psychopatismu imponující i mrazivé. Chalamet je nejtalentovanější herec své generace. King. A tenhle biják jeho nový trůn.

 

Král je jedním z obrazově, hudebně i herecky nejpodmanivějších titulů letošního roku, soustředěnou a neprvoplánovou historickou podívanou, která na panování i válčení nahlíží z poměrně originální a neokoukané perspektivy. V letošním top tenu si budu Krále jaksepatří hýčkat.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (70)

Verdikt

avatar8/10

Cival

Realističtější, přesto v některých momentech sympaticky velkorysé dobové drama, které intriky i historické události rozehrává skrz chytlavé dialogy v podání skvělých herců. Komplexní a vydatná žánrová podívaná, která sice není popíkem na první dobrou, oddanému divákovi ale slibuje velmi silný zážitek. Chalamet je bůh!Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Kostěj

 • avatar8/10

  Revan

 • avatar7/10

  Rouder

 • avatar7/10

  Cross

 • avatar9/10

  AndrewMX

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar8/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  Tomino

 • avatar8/10

  Memphis

 • avatar9/10

  the dark knight

 • avatar6/10

  BranoZ

 • avatar7/10

  tWin

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace