Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Karaoke Blues | Kuolleet lehdet | 2023
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 16.11.2023
režie: Aki Kaurismäki
hrají: Jussi Vatanen, Alma Pöysti, Janne Hyytiäinen, Nuppu Koivu, Matti Onnismaa

Karaoke Blues: Recenze


ikona
Spooner
Aki Kaurismäkikaraoke blues
(Ne)obyčejná romance z ulic Helsinek. 

Aki Kaurismäki patří už mezi žijící režijní klasiky, jenž zanechal na evropské filmové scéně nesmazatelnou stopu. Jedná se o tvůrce, jehož divák na první pohled pozná díky jeho nezaměnitelnému stylu a tradičním prvkům. V jeho snímcích se nikam nespěchá, sází na civilní a místy až melancholickou atmosféru, hlavní postavy jsou outsideři a nikdy si neodpustí správně suchou hlášku. Slavný režisér zkrátka jako by si vytvořil svůj vlastní subžánr, vlastní filmový svět, v němž mu je dobře a ani na „stará kolena“ z něj nechce vystoupit. Což je pro všechny jeho fanoušky i ostatní diváky rozhodně dobrá zpráva. Jeho oceňovaná novinka Karaoke Blues, která vynesla Kaurismäkimu Cenu poroty v Cannes, totiž ukazuje, že známý autor dokáže být ve svém rybníčku stále velmi silný a jeho kousky mohou být v moderním světě stejně příjemným zjevením jako kdysi.

Podíváme se nepřekvapivě do Helsinek, kde budeme zase jednou sledovat osudy dvou ztracených duší na okraji společnosti. Máme tu osamělou Ansu, jež pracuje v supermarketu a většinu volného času tráví sama ve svém bytě. A pak je tu dělník Holapp, jenž také nemá příliš blízkých lidí a rád tráví čas se svou kamarádkou kořalkou. Tyto dvě zdánlivě rozdílné osoby, které se poprvé setkají v karaoke baru, k sobě však postupně začnou hledat cestu. Dočká se osamělá dvojice konečně vytouženého vztahu? A zvládne Holapp díky Anse dát sbohem milovanému alkoholu?

Fakt, že se tentokrát režisér pustil do vod romantické pohodovky, by pak mohl být pro mnohé překvapivý. Jenže za touto slupkou se ve skutečnosti skrývá starý dobrý Kaurismäki prakticky se vším, co si na něm diváci dříve zamilovali. Kromě zmíněných zemitých postav/outsiderů tak znovu dostaneme jeho rozpoznatelný civilní feeling s dávkou melancholie i sentimentu, retro stylizaci helsinských ulic i interiérů či dlouhé záběry, v nichž se nikam nespěchá a šetří se v nich slovy. A když už se promluví, dokáže tvůrce přijít se správně suchou či ironickou hláškou a hezky vystihnout ono nezaměnitelné finské kouzlo. 

Nechybí ani režisérův tradiční sociální přesah, kdy je celá svérázná love story prošpikována zprávami z rádia o válce na Ukrajině. I v neveselých časech a těžkých životních podmínkách, kdy je hlavní hrdinka ráda, že zaplatí za elektřinu, je totiž důležité najít nějakou tu naději. Přesně toto pozitivní poselství šikovný Fin zabaluje do osobitého romantického příběhu s příjemnou porcí pohodové atmosféry, několika báječně vypointovanými scénami a šikovně zakomponovanou finskou hudbou. První půlhodina je sice i na můj vkus až příliš pozvolná, sympatické a „opravdové“ postavy si ale divák i díky přesně obsazeným hercům zamiluje a díky rozpoznávání režisérových prověřených atributů má nejeden fanoušek takřka celou dobu úsměv od ucha k uchu.


Přehrajte si trailer
Karaoke Blues je v podstatě výběrem Kaurismäkiho největších hitů zabalených do romantičtějšího a pohodovějšího hávu. Divák zde zkrátka nalezne téměř všechny prvky a motivy, díky nimž finský filmař získal svou největší slávu. Ano, v minulosti nám je možná servíroval ještě v o něco výraznějším a silnějším hávu a jeho nejlepší tvorba se skrývá jinde. I přesto je hezké vidět, že režijní matador stále neztratil nic ze svého šmrncu a umí bavit takřka stejně jako před lety. Jeho styl pak působí do jisté míry staromilsky, tváří v tvář moderním trendům ovšem paradoxně působí v žánrových vodách i dostatečně svěže. Pokud tedy potřebujete v kinech porci poctivé feel-good atmosféry a zároveň máte v oblibě typické evropské nezávislárny, s Karaoke Blues nemůžete šlápnout vedle.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Spooner

Ansa je osamělou ženou pracující v obchodě, Holapp málomluvný samorost holdující alkoholu. Dokáží k sobě tyto dvě malinko ztracené existence najít cestu? Aki Kaurismäki ukazuje, že pořád neztratil nic ze svého vypravěčského umu a pomáhá si sympatickými postavami, osobitou atmosférou a porcí správně absurdních hlášek. Pohodovka, která diváka nabije pozitivní náladou.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar8/10

  Slarque

 • avatar8/10

  malylada

 • avatar7/10

  Strakis

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace