Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Julie a Julia | Julie & Julia | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 07.08.2009
CZ premiéra: 01.10.2009
režie: Nora Ephron
hrají: Amy Adams, Meryl Streep, Lindsay Felton, Vanessa Ferlito, Stanley Tucci

Julie a Julia: Recenze


ikona
imf
Meryl Streep a Amy Adams vaří pro sebe i pro ostatní. My jsme uvařili speciálně pro vás tuhle netradiční blogorecenzi... 

To si snad děláte...

Málem bych zapomněl. Titulky Kateřiny Hámové jsou vždycky super, včetně jemných nuancí (Oh Heavens jako Nebesíčka!), ale na ostřejší slůvka by si měla pořídit poradce. Překládat "Bitch" jako "Koza" není nejšťastnější. Shodou okolností tentýž večer běžela v televizi Syriana, kde Clooneyho výraz "Do you speak Farsi you son of a bitch" přeložili jako "Mluvíš persky, synu kozy?". Pravděpodobně se jedná o spiknutí. Já bych chtěl naznačit, že čeština má zejména pro druhý zmíněný tvar pár hezkých novotvarů. :)

Publikováno: 11.10. 2009 v 11:21 :: Autor: imf :: Komentářů (1)

Kuře! Dobré kuře!

Samozřejmě jsem neodolal a po napsání recenze jsem si musel něco uvařit. Protože francouzská kuchyně je pro mě totéž co španělská vesnice, a navíc je s ní práce jako na kostele (a já spíš mířil do postele), šel jsem najisto po jednoduchých ingrediencích. Kuře, máslo a brambory. Výsledek byl geniální. Nesmíte se bát použít HODNĚ másla, málo vody na podlévání a hlavně trefit barvu. Klidně si pořiďte vzorník z Ikey, správná barva je Mahagon č. 3. Samotné pečení není žádná věda, ale poradím vám fintu, díky které zůstane kuře vláčné a šťavnaté. O tom, že ho máte pokládat prsama dolů, už vám jistě vyprávěly babičky. Možná ale nedodaly, že byste ho měli před vložením do pekáče na chvíli spařit v horké vodě. Šokované drůbeži se tak snáz dostanou přísady pod kůži a výsledek jednoduše stojí za to. Sůl a kmín jsou bez diskuze, koření použite podle chuti a určitě napište, jak se vám to povedlo!


Publikováno: 11.10. 2009 v 10:17 :: Autor: imf :: Komentářů (5)

Mimochodem...

byl jsem včera v kině na filmu Julie a Julia. Amy Adams, ta princezna z Kouzelné romance, tu se zevnějškem pracující inteligence, trpělivým manželem, malou kuchyní a otravnou prací na krku zkouší najít smysl života v tom, že se provaří na internetu i v reálu tím, že vyzkouší všechny recepty ze slavné francouzské kuchařky Julie Child. To byla v padesátých letech slavná kuchařka a manželka amerického velvyslance ve Francii, která nasála pařížskou gastronomii a pak rozdávala rozumy v amerických televizních pořadech. Měřila metr osmdesát pět, byla s ní legrace a uměla moučníky, že by se vám protáčely chuťové pohárky. Julie Powell oproti tomu umí klít, když jí upadne kuře na zem a nádivka se rozprskne po pokoji, brečí manželovi na rameni a je slavnou kuchařskou ikonou tak trochu posedlá. I přes snahu Amy Adams tak film nepřipomíná vyvážený pokrm. Na jedné straně jsou tu scény ze současnosti, kdy mladá kuchařka bojuje s francouzskými názvy i náročnými recepty, na straně druhé pak dobové výpravy do máslem vonící Paříže, kde na smysly útočí nejen nostalgie a jídlo, ale i Meryl Streep, která si Julii Child vychutnává natolik, že za rohem číhá minimálně oscarová nominace. Navíc jí přihrávají o poznání lepší herci, v čele s bohémským Stanleym Tuccim, jenž jako manžel na všechno kývne a hlavně všechno sní. Přidejte si francouzkými trylky inspirovaný soundtrack, zkušenou režii Nory Ephron (Láska přes internet) a je jasné, že ta lepší půlka sráží na kolena veškerou romantickou konkurenci.


Návraty na Brooklyn, kde v kamrlíku nad pizzerií svádí Amy Adams svůj boj s charakterem, který vychází přímo z autorky předlohy, jsou mírně bolestivé. Asi jako když musíte zamířit vidličkou na nedovařenou bramboru, kterou vám přinesli s dokonale propečeným steakem. Prostě to musí být, protože vás maminka učila, že na talíři se nic nenechává. Nora Ephron byla bohužel nucena respektovat, že její film vychází z blogu a snaží se udělat hvězdu z třicetileté puťky, která se proslavila tím, že zrealizovala recepty, které vymyslel, vyzkoušel a proslavil někdo jiný. Políček je uštědřen alespoň v samotném závěru, kdy se osudy obou žen protnou. Jen škoda, že je namířen tak nešikovně, že dělá husu (nadívanou!) nejen z mladší Julie. Po cestě z kina a následném vaření něčeho, co je odshora dolů napěchované máslem, vám sice dojde, jak to celé bylo a následná rešerše na internetu předvede, že Amy Adams charakter Julie Powell značně přikrášlila, ale to všechno je loňská voda. V paměti zůstane jen báječná Julia Child, její francouzské eskapády, hurónská sestra nebo neodolatelná vůně, linoucí se z její kuchyně. Nora Ephron zabodovala, Meryl Streep zazářila a Amy Adams si to trochu zavařila. Výsledek nelze servírovat bez rozpaků, ale přesto po něm zbude příjemný pocit. A smutek z toho, že tenhle rom-com oldschool už opravdu umí jen veteráni. Proto se nelze netěšit na It´s Complicated od Nancy Meyers. Je náhoda, že v něm hraje Meryl Streep? Myslím, že ne...

Publikováno: 11.10. 2009 v 9:17 :: Autor: imf :: Komentářů (17)

Food Test

V pátek jsme s větší partou lidí navštívili smíchovský Lokal Blok. Jde o kombinaci sportovního zařízení (celý suterén je obsazen boulderovými stěnami) a kavárny, i když majitelé dali podniku vznosné označení restaurace. První pohled do menu naznačí slibnou skutečnost - pokoušejí se tu o rozumný počet jídel, ale nejedná se ani o hospodu s trojkombinací utopenec-smažák-sekaná. Naše servírka byla trochu zmatená, takže na nás nejdřív vybalila, že třetina jídel se už nepodává a třetina se nepodávala nikdy, nehledě na to, že mi přinesla úplně jiný koktejl, než jsem si objednal, ale při dvanácti halekajících lidech se dají některé přešlapy prominout. A ten koktejl byl fajn. V torzu jídelníčku si mohl vybrat vegetarián i všežravec. Já jsem vsadil na obstojné Galettes - palačinky plněné zeleninou a sýrem, namočené v bešamelu. A nechyběla ani pohanka, tajuplná přísada použitá ve většině receptů, včetně hovězího hamburgeru. Ten byl terčem mnoha úvah, protože v menu se objevuje sendvič a hamburger, v podstatě ve stejném složení. Poté, co si různí lidé objednali obojí, konečně jsme celou záhadu rozetnuli. Výsledkem totiž byla dvě identická jídla, s masem nevalné chuti a zjevně velmi dobře skrytou pohankou. Vrcholem bylo pečivo, v němž byl hamburger usazen. Ve stylu ani ryba - ani rak, se prezentoval silným sendvičovým chlebem, nikoliv bulkou (nebo prostě houskou). I proto bych raději doporučil využívat Lokal Blok pouze ke sportovnímu, případně kavarénskému vyžití. Mají tu výbornou horkou čokoládu, a když budete mít štěstí (v jednom ze tří případů), dokonce vám udělají její speciální, "nabublanou" verzi.

Publikováno: 10.10. 2009 v 8:08 :: Autor: imf :: Komentářů (3)

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (18)

Verdikt

avatar7/10

imf

Romantikou, jídlem a láskou k životu prodchnutá nostalgie, kterou neustále nabourávají scény ze současnosti. Tak jako se Julie Powell veze na kulinářském umu a zkušenostech Julie Childs, tak se Amy Adams a její část příběhu veze na pařížských sekvencích s Meryl Streep. Kéž by jednoho mohlo být víc a druhého míň. Julia Childs si zasloužila film sama o sobě, bez tohohle "outěžku".


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  KarelR

 • avatar6/10

  Alfred Nomad


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  luksa

 • avatar8/10

  sidda

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar7/10

  pav

 • avatar6/10

  Susanne

 • avatar8/10

  ZkuKol

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar5/10

  PraSiteL

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar5/10

  Barbosa

 • avatar6/10

  vader

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace