Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Johnny English se vrací | Johnny English Reborn | 2011
csfd  imdb
US premiéra: 28.10.2011
CZ premiéra: 13.10.2011
režie: Oliver Parker
hrají: Rowan Atkinson, Rosamund Pike, Dominic West, Gillian Anderson, Marko Ivanir

Johnny English se vrací: Recenze


ikona
KarelR
Rowan Atkinson opět v akci! 

Johnny English se vrací… po osmi letech? Kdo by to do alternativní špionské jedničky řekl. Všichni už jsme tak nějak smířili s tím, že je humor Rowana Atkinsona minulostí, jíž si můžeme připomínat maximálně v televizi a na DVD. Slavný komik se ale rozhodl upozornit na to, že ještě nepatří do starého železa. A tak se ještě jednou vrátil do divácky vděčné role agenta-ňoumy, který bude muset znovu zachránit nejen Británii, ale v tom lepším případě i celý svět.

Pokud chcete od druhého Johnnyho Englishe něco originálního, sněte dál. Tenhle film určitě nevznikl proto, aby lámal žánrová pravidla, oslňoval špičkovou akcí nebo rozšiřoval komediální repertoár Rowana Atkinsona. Všechnu je tu nalajnované přesně tak, jak to čekáte. Zápletka se točí kolem chystaného atentátu na čínského premiéra a je snadno průhledná už od první minuty. Humor vychází především z prověřených grimas, nešikovných pádů a parodování špionských klišé, což znáte z mnoha (nejen Atkinsonových) filmů. No a herecké obsazení sází s výjimkou „agentky Scullyové“ na britské jistoty, mezi kterými se dokonce nachází i jedna nefalšovaná bondgirl.

Johnny English každou brilantní úvahu vyvažuje dvěma idiotskými.Předem jasný je i hlavní cíl Englishovy druhé mise. Protože jsme se ocitli v době, kdy akční filmy znamenají hlavně parkour a minimum šviháctví, míří se tu přímo do Casina Royale a Bourneovek. Nostalgicky se tedy vzpomíná na časy, kdy se ve jménu Jejího veličenstva skákalo padákem, balilo jediným pohledem a chodilo pro nejnovější vynálezy do velkých, nebezpečnými ptákovinami přetékajících laboratoří. Staré špionské způsoby, při nichž se používala především hlava a šarm, se tu zkrátka ostře střetávají s pobíháním po střechách a prorážením zdí. Jelikož je u toho ale Johnny English, který každou brilantní úvahu vyváží dvěma idiotskými, jsou pravidelné srážky starého psa s novými kousky pádným důvodem k provětrání bránice.

Co přesně to znamená? Že dokud si English dělá prvoplánovou srandu ze žánrových inovací a nesnaží se o nic jiného, funguje jeho comeback jako velká sbírka vydařených gagů, jež Atkinson prodává s beanovskou neomylností. Pokud jste tedy s jeho obvyklým blbnutím kompatibilní, budete se možná i divit, kolikrát se scénáři podaří ždímat jej celkem přirozeně. Ke konci už to sice zavání přehnaným sázením na přednosti hlavního hereckého představitele, i tak je ale ve filmu slušná řádka zásahů do černého, které by si bohužel zasloužily lepší pospojování.


Přehrajte si trailer
Jedním ze dvou kamenů úrazu je nevyváženost scénáře. Ze začátku film sprintuje jako o život, aby ve vás navodil dojem rychlopalné komediální bondovky. Brzy ale začne být zřetelné, že na tomhle principu nic s Atkinsonem prostě fungovat nemůže. A tak se pomalu přepíná na klasickou šňůru vypointovaných gagů, u kterých nesmíte moc hledět na to, jak dobře přispívají k pohybu děje kupředu

Větší problémy ale přináší akční scény. Respektive jejich nedostatek. Tam, kde se první díl chlubit říznou akcí, totiž dvojka jen opatrně dávkuje neortodoxní nápady. V praxi to znamená, že valnou většinu honiček zmaří ve prospěch toho, aby English prováděl šílené věci, které jsou vtipné jen občas, nebo jen chvíli. Roztažené na několik dlouhých minut ale filmu berou potřebný drive, který by z něj udělal plnokrevnější agentské dobrodružství. A tím pádem i celkově lepší film.

Explozivní finále to samozřejmě trochu vynahradí a vrátí Englishe k tomu nejlepšímu, co v tomhle ohledu nabízela jednička. Avšak pachuť po tom, že kdyby se přidalo na tradičních akčních prvcích, mohl film bavit o něco víc, mizí těžko.

I takhle jde každopádně o vydařený návrat britské modly, který pěkně vsazuje staré do nového. A šlape i přesto, že z něj těžko bude žánrová trvalka.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (11)

Verdikt

avatar7/10

KarelR

Rowan Atkinson je zpátky na plátně a vzal si s sebou všechny svoje oblíbené triky. Jeho nestárnoucí komika, vsazená do ujeté odpovědi na Casino Royale, tentokrát neselhává a notně pohání průměrný scénář. Určitě to chtělo víc akce a možná lepší zápletku. I v téhle podobě je ale druhý Johnny English vydatnou podzimní zábavou, která by měla sedět každému, kdo v dobrém vzpomíná na jedničku.


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar9/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  novoten

 • avatar8/10

  luksa

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar8/10

  Mephos

 • avatar5/10

  Baz

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar7/10

  mcb

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar6/10

  speedy.mail

 • avatar6/10

  Susanne

 • avatar8/10

  zoombiek

 • avatar7/10

  kyller

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace