Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Jigsaw | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 27.10.2017
CZ premiéra: 26.10.2017
režie: Michael Spierig, Peter Spierig
hrají: Tobin Bell, Laura Vandervoot, John Scott Bentley, William R Phillips, Hannah Anderson

Jigsaw: Recenze


ikona
Spooner
jigsawsawsaw 8
Komerční návrat na výsluní se slavnému záporákovi nevydařil. Dočkali jsme se tedy alespoň dobrého filmu? 

Nemusí se nám to líbit a můžeme s tím nesouhlasit, ale krvavé Saw se bez debat počítá mezi nejúspěšnější hororové značky nového tisíciletí. Po téměř geniální jedničce Jamese Wana se však z této série stala jen nudná továrna na peníze plná přehnané brutality a ještě přepálenějších twistů, které mnohdy spíše urážely divákovu inteligenci. Až po sedmém díle přestaly penízky pořádně cinkat a série se odebrala k menšímu spánku. Producenti jí ovšem nenechali odpočívat příliš dlouho a už po sedmi letech tu máme návrat, jenž zároveň slouží jako "soft" reboot celé značky. Podařilo se bratrům Spierigovým, kteří mají na kontě chválenou sci-fi Predestination, vlít do téhle série potřebnou novou krev?

Stejně jako u nás, i ve filmovém světě Saw se posouváme o nějaký ten rok vpřed a příběh nám ukazuje události po 10 letech od smrti Johna Kramera aka Jigsawa. Jenže ve městě se začínají zase hromadit mrtvoly a vraždy až nebezpečně připomínají právě jeho práci. Je snad Kramer přeci jen naživu, nebo se jedná o práci snaživého imitátora či dalšího následovníka? Přesně to se snaží zjistit detektiv Halloran se svými parťáky v čele s patologem Loganem Nelsonem. Na neznámém místě se pak snaží čtveřice neznámých lidí přežít další z vrahových her. A zatímco se policistům krátí čas, mrtvol začíná nebezpečně přibývat.

Hned zkraje je nutno říct, že mají Spierigovi řemeslo opravdu v ruce. Snímek si po celou dobu udržuje velmi svižné tempo, pořád se tu něco děje a je vidět, že to celé stálo o pár milionů více než předchozí díly. Po řemeslné stránce se zkrátka nedá dvojici moc co vytknout. Celé to má ale jeden zásadní problém. Divákovi je totiž po chvíli úplně jedno, co se na plátně děje. Režiséři si sice svou práci odvedou, dát polomrtvé sérii nový impuls a svěží nápady se jim však vůbec nepovedlo. Po příběhové stránce se zkrátka zase sází na ty samé propriety i scenáristické postupy jako v minulé dekádě.

Jigsaw prostě nabízí všechno, co byste od téhle série čekali. Máme tu druhořadé televizní herce, místy už nudné krvavé scény, tupé policisty, jeden zvrat vedle druhého… no prostě vše, na co si u této značky vzpomenete. Jenže když nabízíte divákům z hlediska scénáře poosmé úplně to samé, jen málokoho už překvapí všechny ty twisty z poslední třetiny či otravně doslovné vysvětlování v závěru. Naopak, příběhová skládačka vám docvakne poměrně rychle, a tak se i přes svižnou režii začnete nudit a doufat, že tvůrci přeci jen nakonec překvapí a přijdou s nečekaným zpestřením. Jenže oni s ničím nepřijdou a scenáristická impotence vás začne s přibývajícími minutami štvát čím dál víc. A je to celkem škoda.

Jigsaw totiž není vyloženou hororovou katastrofou. Jedná se prostě jen o šedivou jednohubku, která v rámci série dokonce patří k těm lepším kouskům. Je to ovšem zbytečný a naprosto nevyužitý návrat, u něhož si bude většina diváků jen klást otázku proč. Proč musíme poosmé dostat v podstatě to samé, i když to diváky již dříve nudilo? Proč se musel slavný vrahoun vůbec vracet, když ani komerční úspěch se nekonal? Na to se nyní asi ptají sami sebe i producenti. Z Jigsawa se prostě stala promarněná šance po všech stránkách. A naprosto zaslouženě.

Verdikt

avatar5/10

Spooner

Slavný hororový záporák je zase zpátky, aby přichystal hříšníkům další smrtelnou hru. Jen je to akorát stejně nudné, a i přes milion zvratů předvídatelné, jako před lety. Naprosto zbytečné pokračování, které nepřináší do zatuchlé série vůbec nic nového.Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  novoten

 • avatar5/10

  b1aster

 • avatar6/10

  Cross

 • avatar8/10

  C4rLos

 • avatar5/10

  krumlajs

 • avatar8/10

  souleater

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar6/10

  malylada

 • avatar6/10

  filmfanouch

 • avatar7/10

  Hartigan911111

 • avatar3/10

  PamPero

 • avatar6/10

  girokapo

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace