Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Je to jen konec světa | Juste la fin du monde | 2016
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 10.11.2016
režie: Xavier Dolan
hrají: Nathalie Baye, Vincent Cassel, Marion Cotillard, Léa Seydoux, Gaspard Ulliel

Je to jen konec světa: Recenze


ikona
Cival
Milovaný mladinký režisér je tu s roztouženou novinkou... 

Xavier Dolan je tuze milován. Je to globální festivalová star posledních několika let, která točí jako o život a filmy Mami! nebo Imaginární lásky si vydobyla ohromnou popularitu nejen mezi náročnějším diváctvem. Já od něj ale nic neviděl – a trochu si jej, a to přiznávám bez obalu, zaškatulkoval jako teplého hipstera libujícího si v barvičkách, afektu a přepjatých emocích. A co čert nechtěl, škatulkoval jsem jej správně! Akorát bez vědomí, že i z téhle kombinace může vzejít velmi působivý a imponující snímek.

Dolanova novinka využívá režisérova věhlasu a na jednu rodinnou sešlost zve superhvězdnou hereckou sestavu, v čele s oscarovou Marion Cotillard, líbeznou Léou Seydoux a znovu urputným Vincentem Casselem. Bezmála teatrálně koncipovaná konverzačka, která si lebedí v minimalismu i svým formálním pojetím, soustředěným na napjaté tváře z jedné rozhárané famílie, sice nepřichází s něčím světoborným nebo překvapivým, jako takový rozněžnělý a rozcitlivělý epigon vyhrocené Rodinné oslavy ale zaujme bez problémů.

Dolanův příběh o mladíkovi, který se po dlouhých letech vrací domů, aby nejspíš poodkryl nějaké nepříjemné rodinné tajemství, pracuje s typicky vyostřenými charaktery – panovačný bratr, trochu mimózní matka, milující výbušná sestra a něžná švagrová, ti všichni vstupují během jedné návštěvy do evidentně hodně zjitřené osobní sféry hlavního hrdiny. A i když se děj posouvá dopředu jen pozvolna a nové informace publikum může beze zbytku předvídat, pořád jde o velmi zvučné dialogy se silnou vnitřní tenzí a hodně intenzivním vizuálním i hereckým podáním.

Dolanovy klipové vsuvky jsou navíc naprosto opojné a poškádlí smysly i radikálních homofobů. Třeba ta krátká vzpomínka na lásku z mládí by obstála i jako samostatný minifilm, postavený na náladě, atmosféře a čirých emocích. Do téhle sféry navíc postupně sklouzává celý film a výtečně vrcholí v nesmírně vyhroceném, přesto emočně velmi jemném a poetickém finále. Takže i když jde v kontextu Dolanovy tvorby spíš o skromné stylové cvičení, své publikum spolehlivě uspokojí.

Verdikt

avatar7/10

Cival


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Slide

 • avatar4/10

  Killda

 • avatar7/10

  Spiker

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace