Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Jack Ryan: V utajení | Jack Ryan: Shadow Recruit | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 17.01.2014
CZ premiéra: 30.01.2014
režie: Kenneth Branagh
hrají: Chris Pine, Kenneth Branagh, Kevin Costner, Keira Knightley

Jack Ryan: V utajení: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Jak dopadl thriller s hrdinou z románů Toma Clancyho pod vedením režiséra Thora?  

Konkurence mezi filmovými agenty je celkem velká. Máme tu stále se civilně se tvářícího Jamese Bonda, frajera Ethana Hunta, který na to jde v každém díle malinko jinak, Jasona Bourna, jenž si sice dává pauzu, ale možná se vrátí a jeho nástupce Aaron Cross svou práci taky zvládá bez problémů. Krom toho se za pár měsíců vrátí i televizní Jack Bauer a s ním taky byla vždycky legrace. No a teď tu máme Jacka Ryana.

Hrdina románů Toma Clancyho a čtveřice velice vydařených thrillerů, v nichž mu tvář propůjčili postupně Alec Baldwin, Harrison Ford a Ben Affleck, se pokouší o restart. Omládl, dostal se na začátek své kariéry a do rukou si ho vzal Kenneth Branagh, který může na jednu stranu machrovat svou shakespearovskou minulostí (=film by se měl líbit konzervativním divákům) a zároveň se opírá o Thora (=zvládne pobavit i teenagery). Chris Pine je ve Star Treku cool, Kevin Costner prožil vloni jeden z nejstylovějších hereckých návratů posledních let a za scénářem stojí lidé zodpovědní za první Mission: Impossible, Jurský park nebo Spider-Mana. To už jsou dobré předpoklady k povedené podívané. Bohužel tu ale v tomhle případě nedostaneme.

Jack Ryan: V utajení není srágora, po níž byste si všechny zúčastněné napsali na soukromý hitlist a udělali si doma panenku Kennetha Branagha, kterou byste každý úplněk o půlnoci rituálně máčeli v záchodě. Faktem ale je, že pokud do kina půjdete na Ryanovku, čeká vás veliké zklamání. S přivřenýma očima se za origin tohoto hrdiny dají považovat i poslední Nejhorší obavy, v nichž bylo vidět, co může oproti konkurenci nabídnout. Clancyho Ryan je chlapík z kanclu. Má za sebou vojenskou minulost a když musí, umí se porvat nebo vystřelit, i když se mu do toho nechce a moc dobře ví, že na elitu v tomhle směru nemá. Jeho zbraní je mozek, schopnost analyzovat a diplomaticky jednat. Bojuje v saku a od stolu a špinavou práci za něj dělá někdo jiný.

Tenhle hrdina obvykle nabízel mnohem víc.Pro Branghova Ryana tohle neplatí. Chová se jako Superman a nemá problém rozdat si to na férovku s dvoumetrovým stopadesátikilovým zabijákem, nabourat se do soukromého počítače největšího zločince ekonomického mozku Ruska a pak po honičce moskevskými ulicemi s pomocí železné tyče zlikvidovat teréňák plný padouchů, ty pak nechá na místě a s úsměvem a Keirou Knightley po boku odejde. Na inteligenci a elegantní diplomatická řešení či hru se slovy kašle a z Ryana se pokouší dělat superhrdinu, který nikoho nepotřebuje a jeho okolí je plné debilů. Pokud vyrážíte za inteligentní thrillerovou podívanou, budete trpět při scénách, kdy Costner dělá z Pina operativce během tří vteřin a bez mrknutí oka zapojí do špionážní akce jeho přítelkyni, která před pár dny netušila, čím se její drahá polovička živí. Fanoušci knihy a předchozích filmů dostanou na dřeň osekanou Ryanovku. Tváří se sice chytře, ale blbá je jak břečky s Michaelem Dudikoffem.

Neměl bych nejmenší problém tohle překousnout a Jacka Ryana: V utajení si užít i v jeho modernějším balení, když by bylo na co koukat. Branagh ale nezvládá akční scény. Jsou chaotické, bez nápadu, mizerně sestříhané a vypadají lacině. Když dojde na bitku, honičku nebo přestřelku, hned se člověku vybaví, že už někde něco podobného viděl a obvykle to vypadalo výrazně lépe. Pokud by měl nový Jack Ryan být svižnější, akčnější a modernější, nejde toho dosáhnout tak, že se bude tvářit jako Jason Bourne v obleku, dělat podobné kousky a přitom oproti hrdinovi Matta Damona pojede sotva na půl plynu.


Přehrajte si trailer
Chris Pine je v hlavní roli fajn, vyjukaného i odhodlaného hrdinu mu bez problémů budete věřit a rozhodně to není takový suverén jako ve Star Treku nebo Tohle je válka!, ale bohužel v boji s nevýraznou režií a mizerným příběhem moc šancí neměl. Keiře Knightley stačí, že jí to sekne a vypadá roztomile a Kevin Costner, ačkoliv se mu charisma rozhodně upřít nedá, se v některých momentech očividně nudí. Jo a Branaghův záporák svým ruským přízvukem připomene padouchy béčkových akčňáků osmdesátých let. Což rozhodně nemyslím jako pochvalu.

Jack Ryan: V utajení je víceméně koukatelný průměr. Pořád se tam něco děje, lidi buď rychle mluví nebo někdo někam utíká a když vypnete mozek, je to celkem pohodová podívaná. Problém je, že tenhle hrdina obvykle nabízel mnohem víc. Teď se musíme spokojit s tím, že se z něho stala variace na Bonda, Hunta, Bourna a Bauera. A všichni čtyři jsou zábavnější a zajímavější. Takže se sami rozmyslete, jestli má smysl trávit čas s tím, kdo je až pátý v řadě.

Verdikt

avatar5/10

Mr. Hlad

Chris Pine se pod vedením Kevina Costnera vydává do Moskvy, aby tu zabránil ruskému miliardáři zničit finančně západní svět. Návrat Jacka Ryana je koukatelný, ale z hrdiny, který si zakládal na inteligenci, se stal jen průměrný superborec, který všechno zvládá sám a pokouší se tvářit jako kombinace Ethana Hunta a Jasona Bourna. A bohužel díky absenci originality, celkem nezáživné režii a pitomé zápletce se mu to moc nedaří. Jako špionážní thriller průměr. Jako adaptace ryanovek velké zklamání.


Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  KarelR

 • avatar7/10

  crom


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Vincent

 • avatar6/10

  scroochy

 • avatar6/10

  RoBo

 • avatar6/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  Mephos

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar8/10

  verbst

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar4/10

  The Joker

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Memphis

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace