Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Humorista | Jumorist | 2019
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Michail Idov
hrají: Alexej Agranovič, Jurij Kolokolnikov, Polina Aug, Alisa Chazanova

Humorista: Recenze


ikona
Rimsy
humoristamichail idov
Když pohrdáte lidmi, kteří vás oceňují, protože vnitřně pohrdáte sami sebou, je něco špatně. A ne jen ve vás, ale možná i tam venku, v systému. Jenže co to vlastně je? 

Jedním z největších překvapení loňského roku pro mě bylo svěží Léto, v němž Kirill Serebrennikov potvrdil roli jednoho z nejinovativnějších ruských filmařů. Na scénáři se výrazně podílel Michail Idov, který nyní přichází se svým vlastním kouskem, kde se ujal i režie. Přestože se Idov oproti svému staršímu a vizuálně odvážnějšímu kolegovi drží trochu při zemi, Humorista je nápaditou a místy silnou výpovědí o své době.

Jaká to vlastně je? Sledujeme podivné období let 1984-1985, kdy se Sovětský svaz zmítal ve spoustě vnitřních problémů. Roku 1982 zemřel Brežněv a v následujících třech letech i jeho dva nástupci, Andropov a Černěnko. Než se kormidla chopil Gorbačov a dovedl Sovětský svaz až k nutnému rozpadu, připomínala těžká a šedivá doba to zabahněnější z tuzemské normalizace, jelikož ekonomika stagnovala, lidé nevěděli, co je čeká, a politické špičky už vůbec ne. 

Právě v této době vystupuje komik Boris s umírněným standupem o imaginární opičce. Stranické kontroly z jeho vystoupení sice vyškrtaly to nejzábavnější, avšak v době, kdy je o zábavu opravdová nouze, mu i takto mizerné výkony stačí k relativně spokojenému životu. Avšak jeho deadpan přednes trefně ilustruje smutek, který hluboko uvnitř prožívá. Jenže lze takto vůbec žít? Může umělec svobodně tvořit v nesvobodné zemi?

Boris ve výborném podání Alexeje Agranoviče ztělesňuje archetyp smutného klauna, v tomto případě ještě umocněného dobovými reáliemi. Morální bahno se daří Idovovi vykreslit v sérii epizod, vtipně a přitom s tragickou pachutí popisujících dobové zmatení hodnot. V tom si nezadá s velikánem ruského filmu Nikitou Michalkovem, který se (i přes politickou zprofanovanost) zaměřoval na nekompromisní načrtnutí ruské duše; Idov se ale nezastavuje u čistě ruské mentality a výstižně postihuje zhoubu jakéhokoli totalitního režimu, zaměřeného na potírání individuality.

Jak jsem už zmiňoval, Idov je ve své režii poměrně umírněný a nechává látku mluvit samu za sebe. Proč také ne, vždyť scénář napsal výborně a pomocí epizod s ubíjejícími veřejnými vystoupeními, nechtěným napojením na KGB, domácími hádkami s rodinou i nečekaným emočním vrcholem souvisejícím s ruskými kosmonauty ukazuje mentalitu doby, rozežírající každého, kdo v těchto podmínkách musel žít. Tuto myšlenku formálně podtrhují i tlumené barvy, jak jsme ostatně u osmdesátkového retra zvyklí. Humorista není prvoplánově zábavný či divácky atraktivní, avšak jako popis jedné doby (s uvěřitelným přesahem do psychologie hlavní postavy) spolehlivě funguje.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Posmutnělá konverzační komedie z dob, kdy vše muselo být schvalováno a individualita pokrytecky potírána. Talentovaný Michail Idov se vrací do doby, kterou díky Létu velmi dobře zná, a hloubka proniknutí do tématu je jasně patrná i zde.


Podobné filmy

 • avatar8/10

  Léto

 • 9/10

  Unaveni sluncem

 • 6/10

  Dovlatov

 • 9/10

  Muž na měsíci

© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace