Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hra doopravdy | Role Play | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 12.01.2024
CZ premiéra: 12.01.2024
režie: Thomas Vincent
hrají: Kaley Cuoco, David Oyelowo, Bill Nighy, Connie Nielsen, Sonita Henry

Hra doopravdy: Recenze


ikona
Jokolo
bill nighyconnie nielsendavid oyelowohra doopravdykaley cuocoprime videorole play
Už ani ten Bill Nighy to nezachrání. 

Jméno francouzského režiséra Thomase Vincenta pravděpodobně málokdo z vás někdy vůbec slyšel. Vězte ale, že to není žádnou překážkou v tom si pro Prime Video natočit oddechovku, která by měla diváka připoutat alespoň na pár desítek minut k televizi. Stačí k tomu totiž dohodit povědomé tváře, v tomto případě Davida Oyelowo a Kaley Cuoco z Teorie velkého třesku. Ideálně ještě přidat hvězdy trochu známější, které se zjeví aspoň na pár okamžiků a skrze oznámená jména naženou diváky další.  V tomto snímku jimi jsou miláček davů Bill Nighy a Connie Nielsen. Tutový recept na hit tak je hotový. Pak už stačí jen doplnit chytlavý název, který divákovi jasně řekne, že ho čeká pohodová zábava, která dá zapomenout na starosti všedního dne.

 

V tomto případě jde o film Role Play, který v českém překladu dostal ohyzdný název Hra doopravdy. Cesta od autobusu ke dveřím domu mi trvá většinou přesně jedenáct minut, které jsem včera zcela vyčerpal tím, že jsem celou dobu usilovně přemýšlel nad tím, co to jako znamená. A nevím. Fakt nemám nejmenší tušení, jaká potřeba vedla překladatele k této lingvistické hříčce, ale prostě to je Hra doopravdy. Originální název je o něco pochopitelnější, neboť ve filmu se opravdu hraní rolí dočkáme, a to samozřejmě v rámci erotických hrátek. Pár ve středních letech totiž řeší hlavně to, že jejich milostný život skomírá, protože co jiného by taky pár ve středních letech mohl řešit. Rozhodnou si tedy zpestřit své harašení návštěvou hotelového baru, kde se budou vydávat za cizince, kteří si padnou do oka. Problémem je, že manželka, tvářící se jako důležitá obchodní zástupkyně, je ve skutečnosti mezinárodně hledanou nájemnou vražedkyní. A v baru ji pozná jiný vrah, který jí jde po krku.

 

Premisa zní jako míchanice všeho možného. Film je pak klasifikován jako akční romantická komedie. Problémem je, že to není ani akční, ani romantické a ani komediální. Je tu evidentní snaha o naplnění všech těchto škatulek, jenže film na poli všech jmenovaných žánrů absolutně zklamává a stává se rozbředlou nudou, která neví, čím chce být. Začátek je nicméně slibný. Úvod děje hraje spíše na zábavnější a odlehčenou strunu, což trvá až do návštěvy baru a setkání s Billem Nighym. Film do té doby působí jako relativně fajn odlehčená blbost, která neurazí. David Oyelowo je sympaťák, který se do role hodí. A Kaley Cuoco tu prostě je. Bill Nighy, kterého jinde nekriticky adoruji, se tu však zjeví jen na pár minut a jeho jindy zábavné grimasy tu působí trošku vyčpěle a zanechávají podobný dojem jako ty větráky, co člověk ráno po mejdanu vylívá do dřezu.

 

Děj se pak nesmyslně ubírá směrem k akci a napětí, které absolutně nefunguje. Po dobu celého filmu pak roste dojem nesourodosti, když nevíme, jestli vlastně sledujeme komedii, či drama, přičemž ani jedno není dobré. Scéna výslechu manžela, který zjišťuje, že jeho žena vraždí lidi za peníze, se chvíli nese v humorném duchu, aby se vzápětí obrátila do tklivého štkaní nad tím, jak má muž zničený život. Změna výhybky z humoru na slzy přichází téměř vždy nečekaně, nekonzistentně a hlavně extrémně rušivě. Vážné momenty, kdy by divák měl cítit starost o hrdiny a empaticky s nimi soucítit, tu pak působí jako pěst na oko. Scénář se pod vlivem těchto změn rozpadá a nefunguje nic.

 

Nepotřebuji akci jako ve Wickovi, líbí se mi ale aspoň takové akční scény, kde vím, co se děje. Tady jsem to mohl občas poměrně přesně odhadnout, protože kamera častokrát staticky snímala dva kaskadéry či dvě kaskadérky, jak se kolem sebe nějak mrcasí. Jindy jsem zas netušil nic, protože záběr působil jako found footage. Škatulku akčního fláku pak samozřejmě musíme naplnit skrze cestování po exotických lokacích, konkrétně po Berlíně, protože evropské lokace jsou pro správný akčňák potřeba. Z malebného hlavního města tak můžeme vidět dveře letiště, podzemní klub a jednu zeď. Ani velkolepá výprava se tedy nekoná, celý film je sterilní, neživý a studiový.

 


Přehrajte si trailer

Má to sice začátek, prostředek a konec, jinak ale film selhává téměř ve všem, o co se snaží. Hlavně se ale nedaří to nejdůležitější – bavit. Vlivem rozblemcaného scénáře je to celé strašně nudné a nezajímavé. Akce nefunguje, postavy ztrácí jakékoliv sympatie skrze absurdní nelogičnosti ve svém jednání a humor jsem tu moc nezaznamenal. A když už ano, je kontrován vážně se tvářící situací, která do tonality filmu absolutně nepasuje. Scénář je hloupoučký, zapomínající na načaté dějové linky. Vždyť koho zajímá, že ústřední pár je hledán pro vraždu, film přece končí a není třeba takové malichernosti dořešit, je to nakonec jen oddechovka. I ta má ale svá pravidla. Tohle je prostě jen nudná chujovina bez nápadu.

Verdikt

avatar3/10

Jokolo

Komedie snažící se o akci, nebo akční flák s občasným humorem? Hra doopravdy není ani jedno, ale snaží se o obojí. Nefunkční scénář je plytký a nepřináší nic nového. Akce nudí a zavání amatérstvím, funkční humor absentuje a dramatické scény působí v jinak odlehčené atmosféře jako pěst na oko. Celkem sympatické ústřední duo to z brakových vod nevytáhne, dokonce ani ten Bill Nighy. Zbytečnost.


© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace