Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
John Wick | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 24.10.2014
CZ premiéra: 23.10.2014
režie: David Leitch, Chad Stahelski
hrají: Keanu Reeves, Adrianne Palicki, Willem Dafoe, Bridget Moynahan, Jason Isaacs

John Wick: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Keanu Reeves ukazuje, že akční žánr ještě zdaleka není mrtvý. Čeká vás parádní jízda! 

O tom, že jsou klasické akční filmy téměř mrtvé, jsme psali už mnohokrát. Série Expendables vsadila na nostalgii a poprvé i podruhé to celkem vyšlo, trojka však kvůli uniklému ripu propadla, a tak je pravděpodobně konec. A do dalších chlapáckých filmů se nikdo moc nehrne. Občas něco natočí Gerard Butler, Jason Statham nejspíš nikdy nebude kopat vyloženě áčkovou ligu a fandové se musí chtě nechtě vracet zpátky k prověřeným peckám z osmdesátých a devadesátých let. Naštěstí je v Hollywoodu pár lidí, kterým se tahle situace nelíbila a rozhodli se s ní něco udělat.

Přiznám se, že mě hodně bavilo sledovat, jak si John Wick hledá cestu k divákům. O filmu až do zveřejnění první fotky prakticky nikdo nic nevěděl. Pak jsme dostali Reevese s naštvaným výrazem na ksichtě a pistolí v ruce, ale jako lákadlo to pořád nestačilo. Potom však dorazil trailer, který fandy přestřelek, zlámaných vazů a přes zuby proceděných hlášek posadil na zadek. Očekávání byla najednou na maximu, ovšem šance, že se to podělá, taky stoupla. Za kamerou stál sice Chad Stahelski, zkušený kaskadér, jemuž jistil záda ještě zkušenější David Leitch, ale ani jeden nikdy nerežíroval. A režírující kaskadér nebyla nikdy záruka kvality, vzpomeňme si (opatrně!) na druhého Univerzálního vojáka, případně na aktuální průser Left Behind, jenž se může pochlubit celou jednou pozitivní recenzí.

V Prvních dojmech jsme ale s KarlemR nejspíš celkem dostatečně naznačili, že John Wick je opačný případ. Tady se to povedlo. Všechno. Ještě než se začnu vypisovat z nadšení, ujasníme si jednu věc. Ten film je jednoduchý, hloupý, nekomplikovaný a sází na to, že v něm umře asi sto lidí. Absolutní béčko, jež nemá na skladě nic jiného, než béčkové propriety. Berte, nebo nechte být. Kdo na to vyrazí a bude si na konci stěžovat, že to celé bylo nerealistické, že chování postav nedává moc smysl a že by se něco takového nemohlo ve skutečnosti stát, je idiot. A teď k tomu nadšení.

Těšte se na věci, které v akčním béčku vidět chcete a dlouho jste je neviděli.Stahelski a Leitch se ukázali být překvapivě dobrými režiséry a vědí, v čem je síla Johna Wicka. Nestydí se jet po brakové vlně a svůj svět doslova narvali lidmi, kteří jsou cool. A to všichni, ne jenom Keanu Reeves, který si svého mlčenlivého zabijáka, jenž jde za svým cílem s větším nasazením než Terminátor, doslova užívá, ale i ti ostatní. Není tu policie, nejsou tu vedlejší postavy, které by bylo potřeba zachraňovat, starat se o ně nebo řešit jejich emocionální stavy poté, co viděli, jak John Wick rozstřílí brokovnicí patnáct lidí na kusy. Je tu jen hrdina, parta cool zabijáků jako nevypočitatelný Willem Dafoe, poprvé zajímavá a pěkně svinská Adrianne Palicki a nezastavitelná mlátička Daniel Bernhardt, a také charismatický Ian McShane nebo Michael Nyqvist ve své první skutečně zajímavé hollywoodské roli. Jednoduše načrtnutí klaďáci a svině, dobře obsazení a perfektně rozmístění v příběhu. I na malém prostoru odvedou všichni svou práci výtečně. Nejde o komplikované charaktery, ale o to, aby byli v ten správný okamžik hroziví, vyděšení nebo drsní. A to všichni zvládají na jedničku, i když dostanou prostor třeba jen na dvě minuty.

Režisérům se vůbec podařilo vytvořit zajímavý svět. Není tu policie, takže zabíjet se může téměř všude, zato tu narazíte na originální nápady typu hotelu, jenž slouží jako neutrální území pro zabijáky, kde si mohou odpočinout, pokecat a pak si venku prostřílet kebule. Absurdní? Samozřejmě, ale John Wick pořád surfuje na vlně absurdnosti tak, aby i těm nejtupějším divákům došlo, že celý příběh o bývalém zabijákovi, jenž se vrátí do akce, protože mu zabili psa, nebere nikdo ze zúčastněných moc vážně a chtějí se prostě vyblbnout. Režiséři ví, jak fungují klišé a umí s nim pracovat. Neohýbají je, jen je využívají ve svůj prospěch, takže překvapení nečekejte. Místo toho se můžete těšit na věci, které v akčním béčku vidět chcete a dlouho jste je neviděli. Přestřelka na diskotéce s tempem podle hrající hudby? Pochopitelně, protože lepší prostředí pro akční scénu se hledá jen těžko. Druhořadý záporák, jenž hrdinovi zatopí, protože na něj fyzicky jako jediný má? Těšte se hned na tři bitky, protože tak to chodí. A takových věcí tu najdete spoustu. Stahelski a Leitch během své kariéry stihli u Matrixů, Třístovky, V jako Vendeta nebo Bourna odkoukat, co v žánru funguje a jak to funguje. A teď vám to nejlepší naservírují přímo pod frňák.


Přehrajte si trailer
No a teď k té akci. Povedla se. Ve všech směrech. Po delším ale působivém a atmosférickém úvodu se pořádně šlápne na plyn a střílí se a rve se to skoro až do konce. Každá přestřelka má jiné tempo a jinou atmosféru, jednou jsme ve zmíněném klubu, jindy v moderně vybaveném domě, kde je potřeba se schovávat a dostat se nepříteli na tělo. Máme tu westernovou akci, v níž se místo koní používají auta, i brutální bitku jeden na jednoho beze zbraní. Reeves zvládá jak efektní střílení, tak i full contact souboje, v nichž je efektně praktický a nepokouší se o žádné vizuálně zajímavé ale pro boj nepoužitelné blbnutí. Každá bitka, každá mrtvola, každá akční scéna překvapí a přijde s něčím, co v té předchozí nebylo. A vy si to budete užívat.

John Wick samozřejmě není bezchybný, ke konci mu malinko dochází dech a pro některé diváky to bude až příliš velká akční blbina bez ambicí, ale mám pocit, že přesně tohle chtěli Leitch a Stahelski natočit. V Johnu Wickovi ukázali řemeslo, předvedli, co umí s kamerou a dali Hollywoodu vědět, že jsou tady a jsou připraveni na cokoliv. A když se najde dostatečně odvážný producent, který se jim nebude bát šoupnout nějaký zajímavější příběh, mohli by předvést velké věci. John Wick ukázal, že co se akce týče, mají řemeslo v ruce jako málokdo.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (17)

Verdikt

avatar8/10

Mr. Hlad

Keanu Reeves je vysloužilý zabiják, kterému syn bývalého zaměstnavatele zabil psa. Což je dostatečný důvod k pomstě a zabití asi stovky lidí. John Wick je béčko s výtečně natočenou akcí, charismatickými postavami a občas z něj vykoukne i parádní drsňácký humor. Podobný film tu už chvilku nebyl, takže pokud vám tenhle žánr chybí, fofrem do kina. John Wick je jednou z nejzábavnějších akčních pecek posledních let.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Spooner

 • avatar7/10

  KarelR

 • avatar9/10

  Gonzi

 • avatar9/10

  do_Od

 • avatar7/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Vincent

 • avatar6/10

  Silence

 • avatar7/10

  Sagittarius

 • avatar6/10

  deiwi

 • avatar8/10

  RoBo

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar8/10

  cabal

 • avatar7/10

  RainMakeR

 • avatar7/10

  b1aster

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace