Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hořký měsíc | Bitter Moon | 1992
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Roman Polanski
hrají: Peter Coyote, Emmanuelle Seigner, Hugh Grant, Kristin Scott Thomas

Hořký měsíc: DVD


ikona
Cival
 

Pokud bychom měli sledovat všechny vydavatelské aktivity Levných knih, DVD rubrika by nenabízela nic jiného než tamější disky s kvalitními filmy, nulovou bonusovou výbavou a nízkou cenou. Úctyhodné připomínání filmařských legend se po několika týdnech s Kurosawou, Bergmanem a italskými neorealisty (a nejen jimi) posunuje blíž typickému čtenáři MovieZone. Pokud mu je víc jak osmnáct let, neměl by si nechat Hořký měsíc proklouznout mezi prsty.

Jeden z Polanského nejlepších filmů totiž nemá pouze styl a neopakovatelně znepokojivou atmosféru. Má i odvahu a talent vyjadřovat pomocí filmového média věci, jež se těžko popisují i v běžném hovoru - natož v umělecké formě, která by byla atraktivní pro platícího diváka a přitom vykazovala to, čemu se obvykle říká „silná výpovědní hodnota“. Polanski uspěl díky nekompromisnosti, s níž zobrazil zničující touhu, která poháněla, ale následně i potopila vztah Mimi a Oscara. Hořký měsíc však není přímočarým uvrháváním do deprese, jehož jedinou podstatou by bylo otevřené zobrazování nestandardních sexuálních praktik, ale velice sofistikovanou úvahou nad rolí sexu a vášně ve vztahu. Nevím, jestli jde o obecně zažitou interpretaci, ale já osobně chápal Hořký měsíc jako důmyslné podobenství zaměřené na manželskou nudu, v níž už není láska vyvažována potřebnou sexuální vášní. Konfrontace britsky distingovaného vztahu Dobsonových se sobeckými výlevy touhy u Oscara a Mimi je jakýmsi „lékem“, který může skomírající manželství Nigela a Fiony zachránit. Oscarovy černohumorné poznámky navíc nejednou naznačují, že to všechno může být pouze jedna hodně peprná fantazie, čímž se velice dobře obhajuje i evidentní nevěrohodnost celé story. Jeden z nejlepších filmů o sexu byste neměli minout nejen kvůli výborným hercům, inspirativnímu scénáři a náladově vytříbené režii, ale i kvůli průzkumu neodolatelné femme fatale Emmanuelle Seigner. Zapomenete na blondýnky... (9/10)

P.S.: Paradoxně si troufám oponovat distribučním materiálům. Hořký měsíc je tezovitý jen na první, poněkud povrchní pohled.

Obraz: 1,85:1
Zvuk: Dolby Digital 2.0 - anglicky
Titulky: české
Cena: 99,-
K mání od: 24. 10. 2006

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace