Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Horizont: Americká sága | Horizon: An American Saga | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 28.06.2024
CZ premiéra: 27.06.2024
režie: Kevin Costner
hrají: Kevin Costner, Sam Worthington, Isabelle Fuhrman, Jamie Campbell Bower, Sienna Miller

Horizont: Americká sága: Recenze


ikona
KarelR
horizontkevin costnerwestern
„Nejepičtější sága příští let“, tak jsem nazval Horizont v říjnovém tématu. Jak moc jsem byl mimo? 

Čtyřdílný western, jenž si režisér Tance z vlky doslova vydupal ze země, byl od začátku nesmírně ambiciózním projektem. Kevin Costner do něj nalil desítky milionů vlastních peněz a dal všanc kupříkladu několik svých domovů. Do rozhovorů pak přišel s argumentem, že bude mít raději čtveřici filmů než spoustu nadbytečných ložnic, což… respektuju. Kéž by podobný přístup k filmařině měli i další tvůrci (ne jen on a Coppola), nezapomínejme však na to, že se totální nasazení automaticky nerovná famózní film. A jak už asi pomalu začínáte tušit, Costnerův vysněný projekt zatím není onou peckou, na kterou lákaly výborné trailery.

Naopak si myslím, že upoutávky leckomu pokazí zážitek, jelikož (ano, začínám tnout do živého takhle brzo) docela otevřeně lžou. Horizont má mít čtyři díly, přičemž dva už jsou natočené, třetí právě vzniká a čtvrtý ještě visí ve vzduchu. Aktuální první film má tři hodiny a končí asi pětiminutovou koláží z hotové dvojky (americká premiéra v srpnu, česká aktuálně není), a světe div, ty nejepičtější záběry z trailerů jsou právě z ní!

Možná to zní malicherně, ale i klíčový záběr z prvního teaseru je ze druhého filmu. A samozřejmě i velká honička s dostavníky, takže jsem v kině docela zíral, že Costner vyplnil tři hodiny děje a nic se vlastně ještě pořádně nerozjelo. Co tedy stihl odvyprávět, abychom se konečně dostali k věci? V podstatě kronikářský mix tří až čtyř archetypálních příběhů, jež se někdy v budoucnu možná protnou. V prvních hodinách velké ságy si však musíte vystačit s přístupem „tohle i tamto se tehdy opravdu dělo a dnešní publikum by to mělo vědět.“

Ne, Horizont není vzletným romantickým dobrodružstvím – alespoň ne ve svém jádru. Costnerův záměr je do velké míry opačný, chce ukázat počátky amerického osidlování bez příkras a se vší hrůzou, která k němu patřila. Nebozí lidé tak v nepřátelském teritoriu umírají jako na běžícím páse (děti nevyjímaje), což v první hodině vede ke spoustě drsných a nepříjemných výjevů. Vzápětí ale Costner totálně přehodí výhybku a začne uhýbat k srdceryvným melodramatům a dalším westernovým proprietám, z čehož jsem nakonec rozkódoval poněkud nepříjemnou realitu téhle dobové fresky.

Horizont očividně má být western, ve kterém budou všechny westerny! Costner si jako zarytý fanoušek žánru prostě točí dvanáctihodinovou (?) encyklopedii, kde najdete moderní coenovskou brutalitu po boku fordovských chlapáckých konverzaček z 50. let. Chvíli mi trvalo pochopit, že třeba Michael Rooker nehraje svého obvyklého drsňáka, ale spíš dobrosrdečného sidekicka z ranku Waltera Brennana (fanoušci Rio Bravo chápou). Zároveň se však Costner do tradičních klišé neopírá úplně naplno, takže vzniká podivný mišmaš, v němž se nadmíru povědomé situace míchají s podrýváním toho, na co jsme od přímočarých westernů zvyklí.

Zkrátka a dobře – ty první tři hodiny jsou guláš, ze kterého není tak úplně jasné, pro koho má Horizont být. Westernem nezasažená omladina tu dostane všechno, co se v tomhle žánru událo za dlouhé desítky let, ale… zajímá ji to? A je nutné to do ní cpát v podobně rozhárané podobě? Postarší milovníci kovbojů se pak mohou vrátit do mnoha westernových období, ale… všechno, co tu je, už určitě viděli jinde a lépe (zejména v nedávné minisérii 1883, jíž bych nedal méně než 10/10). Costner tak smontoval jakýsi „monstrwestern“ pro všechny a pro nikoho, a co je nejhorší, v prvních třech hodinách mu chybí parádní postavy a nezapomenutelné scény.


Přehrajte si trailer
Horizont prostě jen uhání kupředu a pořád na diváka sype něco docela zajímavého, nemá však pevné směřování a hlavně momenty, u kterých si člověk řekne ono klíčové „wow“. Hrdinové jsou neustále ve vleku událostí a nemají jiné cíle než přežití, což se u tak rozsáhlého příběhu brzy okouká. Jasně, celé to hraje do záměru ukázat, že se tehdy moc jiných věcí asi neřešilo, to ale místo Horizontu mohl vzniknout nějaký dokument. Přijdu si jako skuhrající nevděčník, naivně jsem však doufal, že tak velkolepá podívaná vytasí mnohem diváčtější energii a větší porci radosti z toho, že se na stříbrné plátno vrací odvážní muži na koních.

Ještě jednou bych upozornil na to, že 1883 vzalo podobnou látku a vytřískalo z ní možná nejlepší seriál posledních let. Costner se však zasekl na tom, že vyrazí cestou všeobjímající kroniky, která sype nekompromisní indiánské masakry po bok humorných odboček ala krádež postele staré paní. Třeba si to celé ještě nějak sedne – přece jen tu mluvíme o prvním dílu ze čtyř, na jehož konci jsme pořád teprve na začátku. I tak ale hlásím nemile průměrný rozjezd, jehož filmařským kvalitám podráží nohy snaha říct za každou cenu úplně všechno.

Připomeňte si: MZ Live Speciál o Robinu Hoodovi

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (27)

Verdikt

avatar6/10

KarelR

Kevin Costner nenatočil další Tanec s vlky. Horizont je naopak dost přízemní a syrovou podívanou, která čas od času uhne do míst, jež od ní možná nečekáte. Celé je to vlastně velký experiment, zda se dají desítky let westernové historie smíchat do jediného příběhu – a musím říct, že by mi nevadilo, kdyby se Costner vydal o něco klasičtější a schůdnější cestou. Holt tu ale máme silně autorský projekt, tak buďme rádi, že se o tuhle žánrovou encyklopedii někdo pokusil. Třeba z toho ve druhém, třetím a čtvrtém díle bude něco víc než hezky nasnímaný průměr.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar8/10

  Tomino

 • avatar8/10

  BranoZ

 • avatar10/10

  luk.....krej.t

 • avatar7/10

  malylada

 • avatar9/10

  Ceslo

 • avatar9/10

  Demonic8

 • avatar5/10

  Zajda.

 • avatar7/10

  hrumsrt

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace