Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hobit: Šmakova dračí poušť | Hobbit: The Desolation of Smaug | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 13.12.2013
CZ premiéra: 12.12.2013
režie: Peter Jackson
hrají: Martin Freeman, Ian McKellen, Benedict Cumberbatch, Lee Pace, Hugo Weaving

Hobit: Šmakova dračí poušť: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Bilbo a parta trpaslíků si vyrazili na draka. Máte kvůli tomu vy vyrazit do kina?  

Není to tam. Tentokrát to tam fakt není. Už první Hobit mnohým, u nás v redakci především Civalovi, naznačil, že tenhle návrat do Středozemě nejspíš úplně potřeba nebyl. Na druhou stranu spousta dnešních dvacátníků a čerstvých třicátníků na Pánovi prstenů v kinech doslova vyrostla a je jasné, že i tentokrát to bude hit. Značka zkrátka pořád funguje. Bohužel s filmem je to malinko horší.

Zatímco Pán prstenů bojoval s obsáhlostí knižní trilogie, kterou musel Jackson narvat do tří filmů a bylo kvůli tomu potřeba osekat některé dějové linie, zbavit se populárních postav a šlápnout na plyn, Hobit má jiný problém. Poměrně útlá knížka je spíš klasická jednoduchá pohádka, v níž sympaťák Bilbo a parta trpaslíků jdou k hoře zabít draka. Nějakou hloubku, extra komplikované charaktery nebo velkolepost tu budete hledat marně. Jeden tříhodinový film nebo dva klasické stominutové kousky by z toho umotat nějak šly, ale trilogie, jejíž každý díl má skoro sto osmdesát minut, to je fakt moc. První Hobit pouze přesunul partu z Kraje přes Morii k lesu a i ti největší fandové jednoduše musí přiznat, že to fakt šlo vyřešit rychleji.

 

V případě dvojky se samotné putování zkrátilo a závěrečnou část filmu tvoří konečně střet se Šmakem, ale přesto se musím ptát – proč jsme do hajzlu na něco takového museli čekat pět hodin? Ze spousty scén je evidentní, že Jackson jednoduše nevěděl, co má dělat, a tak natahuje a natahuje, až začne regulérně nudit. Spousta charakterů se tu objeví, jen aby něco řekla a aby si tvůrci mohli odškrtnout další minutu. Gandalfův výlet spojený s hledáním bubáka bude mít evidentně dohru ve trojce, ovšem tady působí jako něco, co ve filmu musí být jen proto, aby si McKellen zasloužil svůj šek a mohl se projet na poníkovi. Nevidím jediný důvod, proč je druhý Hobit tak dlouhý, někdo možná podotkne, že jsou tu super kostýmy, výprava a tak podobně, z čímž nemohu nesouhlasit, ale popáté už to doopravdy nevyrazí dech, jako když Frodo poprvé navštívil roklinku. Zkrátit o hodinu a bude to fajn!

 

Přepálená délka a nuda extra zamrzí tváří v tvář faktu, že když dojde na akci, Jackson předvádí úžasnou podívanou. Pravda, dost často mu ji kazí vyloženě odfláknuté triky a občas televizní kulisy, ale jízda trpaslíků po rozbouřené řece, kdy se v sudech vyhýbají skaliskům a zároveň jim jde po krku komando skřetů, je jednoduše boží. Každou vteřinu se tu objeví něco nečekaného, ať už úsměvně zakončená likvidace protivníků s pomocí samotného sudu, efektní a i překvapivě drsné krájení nepřátel i chytré vtipy spojené s likvidací padouchů. V akci je Jackson ve svém živlu. Potvrzuje to i u skvělého finále, u něhož se musí malinko vypnout mozek a moc nepřemýšlet, protože trpaslíci se přesouvají po obrovské jeskyni podezřele rychle, ale i tady se režisérovi povedlo zkombinovat humor, nápady i efektní a velkolepou destrukci všeho, k čemu se Šmak dostane.

 

Ovšem právě díky tomu je vidět, že problém Hobita tkví i v tom, že jde v podstatě o obyčejnou jednoduchou pohádku. Jackson se musí (nebo chce, to je vlastně jedno) pokusit oslovit co nejširší publikum, takže spousta scén obsahuje veselé žeretíky a vykutálené vtípky, za které byste někomu nejradši omlátili hlavu o zeď. Když se Hobit půl hodiny tváří jako seriózní dobrodružná podívaná a pak na scénu napochoduje Stephen Fry se svým rádoby legračně prohnilým podržtažkou, nadšení z nedávno skončené dech beroucí akční jízdy jde do háje. Jasně, Pán prstenů je taky víceméně film pro všechny, ale humor, akci, napětí a případně i milostná vzplanutí hrdinů se v něm povedlo zkombinovat MNOHEM přirozeněji. Navíc upřímně – koho dojme chlap měnící se v medvěda nebo zamrzlé město na vodě, když jsme viděli armádu chodících stromů a bitvu o Minas Tirith?


Přehrajte si trailer
Pořád jsou na tom vidět peníze, celá pasáž se Šmakem je strhující, akční scény skvělé a pokus o romantickou linii mezi dvěma hrdiny minimálně roztomilý, ale podstatná část druhého Hobita jednoduše působí naprosto zbytečně a – proč to neříct – oproti Pánovi prstenů vlastně i dost lacině. To mi došlo ve scéně, kdy hrdinové odjíždí z města na jezeře k Osamělé hoře a s nadšením je povzbuzuje asi sto lidí. I obyčejný Hobitín na začátku Společenstva byl větší, atraktivnější, živější a zábavnější. Druhý Hobit není voser, jen jde zkrátka o prostřední část devítihodinového prequelu k Pánovi prstenů o tom, jak jde parta hrdinů zabít draka. A i když se to zabíjení povedlo, zbytek bych vlastně docela klidně oželel.

P. S..: Rád bych každému, kdo se chystá psát něco do diskuse o tom, jak jsme to sepsuli, nerozumíme tomu a jsme idioti, připomněl, že 6/10 na desítkové hodnotící škále pořád patří do té "chválící" poloviny.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (456)

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Bilbo, Thorin a jejich parta se blíží k Osamělé hoře, kde na ně čeká drak Šmak. Blíží se bitva, která rozhodne o osudu celé výpravy. A ta bitva je super, stejně jako všechny ostatní akční scény, ale tím bohužel končíme. Hobit dojíždí na to, že knižní předloha je obyčejná pohádka naprosto nevhodná pro trilogii takhle obřích rozměrů. Jackson často zbytečně zdržuje, přešlapuje na místě a nudí, aby natáhl stopáž a mohl se tvářit epicky. Faktem však zůstává, že pokud na plátně nebojují davy skřetů s trpaslíky a elfy nebo Šmak nenahání hrdiny v jeskyních, je to vlastně docela nuda. A po trikové stránce i docela humus.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Cival

 • avatar9/10

  Spooner

 • avatar9/10

  duro

 • avatar6/10

  KarelR

 • avatar8/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar10/10

  Ravenhorn

 • avatar7/10

  Jeržik

 • avatar4/10

  Silence

 • avatar9/10

  Postman

 • avatar8/10

  st39.6

 • avatar7/10

  Sagittarius

 • avatar8/10

  Mephos

 • avatar8/10

  BlackDave

 • avatar6/10

  Baz

 • avatar8/10

  KARLOS

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar9/10

  Hitumi

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace