Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Havran | The Raven | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 09.03.2012
CZ premiéra: 26.04.2012
režie: James McTeigue
hrají: John Cusack, Alice Eve, Luke Evans, Kevin McNally, Dave Legano

Havran: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Jak dopadla detektivka, v níž Edgar Allan Poe pátrá po vrahovi, který si jeho dílo zvolil jako inspiraci?  

Málokteré detektivní téma je okoukanější než „umělec nahání magora, jenž vraždí podle jeho nejvýznamnějších děl.“ Tvůrci Havrana se však rozhodli to neřešit a vsadili na názor, že když se zabíjí podle E. A. Poea, bude to zábava. A rozhodně mohla být, protože tenhle spisovatel ve svých dílech popsal pár hodně veselých způsobů, jakými může jeden člověk ublížit druhému. Ovšem jestliže vyrazíte do kina s nadějí na solidní detektivku z devatenáctého století nebo dokonce naivně očekáváte něco sofistikovanějšího, čeká vás zklamání.

Havran je totiž jen obyčejná kriminálka, která by snad dokázala zaujmout v televizi, ale do kina nepatří. Tvůrci absolutně nedokázali využít reálie devatenáctého století ani postavu Edgara Allana Poea a natočili jen přinejlepším průměrnou žánrovou rutinu. Potěší, že vrah zabíjí efektně a díky inspirace v dílech legendárního spisovatele se dočkáme i několika celkem vyvedených mrtvol, ale tím víceméně končíme. Většinu času jen zoufale nevýrazní John Cusack a Luke Evans jezdí po Baltimoru a hrají s vrahem stokrát viděnou hru „budu vám nechávat stopy, díky nimž mě najdete, a mezitím zabiju každého, koho se mi zachce“. Přičemž Cusackův hrdina první půlhodinu chlastá a zbytek filmu se tváří vyděšeně a Evans se zase všechno pokouší uhrát tím, že se mračí. A to je jednoduše málo.

Havran je nuda s televizními parametry a několika opravdu brutálními logickými kiksy.Nejvíc nafackovat by si ale zasloužil režisér James McTeigue, jenž dokázal zkazit všechny tři filmy, na nichž kdy pracoval (včetně dokonale myšlenkově vykastrované Vendety) a měl by opustit Hollywood a točit klipy pro Elán, protože evidentně nemá co nabídnout. Film nedokáže strhnout ani při pátrání, ani v momentech, kdy hlavní hrdina nahání vraha uprostřed mlhy. Akční scény jsou v podání režiséra zoufale nudné a neoriginální a nějaké to visení deset metrů nad zemí nebo záporák v černém kabátě prostě k pořádnému vyděšení nestačí. Prostě televizní rutina, v níž mají hrdinové na sobě staré oblečení a hlavní postava je slavný umělec. Fakt tu není co pochválit a když navíc začnete byť jen malinko přemýšlet o stopách, které má policie k dispozici, zjistíte na konci, že rozuzlení vlastně vůbec nedává smysl. Ale co taky chtít od filmu, jehož autoři byli natolik líní, aby si vůbec otevřeli wikipedii a zjistili, že Jules Verne nevydal za Poeova života ani jednu knihu?


Přehrajte si trailer
Havrana raději vynechte. Zklamává jako detektivka a absolutně neobstojí ani jako něco, co by si mohli užít milovníci literatury devatenáctého století. Je to umělá nuda s televizními parametry, ne zrovna dobře zahranými postavami a několika opravdu brutálními logickými kiksy. Sice se ve filmu pořád něco děje a když u něj vypnete mozek, možná se budete u honiček v divadle nebo při pátrání v ulicích Baltimoru i trošku bavit, ale tenhle argument může obstát u akčního béčka, ne u kriminálky. Ta přeci jenom s nějakou tou logikou a zapojením mozku počítat musí.

Verdikt

avatar4/10

Mr. HladHodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  acheron

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar6/10

  Susanne

 • avatar3/10

  xxendxx

 • avatar6/10

  kyller

 • avatar5/10

  dado.cz

 • avatar4/10

  PraSiteL

 • avatar3/10

  The Joker

 • avatar6/10

  Phil cze

 • avatar7/10

  chaoticman

 • avatar8/10

  Shakers

 • avatar3/10

  pepo

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace