Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Harry Potter a Relikvie smrti - část 1. | Harry Potter & the Deathly Hallows: Part I | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 19.11.2010
CZ premiéra: 18.11.2010
režie: David Yates
hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Alan Rickman, David Thewlis

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1.: Blu-ray


ikona
st39.6
Co nabízí Blu-ray s předposledním Harry Potterem? 

Harry Potter už to má k finiši zatraceně blízko a jeho fanoušci budou od příštího roku v kinech postrádat kouzelnickou jistotu. Warneři se tenhle katastrofický scénář pokusili alespoň trochu oddálit tím, že poslední knihu rozpůlili. Jenže něco takového málokdy dělá dobrotu, a tak David Yates dostal ke zpracování scénář, který vaří z vody. První část Relikvií smrti je díky tomu po příběhové stránce asi nejslabší potterovka série.

Jenže pořád je to David Yates, o kom mluvíme. Muž, pod jehož režijním dohledem série velice rychle dospěla, a člověk, který Potterovi vtisknul neopakovatelnou atmosféru, v jejímž rozvíjení samozřejmě v Relikviích pokračuje. Ačkoliv příběhově plytká, nová potterovka díky jeho skvělému hereckému vedení a uměleckému otisku nabývá na zajímavosti. Plná pozornost je věnována emocím, prohlubují se vztahy a kouzelnické trio zoceluje své přátelství. Vůbec poprvé se totiž ocitá mimo bezpečné Bradavice a bojuje na vlastní pěst.

Yates pochopil, že z vandrování po Spojeném království asi pořádná potterovka nikdy nebude, a tak má dost rozumu na to, aby tuhle turistickou pohádku prošpikoval dostatečným množstvím napínavých okamžiků. Ať už je to "letecká bitva" na samotném začátku, hadí návštěva v Godrikově dolu, infiltrace ministerstva kouzel, honička v lese, nebo následný útěk z Malfoyovy vily, Yates zvládá akci výborně a pokaždé ji dokáže vystužit solidní dávkou emocí.

Pokud se jim člověk podvolí, nového Pottera si užije. Hlavní herecká trojka už vyrostla dost na to, aby dokázala zprostředkovat trochu hlubší pohled do nitra kouzelnických hrdinů a příběh se ke konci ubírá kupředu dost rychle na to, aby člověka krutě nenudil. Yates sice balancuje na samé hraně a kdyby tu a tam přidal nějakou tu minutku, lidé by mu asi v kinech i doma u televizorů začali usínat, takhle ale namíchal působivé ticho před bouří. A jak to tak podle prvních ukázek vypadá, v druhé části Relikvií opravdu solidně zahřmí.

Po technické stránce Potterovi těžko něco vyčítat. Referenční zvuk doprovází téměř referenční obraz, který by mohl být promítán na přednáškách o správně podávané černé barvě. Předposlední Potterovka je totiž temná nejen po příběhové, ale i po vizuální stránce a hlavní hrdinové se často ocitají ve scénách, kde je jediným světelným zdrojem třeba jen svíčka.

Černou přitom Blu-ray zvládá takřka perfektně a ačkoliv se najde pár scén, kde v ní kreslí o něco hůře, zpravidla platí, že ji „dává“ vskutku ukázkově. Černá je sytá, přitom se nikdy neslévá a dovede i v těch nejtemnějších scénách prokreslovat do posledního ohybu na oblečení hlavních hrdinů.

Hlavní herecká trojka už vyrostla dost na to, aby dokázala zprostředkovat trochu hlubší pohled do nitra kouzelnických hrdinů. Tenhle Blu-ray bude prověřovat, jak správně máte nastavený televizor, protože kresba ve stínech se často pohybuje na hranici. Stačí trochu ubrat na jasu a obraz může zlobit. Tak to ale má být - nenajde se zkrátka jediná scéna, v níž by černá přecházela do přesvícených šedých odstínů. Film přitom pokrývá velice jemná vrstva zrna, která je neměnná, ať už kamera vyleze na světlo, nebo zaleze do nejtemnějšího zákoutí Godrikova dolu. Šum samozřejmě žádný, což platí i pro známky komprese. Barvy jsou trochu chladné a silně desaturované, přechody ale perfektní, což platí i o ostrosti. Drobnokresba by možná mohla být o něco lepší, ale vzhledem k zrnité pokrývce už to asi ani není ve schopnostech filmového pásu.

Dokumentární výbava Pottera je hodně veliká, což je vzhledem k tomu, jak jsou poslední dobou česká Blučka oholená o bonusy, docela radostná zpráva.

Největším lákadlem je výborný Maximum Movie Mode, tedy Picture in Picture komentář. Ten je tentokrát opravdu výživný a do filmů skáče velice často. Navíc se v něm střídá neuvěřitelné množství herců a členů štábu, kteří se předhání v podávání detailních informací o produkci, vyprávění zákulisních historek, připomínání návazností na minulé díly (včetně ukázek) nebo v doprovodném předčítání z knižní předlohy. Ústřední postavou MMM je Jason Isaacs, kumpánů má ale spoustu... a každý z nich má co říct. MMM navíc doplňují i Focus Points, které se dají pustit jak během filmu, tak samostatně, s těmi už ale zas taková zábava není (ujít si je nicméně nenechte, s MMM se dobře doplňují).

Samostatné featuretty na druhém disku už tak výživné nejsou a často se přiklánějí spíš k vtipkování a nostalgickému vzpomínání. Zpravidla jsou dost krátké, třeba dokumentík o hudbě si odbude to nejdůležitější během pouých čtyř minut. Za tu samou dobu se vysvětlí i výroba sedmi Potterů (scéna před odletem), bitva Harryho a Naginiho, nebo "potápěčská" pasáž s Harrym a nalezením nebelvírského meče.

Promo trailer na potterovskou atrakci v Orlandu asi ocení málokdo, čtvrthodinové skopičiny Ruperta Grinta a jeho filmových bratrů asi také, na placce tak zbývají už jen vystřižené scény. Je jich tu dohromady přes deset minut - Yates očividně vystřihl především humornější okamžiky, které by asi podkopávaly atmosféru (přetransformovaný Harry a Ron jedou s panem Wesleym v ministerském výtahu, loučení s Dursleyovými), nebo které jsou zbytečně informativní (aneb malá vysvětlivka o tom, jak funguje Ronovo rádio). Určitě se na ně však podívejte.

Obraz: 2.40:1 :: 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD5.1 - česky
Titulky: české...
Datum vydání: 15.4.2011
Cena: 799,-

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (15)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace