Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Harry Potter a Princ dvojí krve | Harry Potter and the Half-Blood Prince | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 15.07.2009
CZ premiéra: 16.07.2009
režie: David Yates
hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jim Broadbent, Tom Felton

Harry Potter a Princ dvojí krve: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Lepší nápad než pozvat na režijní sesli předtím jen televizního režiséra Davida Yatese producenti Harryho Pottera dostat nemohli. Ve Fénixově řádu díky jeho neotřelému přístupu série neuvěřitelně rychle dospěla a že tenhle režisér umí, už stačily potvrdit další dva filmy: Princ dvojí krve a první část Relikvií smrti.

Oba přitom trpí podobným neduhem: skoro nic se v nich neděje. Snaha zjizveného studenta o poražení vy-víte-koho se v nich neuvěřtielně vleče a jelikož místo akce a obdivování všelijakých kouzel dostaly přednost emoce a problémy dospívání, po scenáristické stránce jsou si oba filmy v mnohém podobné - působí skoro až civilně.

Že jsme v magickém světě, už připomíná jen stylizace fantastické kamery a pár drobností, jinak je Harry Potter obzvlášť ve srovnání s předchozími díly skoro až nekouzelný. Místo toho Yates vsází na prohlubování vztahů, jde mu to ale opět neuvěřitelně pomalu a vývoj postav probíhá jen v drobných nuancích napříč všemi jeho díly. Možná i proto si pak ale člověk začne od pátého dílu dál Harryho Pottera cenit podstatně víc, postavy totiž lépe přirůstají k srdci a série je komplexnější.

Nejvíc pak Princ dvojí krve těží ze skvělého výkonu Michaela Gambona jakožto Brumbála, který vzhledem ke svému osudu dostal oproti předchozím dílům konečně adekvátní množství prostoru. Člověk hltá každou jeho větu a nepotřebuje pozvednutou hůlku, aby byl očarován. Dialogy a flashbacky jdou Yatesovi skvěle a velice pěknou předhazuje i akci, té je však zoufale málo. Harrymu Potterovi stále chybí nějaká pořádná čarodějnická řežba. Ale filmy jsou to výborné a ačkoliv Princ dvojí krve v mnohých ohledech působí jako ticho před jiným tichem před bouří, není žádnou výjimkou.

Technická prezentace je, jak se sluší u nových filmů na Blu-ray, naprosto výborná. Zvukový mix perfektně podává dialogy, když na to ale přijde, tak umí divoce rozbouřit všechny surroundy. Obraz má skvělou ostrost (objeví se tu několik záběrů, které bych se dokonce nebál označit za referenční) a schopnost kreslit i ty nejmenší detaily. Černá je opravdu černá, což je na jednu stranu skvělé, na druhou díky ní Potterovi chybí v nočních scénách stínokresba. A jak víme, v noci se odehrává valná část filmu, takže je to skoro všudypřítomný neduh (zajímavé je, že scény v interiéru, odehrávající se za dne, naopak ve stínech kreslí až moc, což značí, že se denní dobu kameraman snažil v postprodukci naznačit vyháněním jasu v temnějších částech záběru).

Studené barevné podání je skvělé a perfektní tonální přechody značí dostatečnou barevnou hloubku. Všudypřítomné zrno je sekácké, nikdy ho není moc a nikdy ho nedoprovází šum. Jen ve flashbacích z myslánky má obraz docela ojedinělou vlastnost - okupují ho bílá zrnka. Bezpochyby je to stylizací, ale když ho člověk vidí prvně, těžko rozpoznat, jestli se jedná o vadu nebo záměr.

Bonusová výbava vám dá zabrat - rozprostírá se na dvou discích. Ten první nabídne Maximum Movie Mode, tedy Picutre in Picture komentář, který se od jiných MMM liší především tím, že režisér není přítomen ve studiu, aby v PiP rozebíral scény, ale "jen" ve stopě s audiokomentářem, kde se vedle něj posadili i herci. Bonusovou stopu pak klasicky doprovázejí ještě Focus Points, které se snaží doplňovat informace ze zákulisí, o postavách a o technických aspektech filmu. Spolu se storyboardy, concept-arty a různými layouty trikových sekvencí pak dohromady Maximum Movie Mode nabízí velice podrobný pohled na vznik filmu.

Částečně ho doplňuje druhý disk. V "Close-up with the Cast of Harry Potter" herci chodí za hlavami různých oddělení a občas trefnými - ale většinou spíš natvrdlými - otázkami se z nich pokoušejí vyždímat informace o kostýmech, střihu, tricích a podobně. V One Minute Drills jednotliví herci v jedné minutě popisují změny, kterými postavy za léta v Bradavicích prošly. Ve Whats on your Mind představitel Malfoye chodí za představiteli hlavních hrdinů a ptá se jich na jejich životní cíle, což je docela zábavná podívaná.

Vedle zajímavých vystřihaných scén a upoutávky na lunapark podle světa Harryho Pottera je nejzajímavější téměř hodinový dokument o J.K. Rowlingové, který je hodně intimní, intenzivní a hlavně odhaluje, jaká vlastně J.K.R. ve skutečnosti je. Navíc jste díky němu svědky sepisování posledních vět posledního knižního dílu. Kdybych měl vybrat jediný dokument z obou disků, rozhodně by padla volba na tenhle.

Obraz: 2.40:1 :: 1080p (VC-1)
Zvuk: Dolby TrueHD 5.1 - anglicky, DD5.1 - česky
Titulky: české...
Datum vydání: 25. 11. 2010
Cena: 699,-

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace