Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hannibal - Zrození | Hannibal Rising | 2007
csfd  imdb
US premiéra: 09.02.2007
CZ premiéra: 22.02.2007
režie: Peter Webber
hrají: Gaspard Ulliel, Li Gong, Rhys Ifans, Kevin McKidd

Hannibal - Zrození: Recenze


ikona
imf
 

Já rád játra, ty rád játra, on rád játra. Pamatujete na játra ze školní kuchyně? Ty neměl rád nikdo. Hannibal však vybíravý není a klidně se vám zakousne i do něčeho jiného. Pokud jste dlouhá léta chtěli vědět, kde pochytil svoje stravovací návyky, právě jste se dočkali. Hannibal - Zrození útočí první kapitolou z kanibalské kroniky. Budeme se muset vydat až do období druhé světové války, kdy se před Lecterovic domečkem střetne ruský tank s německým letounem. Když se dva vojáci hodlají navzájem rozstřílet na cucky a používají při tom několikatunové kolosy, možná byste si měli stoupnout trochu bokem. Hannibalovy rodiče bohužel tato spásná myšlenka nenapadla a tak zemřeli během opulentní akční scény, která naznačila, že Peter Webber umí snímat moc hezké obrázky a zároveň vyrobila našemu "hrdinovi" první dilema.

O to druhé se postarala banda zbojníků, kterým Němci laskavě tolerovali rabování domů a další legrácky. A když v domě nebyla tradiční zásoba fazolí v konzervě, museli se bodří mužové poohlédnout po trochu jiné stravě. A Hannibal se svou malou sestrou pomalu začal litovat toho, že je naživu. Zní to nadějně? Musím vám udělat čáru přes rozpočet. Než se stihne cokoliv semlít (v mlýnku na maso samozřejmě ;), poskočí děj o osm let dopředu a z vyjukaného černovlasého chlapce je náhle teenager s plamennýma očima a chladnokrevným chováním. Žádný pomalý přerod v mistra všech zabijáků a v bezcitného stratéga. Stačí se mu podívat do tváře a uvidíte ho. Je dokončený a v srdci nosí temné tajemství. Když uprchne z pasťáku, začnou však události nabírat rychlý spád. Ubytování u japonské tetičky ze třetího kolena s sebou přináší nejen myšlenku na pomstu, ale také samurajský výcvik, kterého bude později litovat jedno řeznické prase (dvounohé prase).

Už v těchto chvílích, kdy ručička tachometru neukazuje ani půl vyjeté nádrže, budou skalní fanoušci Hannibala Lectera váhat nad tím, jestli je tohle ten zrod na který se dlouho a intenzivně těšili. Po Scottovu Hannibalovi a Ratnerově Červeném drakovi sice nebylo příliš co zkazit, ale také se dalo mnohé vylepšit. Peter Webber však víceméně setrval ve vodách klidného průměru, který ani neurazí, ani neohromí. K zemi ho táhne především zápletka, která jaksi není hodna zločineckého génia Hannibalova formátu. Ano, je to v podstatě teprve teenager a učí se zvládat svoje emoce a choutky, ale film se zhoupne do jakési brutální variace na Bronsonovo Přání smrti, když Hannibal loví hříšníky té osudové noci a jednoho po druhém je popravuje.

Činí tak nadmíru vynalézavě, ale navzdory nepopsatelnému pocitu ze sledování chroptícícho Marka Vašuta (nelze ho nemilovat), se kouzlo příběhu rychle vytratí. Co vás pak bude držet v sedačce kina? Především vizuální stylizace a také Gaspard Ulliel v hlavní roli. Stačilo odkoukat pár grimas od Anthonyho Hopkinse a nechat pracovat vlastní francouzské geny. Ulliel tak vybavil Hannibala zvláštní elegancí a jeden pohled do jeho očí prozradí, že psychopatický zabiják je "online". Stačí zaťukat na okénko a než se nadějete, můžete si potřást rukou s vlastní slezinou. Jednoduše mu věříte, že JE Hannibalem Lecterem a to i přesto, že snímku bytostně chybí onen přerod mezi dobrem a zlem. Webber z něj nešetrně udělal hlavní téma filmu, ke kterému se tu a tam vrací prostřednictvím flashbacků, aby mohl v ospalém finále tasit pointu, která vás napadne v průběhu filmu minimálně třikrát. Tady udělali soudruzi z NDR chybu, ale Ulliel maká na plné obrátky, aby se na ní zapomnělo a když se kolem něj ještě motá svůdná Gong Li, mávnete rukou nad sešívaným dějem (ta samurajská vložka je tu opravdu hodně navíc) a prostě se budete bavit.

Jde čistě o smíření s faktem, že druhá Jehňátka se nekonají. Hannibal - Zrození je mírně povrchním příspěvkem do knihy Hannibalových osudů, ale nedá se říct, že by sérii dělal ostudu (i když se o to např. dialogy pokoušejí velmi vytrvale). Takže nastavte ruku, ať si z ní Hannibal vezme co potřebuje. Takový grilovaný triceps je prý vyložená pochoutka...

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (32)

Verdikt

avatar6/10

imf


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar3/10

  Spooner

 • avatar5/10

  Mr. Hlad

 • avatar7/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Tuxedo

 • avatar5/10

  Jeržik

 • avatar4/10

  st39.6

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar4/10

  nervous

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar4/10

  tombac

 • avatar2/10

  flycross

 • avatar6/10

  Savage

 • avatar5/10

  hughhh

 • avatar6/10

  mirel

 • avatar3/10

  vydrys

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace