Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Gympl | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 27.09.2007
režie: Tomáš Vorel
hrají: Tomáš Vorel ml., Jiří Mádl, Eva Holubová, Tomáš Matonoha, Jiří Schimtzer

Gympl: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Při vší své averzi k českému filmu jsem Gymplu věnoval asi tak stejně pozornosti, jako jakékoli jiné produkci našich umělců. Žádnou. Trailer mě nechal chladným, Civalovu recenzi jsem ani neotevřel a tím to pro mě haslo. Když jsem se tedy přistihl s plackou v ruce, nevěřil jsem vlastním očí (nevěřili ani svědkové tohoto činu) - "kupovat si takovou blbost", "to si se zbláznil?!" slýchám jak od kamarádů, tak od rodiny. A to už je co říct. Jenže ejhle, Gympl byl celkem milé překvapení. Nehodlám ho hned vynášet do nebes, ale Vorlův praštěný styl se konečně setkal s látkou, ve které jeho režijní trademarky působí víc než zajímavě.

Gympl je taková zvláštní směsice povedeného a nepovedeného, přičemž za to druhé můžete nadávat hlavně scénáři. Vorlova sonda do života mladých delikventů sice má zajímavý příběh a ve spoustě případů vychytává móresy jak žáků, tak učitelů. Místy ale pokulhává během dialogů - hlavně děvčata tu melou ptákoviny, které zní o to hůř, že zvukaři nešetřili s postsynchrony (i když na rozdíl od debutujících hereček - byly to jediné patnáctileté holky, ochotné se svléknout, prozradil v komentáři Vorel - zní zbytek ansámblu celkem v pohodě).

Jinak se ale Vorlovi daří. Ať už jsou to sprajerské výlety do noční Prahy, výstižné návštěvy nudné výuky nebo nakukování do učitelského kabinetu, každá scéna připomíná některé momentky z mládí. Vorel točí ze života. Jen vlastní zkušenosti okořenil beaty od Wiche a trochou módních výstřelků, aby mu rozuměla i dnešní mládež. O to vtipnější je sledovat, že zatímco ta se mění doslova před očima, pohled na profesory se ani po letech nezměnil - Vorlovy vzpomínky nezdravě často připomínají ty naše. Pohled Gymplu na mládež je sice vorlovsky stylizovaný, obejde se ale bez zbytečného zesměšňování nebo banalizování. To na něm oceníte možná nejvíc.

Gympl je vůbec první český film, který na Blu-rayi vychází a ačkoliv k němu budu mít spousty výhrad, musí se hned ze začátku nechat, že si na něm tvůrci dali záležet. Za osm stovek k němu dostanete přibalený ještě soundtrack, ve kterém dominují "hlášky" a hudba Indyho a Wiche, což sice není žádná výhra, ale lepší než nic.

Bonusová stránka edice je víc než solidní, na disku se válí trailer, radio-spot, obrázková galerie, vystřižené scény, audiorozhovory (s režisérem i herci, zbytečně rozdělené do kapitol podle otázek, ale celkem obsáhlé), hudební klip Indyho a Wiche, "Zelený list", věnovaný všem bramborám (??), což je mimózní písnička o trávě od jednoho z herců, a hlavně čtvrthodinový Film o filmu, který už ale možná znáte z televize. Bonusovou sekci uzavírají komentáře, nad kterými se zastavíme. Můžete si je totiž pustit buď v klasické podobě, tedy jako audiostopu, nebo jako tzv. obraz v obrazu. To je jedna z nových funkcí HD formátu, v podstatě přehrávač hraje HD film jako takový a přes něj ještě jeden v SD kvalitě. Potřebujete k tomu přehrávač s profilem 1.1 (na prvních přehrávačích na trhu PiP nepřehrajete), nebo Playstation 3. Přítomnost téhle funkce na českém Blu-rayi je o to zajímavější, že se zatím málo využívá i v zahraničí. Jenže tam si na ní dávají záležet a obrazy prokládají záběry z filmu nebo třeba concept-arty, Gympl je na tom dost bídně a PiP komentář díky tomu působí spíš jako technologický výstřelek. Je to totiž jenom pohled na Vorla a jeho mladické herecké duo, jak sedí na gauči, koukají na televizi a nahrávají svoje řeči. Takže nuda k zbláznění, jen občas proložená slovní perlou. Tuhle funkci proto berte s rezervou. A sledujte spíš první půlku komentáře, než se začnou řešit blbosti jako pálení chlupů v rozkroku...

Zvuk dostanete rovnou ve třech podobách - klasické Dolby Digital, DTS a hlavně PCM. V Brickboxu asi nevěděli, co se vším tím místem. Obraz je kapitola sama o sobě. Vorel točil na digitál, takže se nemuselo složitě scanovat z filmového pásu. Jenže ve střižně došlo k nemalým postprodukčním úpravám, ohromným barevným korekcím a vůbec změnám, ze kterých se člověku motá hlava. Díky tomu obraz vypadá podivně vyblitě a navíc se chová víc než divně v nočních scénách. Barvy jsou nepřirozené, z velké části je to ale dílem Vorlovy stylizace. Transfer jako takový je tedy solidní. Sice nemá tolik detailů, protože je jednoduše nebylo kde brát, tudíž působí trochu ploše a plasticky, ale zjevně je velmi věrný originálu. Navíc ani ve zvláštně nasvícených nočních scénách nešumí a nezrní, což se u digitálního záznamu tolik nevidí. Digitální postprodukce zřejmě zavařila nejeden procesor. Z hlediska authoringu je co dohánět - menu je velmi jednoduché, ale pohyb po něm je pomalý a některé "přepínání" postrádá logiku (abyste vypnuli PiP, musíte nejdřív zapnout samostatný audiokomentář a pak až navolit klasickou zvukovou stopu). Gympl tedy překvapil, ale neohromil.

Obraz: 1,78:1  :: 1080p (AVC MPEG-4)
Zvuk: PCM 5.1, Dolby Digital 5.1
Titulky: české...
Datum vydání: 21 .04. 2008
Cena:  799,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace