Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Grimsby | The Brothers Grimsby | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 04.03.2016
CZ premiéra: 10.03.2016
režie: Louis Leterrier
hrají: Sacha Baron Cohen, Mark Strong, Isla Fisher, Penélope Cruz, Ian McShane

Grimsby: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Po Boratovi a Diktátorovi to Sacha Baron Cohen zkouší s normální akční komedií. Jak to dopadlo?  

Sacha Baron Cohen není v záviděníhodné pozici. Po Boratovi už jeho blbnutí znala půlka světa a po Brunovi už úplně všichni. Bylo tedy jasné, že dalšího hrdinu, který by vyrazil do světa dělat bordel a z lidí idioty, by mu už nikdo nesežral. Diktátor tak měl mnohem blíž ke klasické komedii a Grimsby už formu, která Cohena proslavila, nepoužívá vůbec. Z Brita, jenž dovedl naštvat půlku západního světa a donutit lidi, aby se projevovali jako homofobní náckové a bigotní idioty, je teď obyčejný komik. I když s tou obyčejností to bude nakonec možná trochu složitější.

 

Faktem ovšem zůstává, že Cohenova novinka je v podstatě jen dalším příspěvkem do subžánru, který jsem si pracovně nazval „agent a dement“. Podobných filmů jsme tu měli už hromady a nejspíš se jich v budoucnu ještě spousta objeví. Spojení chladnokrevného drsňáka a idiota, na něhož se lepí průšvihy, bývá divácky vždycky vděčné a minimálně co se hereckého obsazení týče je v Grimsby všechno v nejlepším pořádku. Mark Strong si umí udržet kamennou tvář i v momentech, kdy v kině přemýšlíte, jestli se máte začít smát, nebo pohoršeně odejít, a Cohen si prostě vystřihl dalšího trochu naivního a vlastně dobráckého dutohlava, jehož kdybyste potkali na ulici, tak přejdete na druhý chodník. Chemie je však mezi oběma pány téměř dokonalá, a tak ani nevadí, že většina ostatních známějších a obvykle dobrých herců tu nedostane moc prostoru. Zamrzí to snad jen u Penélope Cruz, která řekne dohromady asi čtyři věty a její roli by mohl hrát prakticky kdokoliv.

 

Na druhou stranu film se netají tím, že má jít o show Cohena a Stronga a režisér Louis Leterrier to pochopil. Zatímco ten první se stará o humor, druhý se tváří drsně a mlátí lidi a Leterrier se nepokouší vymýšlet nic, čím by se z žánru akční buddy komedie dostával do neprobádaných vod. Zkrátka se tu střídají absurdní a více či méně vtipné momenty se scénami, kdy Strong masakruje nepřátele ve velkém, vyhazuje žoldáky z jedoucích aut, láme vazy, ubodává záporáky a tváří se u toho jako někdo, komu Jason Statham dobrovolně každou neděli chodí ráno pro rohlíky, protože se bojí, že by dostal po tlamě. Je fajn, že po akční stránce to klape, protože právě v tomhle směru podobné filmy často dost tápou. Prim tu však hraje stále humor. A tady už se bohužel dostáváme na trošku nejistou plochu.

 

Nebudu tvrdit, že Grimsby není vtipný film. Na to jsem se smál až moc nahlas, ale při vstupu do kina je dobré uvědomit si jednu věc. Tohle není akční komedie pro celou rodinu, ani eRková blbina jako Špión. Tenhle film si na tělo napsala hlavní hvězda, čili muž, jenž v Boratovi zápasil nahý s chlupatým tlusťochem, kálel do igelitového pytlíku, pokoušel se nacpat Pamelu Anderson do svatebního pytle a ze souboje v kleci udělal téměř gay porno. Živě před publikem. Cohenův humor není pro každého a při vstupu do sálu je dobré mít čisté svědomí a nelhat sám sobě o tom, co vydrží váš žaludek a kde máte hranici dobrého vkusu.

 

Fotbalový chuligán Nobby není zdaleka tak zajímavá postava jako ty, které Cohen stvořil dřív. Tentokrát fakt dostáváme jen obyčejného nevzdělaného idiota, co má asi devět dětí, chlastá první ligu a chová se jako hovado. Cohen víceméně kašle na satirické podtóny a buď se očividně vysmívá celé téhle subkultuře, nebo se přepne do režimu „dement s dobrým srdcem“. Nobby Fotbalové chuligánství a vidláctví naneštěstí není zdaleka tak nosné, jak by si asi tvůrci přáli. V tomhle směru se Cohen rychle vyčerpá a z Nobbyho je pak už jen obyčejný bezelstný blb. Ale pořád dost sympatický a zábavný na to, abyse s ním tu necelou hodinu a půl v kině strávili rádi.

 


Přehrajte si trailer
Grimsby je ale naštěstí dost krátký film, takže ne moc zajímavý blb v hlavní roli se nestihne moc okoukat a upřímně – Cohenovy nápady na vtipy vás nejspíš dost často překvapí. Skutečně se připravte na to, že tu uvidíte věci, na které v komediích nejste zvyklí a pokud máte v plánu vytáhnout do kina nějakého fandu Aleše Cibulky a Nemocnice na kraji města, měli byste si před začátkem filmu procvičit resuscitaci a připravit si na mobilu číslo na záchranku, budete ho potřebovat. Tvůrcům není nic svaté a extrémně vulgární, fyzické a odpudivé vtipy tu na vás vyskočí co pět minut. Naštěstí díky charismatickému duu se je obvykle povede prodat a to i v případě scén, které by devět z deseti herců jednoduše nedokázalo ustát.

Grimsby je fajn. Nic moc nového do žánru nepřináší, ale oba hlavní hrdinové jsou docela sympaťáci, po akční stránce jde o dost povedenou věc a komu nevadí humor, jenž je o dost drsnější než to, na co jsme i v eRkových komediích zvyklí, měl by se bavit. Osobně jsem zvyklí čekat od Cohena víc, na druhou stranu chápu, že se teď ocitl v pozici, kdy už musí začít točit „normální“ filmy. A pokud to chce dělat takovýmhle způsobem, tak s tím jednou za čas nemám nejmenší problém. Jen ty návštěvy zoologické zahrady už asi nebudou to co dřív...

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Fotbalový chuligán Nobby po letech našel svého bratra Sebastiana, který se živí jako tajný agent a kvůli Nobbymu zpackal svou poslední misi. Teď se musí schovat a brácha mu rád pomůže, brzy ale mají za patami jak teroristy, tak i Sebastianovy bývalé kolegy. A dál už to asi odhadnete sami. Grimsby je klasickou akční komedií s jedním borcem a jedním pakem, dobře natočenou akcí, parádní hereckou chemií a humorem, který si nebere servítky a dost možná kvůli němu spousta lidí v půlce odejde domů pustit si nějakou neškodnou animovanou pohádku. Víc jsme asi nečekali.Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  acheron

 • avatar1/10

  Revan

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar6/10

  Slide

 • avatar6/10

  Cross

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar4/10

  The Joker

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Memphis

 • avatar7/10

  Nexus6

 • avatar7/10

  hroubek

 • avatar7/10

  pepi

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace