Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Gladiátor | Gladiator | 2000
csfd  imdb
US premiéra: 05.05.2000
CZ premiéra: 18.05.2000
režie: Ridley Scott
hrají: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Oliver Reed, Richard Harris

Gladiátor: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Ridley Scott je naprosto skvělý filmař, který zvládá všelijaké žánry. Kdybyste se ale zeptali filmového fanouška, z jakého ranku by si přál jeho další počin, docela jistě by zaznělo sci-fi nebo historický velkofilm, protože v těchhle žánrech se zapsal do paměti většine diváků. Gladiátora bychom si měli cenit tím spíš, že se jedná o velice ojedinělý počin - kolik historických velkofilmů v posledních letech vzniklo? V podobném měřítku snad jen Království nebeské a Robin Hood, obojí opět od Scotta. Většina konkurence zpravidla naráží na nízký rozpočet nebo mizerný scénář. Dalo by se říct, že Scott s Gladiátorem na chvíli oživil prakticky mrtvý žánr, jenž mezitím stihl znovu uvadnout.

A že to byla - slovy jedné SuperStar - voda sakra živá! Gladiátor splňuje všechno, co si pod pojmem "historický velkofilm" můžete představit: famózní výprava na pozadí ohromných kulis, romancí protknuté vyprávění o generálovi, který se díky křivdě stal otrokem, aby se na pozadí politických intrik přerodil v gladiátora ... pár bitevních scén, samozřejmě spousta akce a nakonec slzopudné drama jak poleno.

Russel Crowe|Croweův Maximus je sakra velký sympaťák a když vás jeho životním příběhem provádí doslova neomylný Ridley Scott, těžko se pak hledá nějaká rozumná výtka, kterou byste mohli Gladiátora deklasovat na nižší než absolutní hodnocení. Protože ten film šlape neuvěřitelně, nestárne a nějakou emotivní odezvu by dokázal vymlátit i z divácké zombie. Scott prostě umí jako málokdo.

Blučko Gladiátora svého času vyvolalo docela veliké pozdvižení. Ve Spojených státech totiž vyšlo pod "Sapphire" edicí od Paramountu, která slibovala prémiovou kvalitu jak obrazu, tak zvuku (o bonusové výbavě samozřejmě ani nemluvě). Ty samé edice pak vyšly po celém světě, jen bez onoho "Sapphire" označení. Jenže prémiová kvalita se nedostavila. Dostavil se zmetek, který kvalitativně připomínal spíš DVDčko (tedy alespoň po obrazové stránce, zvuk se povedl). Zatímco ve Státech studio film pro jistotu remasterovalo a vydalo ho v re-edici s naprosto vymazleným obrázkem, u nás - stejně jako ve většině Evropy - bohužel zůstal jenom ten zmetek. Sice v parádním (a předraženém) steelbooku, ale pořád zmetek.

Obraz je to softwarově přeostřený, díky čemuž vznikají kolem kontrastních přechodů nepřirozené hrany, díky absenci detailů ve zdroji chybí Blučku jakákoliv drobnokresba, kterou navíc zatloukla solidní dávka DNR (softwarové umazávání šumu). Že Blu-ray pochází ze starých masterů pro DVD, potvrzuje vedle častého barevného šumu i fakt, že Gladiátor vypadá o něco lépe v rozšířených scénách (Extended DVD totiž v roce 2005 vznikalo ze starého masteru z roku 2000, na který se "nalepily" za použití pokročilejší technologie nově naskenované rozšířené scény) a bohužel jsou to mastery naprosto nevyhovující, s čímž nehne žádná softwarová magie.

Obrázek je opravdu mizerný a má hodně blízko k DVDčku. Ano, mírný pokrok znatelný je, ale za tak velké peníze, za jaké se u nás Gladiátor prodává, skoro ani nestojí. Pokud tedy hodláte jít do Gladiátora a nevadí vám absence češtiny, jděte raději do americké re-edice. Ta je obrazově někde úplně jinde a naopak jí to na velkých uhlopříčkách zatraceně sekne. Hold čerstvý remaster.

Alespoň dokumentární výbava stojí za ty prachy. Na Blučko to totiž dotáhly všechny bonusové materiály, které se stačily objevit na předchozích DVD edicích. A že jich je! Výběr klasicky otevírají audiokomentáře. Z posluchačského hlediska je rozhodně zajímavější ten Ridleyho Scotta a Russella Crowea, kteří přes celou rozšířenou verzi filmu prakticky nepřestanou mluvit a hlavně: vyprávějí velmi srozumitelně a poutavě. O něco méně zajímavý je komentář ke kinosestřihu (mezi různými sestřihy si samozřejmě můžete vybírat), kde se sešel "jen" Scott s kameramanem. Pro fanoušky trivia informací je na prvním disku ještě interaktivní track The Scrolls of Knowledge, který je nařachaný možná až moc. Částečně v něm můžete pokračovat přes druhý disk, přehrávač si totiž bude pamatovat uložené "playlisty".

Hlavním lákadlem druhého disku je megadokument "Strenght and Honor: Creating the World of Gladiator". Je dlouhý jak týden (zabere víc jak tři a čtvrt hodiny!) a ačkoliv by se o něm dalo říct, že je stejný jako jakýkoliv jiný (kvalitní) film o filmu (protože se jednoduše zaobírá naprosto vším), rozhodně si ho nenechte ujít. Je to úžasný pohled za kulisy. Kdyby vám víc jak tři hodiny nestačily, buďto jako pop-up nebo samostatně jsou dostupné ještě drobné dokumentíky (které na předchozích DVD nebyly, je jich tu kolem šedesáti!). Hlavní dokument sám o sobě ale rozhodně obstojí.

Výbava tím ani zdaleka nekončí. Pustit si můžete vystřižené scény (některé formou storyboardů) včetně alternativní otevírací scény. "Image and Design" skrývá fotogalerie, storyboardy, desetiminutovku o produkci a pětiminutovku o různých zbraních.

Pod "Aurelian Archives" jsou pak dostupné další (zpravidla pětadvacetiminutové) dokumenty jako "Making of Gladiator" (pokud dáte hlavní FoF, tohle už nemá smysl), "Hans Zimmer: Scoring Gladiator", "Gladiator Games: The Roman Bloodsport", "VFX Explorations: Germania and Rome" a "Evening with Russell Crowe". Názvy mluví za vše. Pokud jste doufali, že se na tyhle menší bonusy už nemá smysl koukat, "zklamu" vás. Má. Mezi nimi se pak v tom samém archivu válí ještě dvacet TV Spotů, dva trailery a osmiminutový sestřih Croweových přeřeků. Jestli Gladiátora ještě nemáte na DVD, tohle Blučko se nakonec přece jen vyplatí.

P.S.: Kdybyste narazili na dvě rozdílné edice a ta druhá hlásala "vydání k 10. výročí", nečekejte žádnou obrazovou ani jinou změnu. Je to jen jiný obal.

Obraz: 2.35:1 :: 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD5.1 - česky 
Titulky: české...
Datum vydání: 01. 06. 2010
Cena: 1 199,- (steelbook), 799,- (10. výročí)

© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace