Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Důkaz | Proof | 2005
csfd  imdb
US premiéra: 16.09.2005
CZ premiéra: 05.01.2006
režie: John Madden
hrají: Gwyneth Paltrow, Jake Gyllenhaal, Hope Davis

Důkaz: DVD


ikona
k0C0UR
 

Přestože pravidelně čtete recenze svých kolegů, paměť je mrcha zrádná a pak vás existence některého filmu na DVD může mírně překvapit. Než vám dojde, že je to TEN film, k němuž jste kdysi psali / četli profil / trailer, trvá to klidně celý den. Jako mně s Důkazem, jehož bytí jsme si spojil až s časově vzdáleným čtením Shushikovy recenze při projíždění tohoto profilu. A snad se na mě nebude zlobit, když pln dojmů připojím svůj letmý náhled na věc, protože byl napsán dříve, než mi prezence jeho brilantního textu docvakla ;).
Velikost Důkazu je zřejmá už z prvních pár minut: Herecké výkony nepotřebují zdlouhavý nájezd a dvě esa už vám po několika útržcích dialogu servírují první velkou pointu. Ač jich bude stále méně, dokáže úvod naladit na příjemný zážitek. Zážitek plný netradičních vyprávěcích elementů (paralelní rovina s flashbacky není výrazně zakomponována do vyprávěcí osy, přesto tvoří hlavní dramatický oblouk), přitom tak prostý a ve své podstatě úplně obyčejný. V jednoduchosti však tříme ta pravá krása – o co komplikovanější a „matematičtější“ mohl film být a kolik potenciálu by přitom v očích „běžných uživatelů“ ztratil. Skvěle vyvážený Důkaz funguje díky tomu, jak moc je civilní a domácký. Samozřejmě, podobně jako Howardova Čistá duše, i Maddenova (Zamilovaný Shakespeare) sonda do nitra šílencovy hlavy, duše i srdce nepostrádá dramatickou rovinu, v níž divák tápe na pokraji nejistoty. Problém s realitou a fikcí nicméně nepřerůstá přes mantinely osobního života (otec a nový kluk), která je bezpochyby zajímavější než matematické odvozování, přestože se vám Jake Gyllenhaal snaží do hlav vštípit pravý opak. Resumé? Malý velký film bez zbytečných okras a melancholie (a že už jsme ji u Hopkinse něco zažili), s důrazem na scénář a dokonalou hereckou souhru. Důkaz o tom, že Gwyneth Paltrow už by nikdy neměla hrát mimo režijní taktovku Johna Maddena - ten chlapík zatraceně dobře ví, jak ji správně umělecky nasměrovat. (8/10)

Co jinak se zbytkem placky? Můžete se ponořit do poutavé desetiminutovky, která se zabývá transformací divadelní hry do celovečerní podoby a v níž jsou zpovídáni všichni herci v hlavních rolích, dva producenti a režisér John Madden, obsypáni scénami z filmu a momentkami přímo z placu. Trio vystřižených / prodloužených scén nevnáší do filmu příliš mnoho světla, přesto stojí za vidění díky polonahé Gwyneth Paltrow v převlékárně a další účasti Anthonyho Hopkinse, který je zde opravdu skvělý. Před obligátní upoutávkou na vás čeká ještě sada rozhovorů, z nichž byly nastříhány pasáže pro zmiňovaný dokument. Jako takové se s dokumentem přirozeně překrývají, což poznáte velmi záhy už z prvních dvou minut. K bonusům se na disku nenachází česká podpora, ta k filmu je naopak perfektní – titulky bez chyb, dabing ucházející (ve smyslu vybraných dabérů).

Obraz: 1,78:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, česky
Titulky: české, anglické
Cena: 499,-
K mání od: 14. 8. 2006

© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace