Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Díra u Hanušovic | 2014
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 24.07.2014
režie: Miroslav Krobot
hrají: Tatiana Vilhelmová, Lenka Krobotová, Johanna Tesařová, Ivan Trojan, Jaroslav Plesl

Díra u Hanušovic: Recenze


ikona
xxmartinxx
Jak dopadl režisérský debut Miroslava Krobota? 

Hodně českým hercům se podařilo vybudovat si pověst sympaťáka, to není zase tak neobvyklé. Miroslavu Krobotovi se ale povedlo ještě něco víc. Uvažujeme o něm jako o tichém, inteligentním člověku, který „ví svoje“ a ví svoje líp, ostatně se tak profiluje značnou částí zahraných postav. Jeho režijní debut využívající ansámbl Dejvického divadla tedy měl být víc než tradiční českou chcípáckou komedií, jaksi se s tím počítalo. Jenže smůla.

Díru u Hanušovic jsem viděl před necelými dvěma týdny, přesto si nemůžu vzpomenout, jestli v ní byla nějaká dějová linie, nebo opravdu jen Tatiana Vilhelmová dávala všem na potkání. Je až zarážející, jak plynule debutující režisér vstoupil do tuzemské škatulky a usedl v ní bez jakéhokoliv kladení odporu, nebo náznaku obměny.

 

Krobot tu stvořil další „českou satiru“, tedy satiru oproštěnou od přesahu, dopadu, obsahu a čehokoliv nepříjemného pro diváky. Přehrávající okoukané tváře zrůdně prznící hanácký dialekt tu beze smyslu pobíhají a pitvoří se, aby vytvořily „obraz venkova, jak ho známe“, ale nic z toho nevyvodily a nic tím neřekly, prostě jen bavily Pražáky tím, „jak je to na tom vidlákově roztomilé“ a mimopražským udělaly radost, že si jich zase jednou někdo všímá.

Těch pár nepříjemných momentů s náznakem myšlenky se vždy nakonec vztahuje na těžko uchopitelný princip „tak to v životě chodí“, nikdy za nic nemůže někdo konkrétní a nelze proti tomu cokoliv dělat. Těžkosti se dají jenom pasivně přijmout a přehlížet, jde tedy o stejný princip, jaký nám naši filmaři s úsměvem ve tváři servírují už desetiletí a už to není vtipné ani smutné, jen otravné.

 

Krobot relativně zvládá ilustrovat. Jenže zastavit se u vykreslení nějakého prostředí a nedodat obsah je jako nadesignovat v počítačové hře dokonalý svět, ale zapomenout ho doplnit seznamem questů. Takže se po něm sice můžeme procházet a říkat si, jak pěkně vypadá, ale tím zábava končí. Jde o velký nešvar českých filmů a jakkoliv už Krobot nejspíš není ve věku na rozpoutání filmové revoluce, rozhodně se nesleduje příjemně, jak se v našem kinorybníčku vesele vyčvachtal, ale neudělal v něm ani vlnku.

Verdikt

avatar4/10

xxmartinxx

Díra u Hanušovic dopadla jako typicky vyprázdněná česká ilustrace venkova, kde se známí herci pitvoří a scénář se stal jenom kompilací scének, které jim to mají umožnit. Od Krobota a jeho týmu se čekalo něco zásadně jiného, takže bohužel nejde skrývat zklamání.Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar9/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Slarque

 • avatar5/10

  Herkulesss

 • avatar4/10

  hroubek

 • avatar5/10

  Milda99

 • avatar2/10

  Karel-IV

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace