Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Děcka jsou v pohodě | The Kids Are All Right | 2010
csfd  imdb
US premiéra: 07.07.2010
CZ premiéra: 06.01.2011
režie: Lisa Cholodenko
hrají: Mia Wasikowska, Julianne Moore, Annette Benning, Josh Hutcherson, Mark Ruffalo

Děcka jsou v pohodě: Recenze


ikona
Cival
Opravdu musíte vidět favorita letošních zlatých glóbů? 

Kdyby Děcka jsou v pohodě netočila homosexuální filmařka, bylo by okolo nich asi hodně kontroverze. Lesbičky by možná vyšly do ulic a protestovaly proti tomu, že jim Hollywood zase jednou podprahově naznačuje, že beztak všechny chtějí pořádně obtáhnout od chlapa. Že ten, ehm, pták prostě ženským bude vždycky chybět (jak už se to probíralo třeba v Hledám Amy). Jenže tenhle snímek lesbička natočila. Takže etuda se zmatením sexuální orientace je nejspíš vážně jen jedním z mimoděčných znaků toho, že se v poklidné filmové rodince něco porouchalo. A je z pohledu autorů nepodstatné, jestli to skončilo souloží s osobou stejného nebo jiného pohlaví…

Z rozdílnosti mezi „gay“ s „straight“ se tu nedělají cavyky obecně. Rodina dvou lesbiček a jejich dospívajících dětí je brána jako běžné sociální uskupení, které po dvaceti letech soužití začnou dusit úplně standardní problémy. První matka má náklonnost ke sklence a k psychotickému kontrolování všeho a všude, druhá mamina se v posteli kdovíjak nebaví a kariérně tápe. Děcka jsou víceméně v pohodě… ale dokážete si představit, jak s nimi na hraně dospělosti zamává první setkání s jejich biologickým otcem. Ten je sice sympaťák, ale tím spíš může jakž takž fungující rodinné soukolí zadřít.

Což se samozřejmě stane, a to prostřednictvím klasických zbraní amerických nezávisláren. Ze scénáře se odsypává jeden „významný“ dialog za druhým (snad v žádném filmu poslední doby si postavy nepoložily tolik otázek), všichni se u nich tváří napjatě a dramaticky, s odhodláním si všechno do posledního slůvka vyříkat. Tedy sdělit vše divákům verbálně, a ne třeba konáním, akcí nebo jiným výrazivem. Samozřejmě se při tom často brousí okolo trendy témat, na která slyší kluboví diváci a intelektuálně vyspělí kritici (kteří Děckám dopřáli řadu cen a vcelku nesmyslně i pět nominací na komediální Zlaté glóby), tak aby všichni mohli mít pocit, že sledují pokrokovou, duchaplnou a celkově inteligentní konverzačku na úrovni. Vzpomínáte na Světáky? Na ty proletářské hrdiny, kteří chtěli být hoch tím, že se budou nad sklenkou kvalitního vína bavit o Hynaisově oponě? Takhle zhruba to v současnosti funguje.

A je takové i obecné myšlenkové nastavení současného hlavního proudu amerických nezávisláren. Tvůrci si rádi berou nonkonformní témata, ale zpracovávají je velmi hladce. Nicméně kvůli tomu nehodlám zrovna Děcka pranýřovat a křivdit jim. Zaprvé se do zmíněných sfér netlačí nějak okázale a urputně a neiritují proto tolik jako třeba snímky Noaha Baumbacha. Zadruhé se v nich dá i tak najít celá řada působivějších momentů, které rozhýbávají jinak trochu neživotný koncept. Scéna u večeře, v níž kamera sleduje skrz sklenici blednoucí tvář Annette Bening, i všechny ostatní dojímavé momenty během finální čtvrthodinky, můžou jakkoliv šustit papírem, ale jejich herecké podání a režijní uchopení z nich přesto doluje nečekanou působivost. A když se ještě daří film výtečně prosypávat humornými drobky, klube se z ambiciózního arťáku spíš přízemní a nenáročná, leč sympatická oddychovka.

Samozřejmě skvěle zahraná. Annette Bening jsme už párkrát hysterčit viděli, to samé platí o souložení Julianne Moore. Dámy už nepřekvapí. Fajn jsou ale i mladí Josh Hutcherson a Mia Wasikowska, a pak hlavně spermonoš Mark Ruffalo, který už nejspíš nabírá svalovou hmotu na Hulka a ještě k tomu zesiluje svůj šarm.

Vlídná herecká sešlost… za šest a půl.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (10)

Verdikt

avatar6/10

Cival

Jeden z loňských miláčků americké kritiky (se slušným náběhem na Zlaté glóby a Oscary) líčí trable v rodině dvou lesbiček a jejich čerstvě dospělých potomků. Vnitřní napětí roste, a to jej ještě ani nenašponoval biologický otec obou dětí Paul... Děcka jsou jedním z těch nezávislých amerických filmů, které už od scénáře slibují velké herecké příležitosti (taky je všichni zúčastnění využili) a seriózní emoce. Výsledek jest nadstandardní konverzačkou bez afektu.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Spooner

 • avatar7/10

  Mr. Hlad

 • avatar9/10

  duro

 • avatar7/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Rastr

 • avatar6/10

  killerzeli

 • avatar6/10

  KARLOS

 • avatar9/10

  shuk

 • avatar6/10

  mcb

 • avatar5/10

  Le_Chuck

 • avatar9/10

  verbst

 • avatar7/10

  Peteers

 • avatar7/10

  Duck96

 • avatar7/10

  strangercz

 • avatar7/10

  zoombiek

 • avatar6/10

  Bagr007

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace