Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dead for a Dollar | 2022
csfd  imdb
US premiéra: 30.09.2022
CZ premiéra: nestanovena
režie: Walter Hill
hrají: Christoph Waltz, Willem Dafoe, Rachel Brosnahan, Bejamin Bratt, Guy Burnet

Dead for a Dollar: Recenze


ikona
Mr. Hlad
christoph waltzdollar for a deadwalter hillwesternwillem dafoe
Máte nabito? Bude se střílet.  

Byly časy, kdy to s westerny vypadalo hodně špatně. Ne že bychom teď příběhy z divokého západu vídali v kinech dvakrát do měsíce, ale žánr není ve zdaleka tak špatné formě jako před pár lety. Samozřejmě tomu pomáhá i obliba modernějších neowesternů, seriálů jako Yellowstone a ochoty točit tyhle věci v menším měřítku a pro diváky, kteří jsou ochotni pátrat po nich i jinde než v kinech. Dollar for a Dead je přesně takový. Má svoje kvality, dovede v jistých směrech zaujmout hned na první pohled, ve skutečnosti jde však o velmi malý film pro v podstatě dost specifické publikum. Takové, co bude ochotné mu spoustu věcí odpustit. 

Hollywoodský klasik a milovník příběhu o drsných chlapech Walter Hill si v osmdesáti nejspíš plní sen natočit ještě jeden western. Realisticky řečeno – už od něj asi moc filmů neuvidíme, a tak má rozhodně právo vykašlat se na Hollywood a jednoduše si jako filmař udělat radost. Na Dollar for a Dead je od začátku vidět, že jde o projekt od někoho, kdo má westerny nakoukané a má pro ně slabost. Lovec odměn Max Borlund má najít Rachel Kidd, kterou unesl černošský voják. Alespoň tak mu to prezentuje jeho nový zaměstnavatel. Jenže Max rychle zjistí, že se věci mají malinko jinak, že jeho klient dovede být pořádná svině a že v městečku, kde Rachel našel, vládne nekompromisní Tiberio Vargas se svou bandou. A že se sem shodou náhod zatoulal i jeho starý nepřítel Joe Cribbens. Je jen otázka času, kdy se začne střílet, protože tahle parta není zvyklá řešit názorové rozepře domluvou. 

Dollar for a Dead je vlastně jedno velké čekání na závěrečnou přestřelku. A jde o čekání poněkud problematické. Walter Hill pojal svůj nový snímek jako starosvětskou podívanou a poctu béčkovějším westernům z padesátých a šedesátých let a na tom samozřejmě není vůbec nic špatného. Jenže očividně neměl dost peněz na to, aby jeho film vypadal… no jako film. A to už trochu problém je. Historka z městečka, kde velmi brzy umře spousta lidí, skutečně není žádnou pastvou pro oko a vypadá velice lacině. Skoro až amatérsky. Šedivě, nudně a přinejlepším obyčejně. A ani bych se nedivil, kdyby se spousta diváků rozhodla kvůli tomu Dollar for a Dead vypnout po pár minutách. Byla by to ale škoda. 

Jakmile si člověk zvykne na to, že tenhle malý western vypadá hůř jak průměrný seriál, začnou se objevovat důvody, proč na něj koukat. Herecky jde vyloženě o lahůdku. Waltzův lovec lidí se brzy začne projevovat ne jako profesionální drsňák, ale jako správný chlap, jemuž to navíc pálí víc, než by jeho okolí čekalo. Willem Dafoe si svého zloducha, který je zlý hlavně proto, že se to od něj tak nějak čeká, evidentně užívá a Rachel Brosnahan zvládá být silnou ženou ve světě mužů naprosto přesvědčivě. Potěší i Benjamin Bratt, jehož jsem měl vždycky tak trochu za kašpara, ovšem s přibývajícími roky jakoby v něm narůstalo i charisma. A čekání na to, až si všichni rozdělí, kdo si to s kým ve finále rozdá, je tak díky výkonům všech zúčastněných, zajímavým charakterům jejich hrdinů i fajn dialogům docela zábavné. A pak se začne střílet. 

Očekávat v takhle malém filmu velkou akční podívanou by bylo hodně naivní, na druhou stranu Hill se s tím moc nepáře, umí být brutální a především se tu vůbec nepokouší točit „hezky“. Tady se nehraje fér a na souboje v pravé poledne tu nedojde. Tady se bojuje o život, každá výhoda se počítá a střelit nepřipraveného strážce zákona do hlavy uprostřed jeho monologu o důležitosti práva a zákona je naprosto běžné…


Přehrajte si trailer
Hill tu celkově nevymýšlí nic nového. Očividně se o to ani nepokoušel a jen si natočil pro radost malý western ve stylu těch, u jakých vyrůstal a které ho jako filmaře formovaly. Že je to trošku ošklivé, neoriginální a ne úplně nápadité? To mu nejspíš bylo jedno. Dollar for a Dead točil pro sebe a sám může být nejspíš spokojený. A pokud budete ochotní přehlédnout levnost a předvídatelnost a užijete si naopak fakt, že se tu správným způsobem pracuje s žánrovými klišé a před kamerou se sešli lidi, co svojí profesi zvládají bezchybně, můžete si to užít taky. Jen zkrátka ve vlastním zájmu nečekejte nic nad rámec řemesla ze staré školy. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Lovec odměn Christoph Waltz se po posledním kšeftu setkává v malém mexickém městečku se starým protivníkem Willem Dafoem, místním mocným boháčem a jeho armádou a ženou, kvůli které se bude umírat. Walter Hill natočil western, který na pohled nezaujme, vypadá levně a skoro až ošklivě. Ale na druhou stranu je plný zajímavých hrdinů a antihrdinů, příjemně starosvětské atmosféry a může se opřít o výborné herce. Ovšem i ti největší fandové žánru se budou občas muset hodně snažit, aby očividnou lacinost překousli.Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  Robur

 • avatar3/10

  malylada

 • avatar4/10

  SpaceOdyseus

 • avatar5/10

  Ravenous

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace