Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Colombiana | 2010
imdb  kinobox
US premiéra: 26.08.2011
CZ premiéra: 22.09.2011
režie: Olivier Megaton
hrají: Zoe Saldana, Michael Vartan, Lennie James, Jordi Molla, Graham McTavish

Colombiana: Recenze


ikona
imf
Čtyřicetikilové dítě Leona, Kurýra a Nevěsty hraje béčkovou partii na šachovnici Luca Bessona 

Zoe Saldana je kost. A kůže. Vypadá jako ramínko, její sniperka váží víc než ona sama, ale kupředu ji pohání odhodlání pomstít smrt svých rodičů. Však to znáte - kolumbijské gangy, usvědčující důkazy, tratoliště krve a zázrakem přeživší devítiletá hoflčička, které by mohl parkourové schopnosti závidět i Jason Bourne. Režisér třetího Kurýra Olivier Megaton si - vybaven notami od samotného Bessona - čile půjčuje i v ostatních trvalkách akčního žánru a neváhá vykrádat ani vlastní archivy. Proto v Colombianě najdete spoustu více či méně přiznaných inspirací a jen minimum čehokoliv kolumbijského. Naštěstí nekontrolujeme kvóty a chceme si spíš užít odpočinkovou akci. A té je tu překvapivě hodně.

 

Pokud se přenesete přes to, že Zoe Saldana není moc sympatická a opravdu je tak rachitická, že by mohla sama sebe poslat v obálce a vyskočit na svůj terč během ranního pročítání pošty, můžete se zájmem zkoumat, jak nám Megaton od nešťastného Kurýra vyrostl. Když se tu nikdo nepere, je akce celkem přehledná, ve slunci a skotské koupaný vizuál je příjemný na oko, a i když děj po úvodní půlhodince trochu ztratí na atmosféře a tempu, nedá se říct, že by se s tím hlavní hrdinka nějak mazala. Nic jiného ostatně chatrné bessonovské zápletce nezbývá - to abyste neměli čas řešit neschopnost policie, FBI a CIA vypátrat holku, co nosí na veřejnosti pušku přes rameno jako koště a své cíle likviduje podle pravidel naučených z bondovek (bazének se žraloky je snad až moc opulentní).

Hlavní záporáci o hrdince mluví se stejným respektem jako o postavách Stevena Seagala.Colombiana je bezpochyby filmem blbým, ale po řemeslné stránce téměř neprůstřelným. Megaton nedělá chyby a opisuje jednotlivé scény z Mission: Impossible, Leona nebo Zjizvené tváře. Dokonce i zabití jednoho ze záporáků je do puntíku okopírované (problém je, že nevím odkud… kdo by chtěl pomoci vyhnat brouka z hlavy, ať se hlásí v komentářích). I na povědomé scény se ale dobře kouká a stopáž mizí před očima (107 minut je ale přesto až moc… prostředek by mohl projít menší liposukcí). Potíž je snad jen právě ta Zoe Saldana. Je sexy, ale charisma byste v ní hledali stejně marně jako tukové buňky. Hlavní záporáci i agenti vládních agentur o hrdince mluví se stejným respektem jako o postavách Stevena Seagala ("Plíží se jako mlha. Když ji zahlédnete, je to většinou to poslední, co v životě uděláte."), ale ten působí i ve své nynější těžkotonážní variantě sympatičtěji než anorektická holka s přepáleným make-upem.


Přehrajte si trailer
 

I v Losers byla Saldana záživnější a zajímavější, a to tam hrála v podstatě druhé housle. Tady táhne film ke dnu, kdykoliv nepraskají kosti a netříští se kulky. Pravdou je, že se tu nemůže opřít ani o vlastní ani o cizí repliky. Michael Vartan je pro kohokoliv, kdo neviděl alespoň tři sezóny Aliasu, jen anonymním komparsistou, Jordi Mollá kdysi dávno v Mizerech 2 taky nic moc nepředvedl a Lennie James jako buldok z FBI se svými patnácti minutami slávy už může leda tak počítat padlá víčka. Přes všechnu jízlivou kritiku ale Colombiana představuje snesitelný průměr. Nezaslouží si sequel a ani se ho vzhledem ke komerčním ohlasům nedočká, ale je pořád lepší než další vynucený Kurýr vzniknuvší z konstelace Bessonovy tvůrčí krize a Stathamova přebytku volného času. Totéž se obávám bude platit i o druhých 96 hodinách. Bessonova metoda pokus-omyl skoro znemožňuje opakovaný vstup do stejné řeky. Snad se mýlím a Megaton nenechá Liama Neesona "jen" vydělávat na nájem.

Verdikt

avatar5/10

imf

Poctivě nakradené řemeslo o holčičce, která přežila, cvičila a zabíjela. Charisma byste ve scénáři i tváři Zoe Saldany asi hledali marně, ale pokud máte rádi cinkání prázdných nábojnic o mramorové podlahy, možná vám to rychle začne být jedno.Hodnocení redakce

 • avatar3/10

  Spooner

 • avatar6/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  luksa

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar4/10

  ilicka

 • avatar6/10

  ZkuKol

 • avatar6/10

  kyller

 • avatar5/10

  Milford

 • avatar4/10

  PraSiteL

 • avatar5/10

  Phil cze

 • avatar5/10

  Andreweek

 • avatar5/10

  pearl_jam

 • avatar4/10

  Vardant

 • avatar6/10

  Shakers

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace